Pomysł na zdrowy obiad

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Po śniadaniu kolejny niezwykle ważny posiłek. Chodzi oczywiście o obiad. Tutaj wariantów jest chyba nieskończenie wiele. Skupię się na takich najprostszych. Nie będą to rozwiązania idealnie ‘fit’ tylko takie realistyczne dla ponad 90 % ludzi. Nie każdy jest wyczynowym sportowcem, a i nawet wśród zawodowców często dieta odbiega od tej wzorcowej. Tak więc, jeśli potrzebujesz pomysł na zdrowy obiad, czytaj dalej.

Pomysł na zdrowy obiad – na co zwracać uwagę

 

Podstawowa rzecz to różnorodność. Już dawno odeszło się od jedzenia 5 razy dziennie kurczaka z ryżem. Organizm ludzki potrzebuje wielu witamin i minerałów, a także różnych typów makroskładników jak na przykład tłuszcze wielonienasycone Omega-3, więc jedząc monotonnie na pewno nie spełnimy jego zapotrzebowania w dłuższym okresie.

Aktualizacja: Ostatnie badania wcale tego nie potwierdzają, ze dobry pomysł na zdrowy obiad to dostarczać jak najbardziej zróżnicowanych posiłków. Lepsze wyniki w odchudzaniu osiągali ci, którzy jedli dość monotonnie. Nie jest to raczej kwestia, że różnorodność posiłków jest zła, tylko to że łatwiej utrzymać monotonną dietę. Gdy staramy się ciągle wymyślać coś nowego, bardzo często wcale nie utrzymamy zdrowego odżywiania.

Kolejna istotna rzecz to dostarczenie zdrowych białek, tłuszczów i węglowodanów. Modne są diety niskotłuszczowe albo niskowęglowodanowe. Trzeba jednak pamiętać, że każda z tych substancji jest nam potrzebna, byle były dostarczane w odpowiedniej formie i ze zdrowych produktów, tak by nie dostarczyć sobie szkodliwych odmian. Takie diety niskotłuszczowe albo niskowęglowodanowe mogą się sprawdzić ale tylko przez ograniczony i niezbyt długi czas.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Pomysł na zdrowy obiad – co powinien zawierać

 

Nie będę tu przedstawiał gotowych jadłospisów. Każdy ma swoje preferencje smakowe i inne zapotrzebowanie kaloryczne. Dodatkowo, co jednemu będzie pomagać, drugiemu może zaszkodzić. Prezentowane tutaj przykłady są przeznaczone dla ludzi zdrowych. Jeśli ktoś ma problemy z układem pokarmowym, może najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z dietetykiem klinicznym.

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne, to każdy będzie miał inne i nie koniecznie może je wyliczyć ze wzorów, a już na pewno wynik nie będzie dokładny. Polecam dostarczanie konkretnej ilości kalorii przez cały dzień i obserwowanie efektów, co najmniej przez tydzień. Gdy nie są one zadowalające, po prostu, odejmijmy albo dodajmy określony procent kalorii i ponownie obserwujmy efekty.

 

Dla uproszczenia, obiad można podzielić na cztery składowe : źródło białka, źródło węglowodanów, źródło tłuszczów, źródło witamin i minerałów. Oczywiście żadne jedzenie nie zawiera tylko jednego składnika i trzeba to uwzględnić, jednak dla uproszczenia warto wyodrębnić ten najistotniejszy w danym jedzeniu. Gdy to ogarniemy, pomysł na zdrowy obiad powinien pojawić się sam. Wybierzmy, po prostu, preferowane przez nas połączenie prezentowanych produktów.

 

Pomysł na zdrowy obiad – źródła białka

 

Tu najlepiej sprawdzą się mięsa. Wegetarianie i weganie niestety mają trochę trudniej w tej kwestii.

Jeśli ktoś się odchudza, polecam chude mięsa. Podobno kurczaki, przez ogromne dodatki szkodliwych substancji, nie są zalecane. Lepiej wybrać indyka albo, dla osób bogatszych, królika.

Gdy dla kogoś potrzeba większej ilości kalorii, sprawdzi się wieprzowina albo wołowina. Tu mamy dodatkowo sporo tłuszczów.

Pewnym rozwiązaniem mogą być też tłuste ryby morskie. Żeby dostarczyć z nich odpowiednią ilość białka, trzeba zjeść więcej. Jako, ze mamy w nich sporo zdrowych tłuszczów możemy w wielu przypadkach odpuścić już inne źródła tego makroelementu.

 

Pomysł na zdrowy obiad – źródła węglowodanów

 

Tu musimy zadbać o to by dostarczać cukrów złożonych, które nie spowodują wyrzutu insuliny i gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi. Wybierajmy przeważnie produkty o niskim albo średnim indeksie glikemicznym. Odstępstwo od tego można zrobić w posiłku potreningowym. Tu przyswajalność cukrów prostych będzie większa, a możemy wykorzystać anaboliczne działanie insuliny.

Przykładowe dobre źródła węglowodanów to na przykład :

  • Makarony pełnoziarniste
  • Ryż basmati
  • Kasza gryczana (dodatkowo dobre źródło magnezu)
  • Kasza jaglana

Pomysł na zdrowy obiad – źródła tłuszczów

 

Tutaj dobrze sprawdzi się stosowanie naprzemiennie oleju kokosowego (tłuszcze MCT – dobre źródło energii, zwłaszcza przed treningiem) i oliwy z oliwek (tłuszcze nienasycone). Dla wielu osób wystarczy jedna łyżka stołowa. Oczywiście uwzględniamy tłuszcze dostarczone z innych pokarmów w tym posiłku. Dobrym pomysłem na zdrowy obiad będą też, już wspominane, ryby morskie, wieprzowina i wołowina. Również tłuszcze z jajek powinny się u nas nieźle sprawdzić.

 

Pomysł na zdrowy obiad – źródła witamin i minerałów

 

Tu sprawdzą się sałatki. Dla potrzebujących więcej kalorii sprawdzi się sałatka owocowa, a dla tych bojących się przytyć lepszym rozwiązaniem będzie wersja warzywna. W obu przypadkach ważne by produkty były różnorodne. Człowiek, dla którego sport nie jest całym życiem, nie ma czasu na wyliczenie ile musi dostarczyć konkretnych witamin i minerałów. Jedzenie wielu różnych warzyw i owoców da dużą szansę na zaspokojenie naszego zapotrzebowania.

 

Trenujesz już od jakiegoś czasu
ale efekty nie są zadowalające?

A może czujesz, że nie wszystko robisz dobrze i mógłbyś trenować o wiele skuteczniej?

Jeśli tak, ten ebook jest dla Ciebie!

Znajdziesz w nim opisane podstawowe błędy w treningu i odżywianiu, które mogą czasem nawet całkowicie pozbawić nas jakichkolwiek pozytywnych efektów?

Wyeliminowanie ich sprawi, że będziesz robić postępy o wiele szybciej i zdecydowanie łatwiej osiągniesz to o czym marzysz!

Pobierz bezpłatnie i trenuj skutecznie już dziś!

KONTAKT

 

Pomysł na zdrowy obiad – podsumowanie

 

I na zakończenie jeszcze rada. Unikajcie smażenia na patelni. W wyniku takiej obróbki termicznej tłuszcze w pożywieniu będą przekształcać się w toksyczne dla nas tłuszcze trans. Najgorzej gdy jemy mięso w panierce. Jedne oleje są bardziej odpowiednie do smażenia, inne mniej, ale na czym by tego nie robić, w panierkę wniknie dużo tłuszczu, a w tym szkodliwych odmian trans. Sam po zrezygnowaniu ze smażenia czuję się o wiele lepiej. To trochę tak jakbym przestał pić truciznę.

Jeśli komuś bardzo nie smakuje jedzenie robione na parze, lepszym rozwiązaniem niż smażenie na patelni będzie użycie do przygotowania obiadu grilla elektrycznego.

Mam nadzieję, że pomogłem jeśli chodzi o pomysł na zdrowy obiad i pokazałem że zdrowe odżywianie wcale nie musi być trudne. Jeśli chcecie więcej porad śledźcie mój profil na facebooku i instagramie. Macie pytania ? Piszcie śmiało w wiadomościach prywatnych.

Zapraszam też do zapoznania się z artykułami dotyczącymi kolacji i śniadania. Pytania możecie mi zadawać w wiadomościach tutaj, a na treningi zapraszam do siłowni CityFit.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!