fbpx

Czy można łatwo mieć efekty

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Dobre pytanie. Czy można łatwo mieć efekty z treningów? Należało by jeszcze zapytać – Czy można mieć szybko efekty z treningów. Dobrze przede wszystkim odpowiedzieć samym sobie – co to dla nas znaczy łatwo i szybko. Na pewno trenujący bardzo by chcieli by wszystko przychodziło im bez większego wysiłku i w jak najkrótszym czasie. Niektórzy, zanim zaczną i na samym początku przygody z siłownią wierzą że tak się da. Jak jest naprawdę ? Czy można łatwo mieć efekty? W tym artykule napiszę Wam jakie są realia. Zapraszam do przeczytania.

Czy można łatwo mieć efekty z treningu ?

 

Łatwo, czyli bez specjalnego wysiłku na treningach. Jakie to zaskakujące ale odpowiedź brzmi – Nie ! Oczywiście można by jeszcze podyskutować co to znaczy ‘mieć efekty’. Nie każdy przecież jest ambitny itd. Realia jednak są takie. Aby nasz organizm się zmieniał musimy go do tego zmusić. Zazwyczaj stanem rozumianym przez nasze ciało jako optymalny jest brak zmiany. Jeśli chcemy mieć jakikolwiek wyraźny efekt – czy to sylwetkowy, czy siłowy itd., to po prostu musimy dostarczyć bodziec na tyle silny by nasz organizm do tej zmiany zmusić. Jak sami widzicie trening po prostu nie może być łatwy bo bez uczucia dyskomfortu nasz ciało nie będzie się zmieniać.

Czy musi być ciężko, czy bardzo ciężko to już inna sprawa. Od tego zależy jak szybko przyjdą efekty ale też nie możemy przeginać z intensywnością bo się przetrenujemy. Dobrze mieszać treningi o różnym poziomie intensywności. Pewne jest jednak jedno. Gdy chcemy mieć znaczne efekty to nie może być łatwo.

Nie będzie też łatwo w sensie prostoty treningu. Trening siłowy to może nie jest inżynieria bioprocesów ale jest wiele zasad i niuansów technicznych, które powinno się znać by trenować naprawdę efektywnie.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Czy można szybko mieć efekty z treningu? 

 

Już wspominałem, że tutaj liczy się pojęcie czasu dla nas, czyli co nam się wydaje szybko, a co długo. Wiele trenujących osób już po jednym treningu chce się sprawdzać i narzeka że nie schudło albo że mięśnie nie urosły. Po prostu chcieliby wszystko na już. Tak się zdecydowanie nie da. Odniosę się teraz do realnych ram czasowych, w których możemy poprawić podstawowe parametry związane z treningiem : redukcje tkanki tłuszczowej, zwiększenie siły, przyrost masy mięśniowej i poprawę wytrzymałości.

 

Odchudzanie 

 

Tu może być szybko tylko na początku gdy zaczniemy z dużą nadwagą. Te wartości mogą być już podawane trochę inne ale na dzisiaj uznaje się, że można na dobę spalić około 67 kcal na kilogram tkanki tłuszczowej. Jeśli więc ktoś zaczyna z większą nadwagą to na początek odchudzanie będzie szło szybciej. Niestety z czasem oczywiście spowolni. Gdy nadwaga nie jest duża to realna i zdrowa jest utrata tak 1 procenta masy ciała na tydzień, czyli dla większości z nas będzie to 0,5 – 1 kilograma. Niestety, gdy mamy już niski poziom tkanki tłuszczowej, ten proces zwalnia aż w końcu ciężko może być już nam zejść jeszcze niżej. Organizm raczej spowolni metabolizm niż pozwoli dalej korzystać z już bardzo uszczuplonych zapasów tkanki tłuszczowej.

Można więc określić odchudzanie, zależnie jak to postrzegamy, jako proces zachodzący w średnim tempie albo wolno. Tutaj w rok możemy na prawdę zrzucić dużo kilogramów i często pozbyć się całej nadwagi. Oczywiście tylko wtedy gdy mamy dopracowane treningi i dietę.

 

Zwiększanie siły mięśniowej

 

Ten proces relatywnie zachodzi dość szybko. Zwłaszcza na początku gdy postępy wynikają głównie z poprawy techniki ćwiczeń i synchronizacji pracy grup mięśniowych, a także powstawania licznych nowych połączeń mięsień – mózg i aktywacji tych już istniejących. Tu nawet możemy widzieć różnicę z treningu na trening. Dajmy tylko sobie wystarczająco czasu na regenerację by postępy szybko nie spowolniły. Później jest już wolniej bo nasz układ nerwowy już aktywuje duży procent jednostek motorycznych i by dalej robić postępy siłowe warto po prostu powiększać naszą masę mięśniową, co zachodzi wolno, ale wciąż proces zwiększania siły można uznawać za dość szybki.

 

Budowanie masy mięśniowej

 

To niestety jest bardzo wolny i dla wielu frustrujący proces. Najgorzej, że bez odpowiedniej diety, w której kluczowy będzie dodatni bilans kaloryczny, możemy w ogóle nie mieć efektów i połapać się w tym zdecydowanie za późno. Realia są takie, że w pierwszym roku można zbudować tak mniej więcej, zależnie od predyspozycji, od 6 do 8 kilogramów masy mięśniowej. W roku drugim może to być tylko 3 – 4 kilogramy. W trzecim tylko dwa, a potem już jeden kilogram rocznie będzie sukcesem. Niestety takie są realia. Bez środków dopingujących ten proces nie może zachodzić szybko ale takie przyspieszanie zdecydowanie odradzam. Lepiej mieć zdrowie niż go nie mieć.

U kobiet proces budowania suchej masy mięśniowej zachodzi jeszcze zdecydowanie wolniej i zatrzymuje się dużo szybciej. Nie warto jednak rezygnować bo nawet lekkie rozbudowanie mięśni ładnie ukształtuje sylwetkę i zdecydowanie poprawi wygląd. Pomoże też efektywniej spalać w przyszłości tkankę tłuszczową. Na pewno warto uzbroić się tutaj w cierpliwość.

 

Poprawa wytrzymałości

 

Ona, z wymienionych parametrów treningowych rośnie stosunkowo najszybciej. Już po kilku treningach większość z nas zobaczy zdecydowaną poprawę. Na przykład na pierwszym treningu kondycyjnym możemy mieć zadyszkę przy wolnym truchcie ale po kilku tygodniach regularnego biegania nasze tempo biegu już zdecydowanie wzrośnie i nie będziemy odczuwać większego dyskomfortu w porównaniu do tego co było na początku. Wytrzymałość zazwyczaj rośnie szybciej niż siła ale niestety, gdy mamy przerwę w trenowaniu, także spada szybciej niż siła.

Trenowanie tej cechy może być dla nas dość motywujące ze względu na te szybkie postępy. Ważne tylko by trenować tak aby te postępy przynajmniej od czas u do czasu można było jakoś pomierzyć. Dopiero po kilku latach mocnych treningów, gdy już jesteśmy bardzo dobrzy, trudno będzie poprawić wytrzymałość jeszcze bardziej.

 

Trenujesz już od jakiegoś czasu
ale efekty nie są zadowalające?

A może czujesz, że nie wszystko robisz dobrze i mógłbyś trenować o wiele skuteczniej?

Jeśli tak, ten ebook jest dla Ciebie!

Znajdziesz w nim opisane podstawowe błędy w treningu i odżywianiu, które mogą czasem nawet całkowicie pozbawić nas jakichkolwiek pozytywnych efektów?

Wyeliminowanie ich sprawi, że będziesz robić postępy o wiele szybciej i zdecydowanie łatwiej osiągniesz to o czym marzysz!

Pobierz bezpłatnie i trenuj skutecznie już dziś!

KONTAKT

Czy można łatwo mieć efekty – podsumowanie 

 

No to teraz szybkie podsumowanie i jednocześnie odpowiedź na pytanie ‘Czy można łatwo mieć efekty z treningów’. Łatwo nie, bo trzeba zmusić organizm do ciężkiej pracy tak by stale się adaptował do nowych, mocniejszych bodźców treningowych. Dzięki temu w ogóle możemy się poprawiać i osiągać nasze cele.

Jeśli chodzi o to czy możemy mieć efekty szybko, to zależy od parametrów nad którymi pracujemy. Poprawa cech motorycznych i techniki zazwyczaj nie zajmuje tak dużo czasu. Wytrzymałość i siłę, na samym początku, możemy praktycznie zwiększać z treningu na trening. Później oczywiście to tempo spadnie ale ciągle może się wydawać dość szybkie. Gorzej jest z odchudzaniem. Tu realistyczne wartości utraty masy ciała to od 0,5 do 1 kilograma na tydzień. Przy dużej nadwadze może iść to nieco szybciej, a przy schodzeniu na bardzo niskie wartości procentowe tkanki tłuszczowej – o wiele wolniej. W przypadku masy mięśniowej jest najciężej i najwolniej. W pierwszym roku możemy zbudować kilka kilogramów suchej masy mięśniowej ale po latach już nawet 1 kilogram rocznie to będzie dobry wynik. Takie niestety są realia. Szybciej to już tylko na dopingu.

 

Na koniec

 

Mam nadzieje, że przynajmniej kilka osób uświadomiłem jakie naprawdę są realia i na co możemy liczyć. Nierealistyczne oczekiwania, gdy dopiero zaczynamy, doprowadzą nas tylko do rozczarowań i prawdopodobnie do rezygnacji z trenowania. Uzyskiwane efekty będą znacznie słabsze i wolniejsze niż oczekiwaliśmy i to nas skutecznie zniechęci. Lepiej tego uniknąć i od razu wiedzieć na co się piszemy.

Tradycyjnie, będę Wam wdzięczny za udostępnienie albo przynajmniej skomentowanie tego artykułu. To naprawdę daje motywację do dalszej pracy. A jeśli potrzebujecie mojej pomocy i macie jakieś pytania, to piszcie na przykład w wiadomości tutaj : Facebook

Na koniec jeszcze zachęcam Was do przeczytania tego artykułu, w którym wyjaśniam ile musimy pracować by mieć szansę na wypracowanie naszej wymarzonej sylwetki : Sylwetka plażowa – jak szybko

Życzę Wam by wszystko w treningach szło po waszej myśli.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!