Jakie.jedzenie.kupowac

Oprócz artykułów o treningu, których piszę zdecydowanie najwięcej, na tym blogu często też pojawiają się te dotyczące zdrowego odżywiania. Nie ma w tym nic dziwnego. Trudno o dobre efekty z treningów, bez względu na nasz cel, jeśli nie odżywiamy się zdrowo i przynajmniej w pewnym stopniu nie kontrolujemy dobowej kaloryczności spożywanego przez nas jedzenia. Dzisiaj napiszę bardziej praktycznie – jakie jedzenie kupować. Co jest zdrowe, a co nie. Co się opłaca finansowo, a gdzie czasem próbują nas naciągnąć. Zapraszam do przeczytania.

Czytaj dalej

Trening.dla.zapracowanych

Nie mam czasu na trening! Coś takiego bardzo często można usłyszeć. Czasem jest to prawda ale częściej wymówka. W niektórych sytuacjach po prostu ktoś może nie mieć świadomości jak to ogarnąć. Dzisiaj napiszę trochę o sposobach na znalezienie czasu, a właściwie o szansach by zrobić trening i poprawić wygląd, stan zdrowia, samopoczucie i wiele innych rzeczy. W zdecydowanej większości przypadków trening dla zapracowanych też jest do zrobienia. Trzeba po prostu być świadomym kilku rzeczy i szukać szans na zrobienie treningu. Zapraszam do przeczytania.

Czytaj dalej

jak.przestac.jesc.slodycze

Że słodycze nie są zdrowe, to wie chyba każdy? Mimo wszystko jemy je prawie wszyscy dość często, a w każdym razie zbyt często by uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych. Szczerze mówiąc sam mam z tym problem. Większość słodyczy jest dobrych i wygodnych. Przyjemnie jest na przykład jeść je dla zabicia nudy. Dobrze się sprawdzą podczas oglądania telewizji albo jako deser po obiedzie. Niestety trudno o bardziej szkodliwe jedzenie. Moja własna ‘walka’ o nie jedzenie słodyczy zainspirowała mnie do napisania tego artykułu. Mam nadzieję, że pomogę przynajmniej kilku osobom pokonać ten pozornie mniej groźny nałóg. No to jak przestać jeść słodycze? Zapraszam do przeczytania!

Czytaj dalej

efekty.treningow

Moim głównym celem jest przekonanie jak największej liczby osób do treningu, a zwłaszcza kombinacji treningów siłowych z interwałowymi. Po prosty, korzyści wynikających z właściwie przeprowadzonych treningów jest tak wiele, że zdecydowanie są one warte całego poświęconego czasu na nie i wysiłku wykonanego na każdym treningu. Dlatego trochę sam się zdziwiłem, że po napisaniu tylu artykułów (ponad 200 na dzień dzisiejszy) ciągle nie ma tego, który należało by uznać za najbardziej podstawowy. Na jakie efekty treningów możemy liczyć? To może się wydawać na tyle oczywiste dla kogoś trenującego już od kilkunastu lat, że nie warto się nad tym rozwodzić. Zdecydowanie tak jednak nie jest, bo nie każdy może sobie zdawać sprawę jak wiele realnie może zyskać dzięki aktywności fizycznej. Postanowiłem naprawić to niedopatrzenie i napisać dzisiaj więcej o tym, co zyskujemy trenując.

Czytaj dalej

jak.stosowac.kreatyne

Kreatyna = najskuteczniejszy legalny suplement – wiadomo! Można też to napisać inaczej. Kreatyna – najskuteczniejszy suplement niepowodujący efektów ubocznych. Takie stwierdzenia są dość popularne i w zasadzie prawdziwe. No może jakieś mniej dokuczliwe efekty uboczne mogą się pojawić. Na pewno nie będzie to nic niebezpiecznego dla naszego zdrowia. Są też podobno takie osoby, na które kreatyna nie działa. Jakby jednak nie patrzeć kreatyna to dość skuteczny i bezpieczny suplement. Jeśli ktoś jest mocno skoncentrowany na treningu siłowym, to powinien spróbować z niej korzystać. W dzisiejszym artykule dam Wam 5 wskazówek jak stosować kreatynę. Zapraszam do przeczytania.

Czytaj dalej

jak.czesto.trenowac.posladki

Mam świadomość, że ten artykuł będzie ważny przede wszystkim dla trenujących kobiet. Dla mężczyzn mięśnie pośladkowe zwykle nie są specjalnie istotne, a ich trening ogranicza się naprawdę do minimum. Najczęściej jest to tylko to minimum, które i tak wykonujemy podczas ćwiczeń wielostawowych, takich jak przysiady, martwe ciągi albo wykroki. W nich praca mięśni pośladkowych (oczywiście ze wskazaniem na pośladkowy wielki) będzie bardzo ważna. Mimo wszystko jednak również mężczyznom trening mięśnie pośladkowych może dać kilka profitów, jak na przykład lepsze wyniki siłowe w wielu ćwiczeniach. Myślę więc, że pytanie jak często trenować pośladki jest jak najbardziej zasadne.

Czytaj dalej

cheat.day

Cheat day to, można by powiedzieć, pojęcie międzynarodowe. Oznacza po prostu oszukany dzień w naszej diecie, czyli taki w którym jemy mniej zdrowo. Oczywiście mocno tutaj upraszczam ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi? W tym artykule rozwinę temat. Przede wszystkim chciałem rozwinąć kwestię, czy akurat taki cheat day jest dobrym rozwiązaniem i jak możemy jeszcze zdrowo się odżywiać ale bez katowania się niedobrym jedzeniem, rezygnowania ze wszystkiego i głodówek. Zapraszam do przeczytania.

Czytaj dalej

sposoby.na.kiepskie.dni.treningowe

„Kocham sport”, „robię to co kocham”, „trening to moje życie”, „trenowanie sprawia mi przyjemność” itd. Często można usłyszeć takie teksty. To wspaniale jeśli aż tak palicie się do treningów ale rzeczywistość jest niestety bardzo często mniej optymistyczna. Nie trudno mi uwierzyć, że ktoś kocha sport. Ale, że sam trening sprawia przyjemność? To już jest mało realistyczne. W dzisiejszym artykule chcę Wam pokazać sposoby na kiepskie dni treningowe. Tak, tak. Każdemu się one przydarzą. To tylko kwestia kiedy i jak często.

Czytaj dalej

jak.nie.trenowac

O tym, że prawie każdy powinien trenować, wspominam dość często i nie chcę się powtarzać. Zwłaszcza w dzisiejszych, pełnych niezdrowego jedzenia i siedzącego trybu życia, czasach jest to naprawdę niezbędne. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że czasem lepiej nie trenować niż robić to źle. O tym jak prawidłowo trenować pisałem wielokrotnie. Przeczytajcie na przykład ten artykuł : Jak trenować żeby mieć efekty

Dzisiaj napiszę o tym jak nie trenować. Zapraszam.

Czytaj dalej

Koncentracja

Mieliście już takie sytuacje, że bardziej doświadczony w treningu kolega albo koleżanka mówi Wam, że musicie czuć wasze mięśnie ? To zdecydowanie dobra uwaga. Czucie mięśniowe to podstawa treningu siłowego. Dla początkujących może to być trudne ale z czasem, jeśli się na tym koncentrujemy, wychodzi nam coraz lepiej. Aktywacja mięśnia do skurczu zależy od układu nerwowego, a dokładniej od neuronów unerwiających włókna mięśniowe w mięśniu, który chcemy akurat trenować. Gdy na treningu myślimy o pracujących mięśniach w wykonywanym ćwiczeniu to zarówno przewodzenie nerwowe na już istniejących drogach zachodzi sprawniej ale i efektywniej powstają nowe drogi przewodzenia (neuron i unerwiane przez niego włókna mięśniowe). To wszystko, mówiąc w uproszczeniu, sprawi że zrekrutujemy do skurczu większą liczbę włókien mięśniowych i będziemy trenować po prostu efektywniej. Dla czucia mięśniowego kluczowa będzie koncentracja podczas treningu. Dlaczego jest taka ważna i jak ją wypracować napiszę w dzisiejszym artykule. Zapraszam.

Czytaj dalej

Więcej wpisów: