Zalety treningu na maszynach

Oceń post
[Ilość głosów: 1 Średnia głosów: 5]

Dzisiaj sam siebie zaskakuję, bo postanowiłem napisać o zaletach maszyn treningowych. Ci, którzy czytają regularnie mojego bloga, wiedzą że bardzo często podkreślam wyższość ćwiczeń z wolnymi ciężarami, z własną masą ciała, a także wyciągów nad maszynami. Nie zmieniam poglądów. Dalej uważam, że maszyny są praktycznie najsłabszą możliwością treningową w treningu siłowym. Wbrew pozorom, zwłaszcza początkujący nie powinni na nich ćwiczyć. Nie nauczą się dobrze wyczuwać swoich mięśni i nie wzmocnią tych grup mięśniowych, które odpowiadają za stabilizację, a co za tym idzie poprawiają nasze bezpieczeństwo i funkcjonowanie na co dzień. Wspominam jednak też, że niektóre ćwiczenia na maszynach dodaje do treningów, czy to moich czy moich Zawodników. To dlatego, że maszyny mają też kilka zalet i dobrze się sprawdzają w treningach w niektórych sytuacjach. Jakie są zalety treningu na maszynach ? Czytajcie dalej.

A więcej o wadach maszyn, których jest sporo i nie powinniśmy tego lekceważyć, możecie przeczytać w tym artykule : Trening na maszynach. Wady.

I jeszcze jeden, w którym opisuję dlaczego treningi na maszynach wcale nie sprawdzą się dobrze u tych, którzy dopiero zaczynają trenowanie na siłowni : Czy maszyny treningowe są dla początkujących ?

Zalety treningu na maszynach 

 

Choć dalej podkreślam, że nie powinniśmy opierać naszych treningów siłowych na maszynach, to jednak kilka zalet ćwiczenia na nich mają. Teraz napisze o tym trochę więcej. Jedno dalej będzie niezmienne. Hierarchia wartości w treningu siłowym : Ćwiczenia z wolnymi ciężarami / ćwiczenia z własną masą > Wyciągi > Maszyny. Nie oznacza to jednak, że musimy wyeliminować wszystkie ćwiczenia na wszystkich maszynach. A oto kilka zalet.

 

Niektóre maszyny sprawdzają się całkiem nieźle

 

Jest kilka takich maszyn. Więcej o tym pisałem tutaj : Które maszyny warto robić.

Na przykład, ta do treningu mięśni dwugłowych uda leżąc, nawet jeśli ma ona zamienniki, to są one albo mało przystępne dla poczatkujących (np. żurawie) albo ciężko w nich o progresję. Tych kilka lepszych ćwiczeń warto dodać do treningu ale gdy już jesteśmy trochę bardziej zaawansowani (mamy za sobą kilka miesięcy treningów). To się sprawdzi gdy już robimy co najmniej dwa ćwiczenia na grupę mięśniową. Trenując systemem FBW (trening całego ciała) świetnie damy sobie radę bez żadnych maszyn.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Bezpieczeństwo

 

Kto czytał mój artykuł o wadach maszyn wie, że to bezpieczeństwo jest trochę pozorne. Na większości maszyn, stawy są zmuszane do pracy w trochę innych płaszczyznach niż są do tego przystosowane. To może skutkować niewielkimi ich urazami ale dopiero po latach ćwiczeń. Faktem jednak jest, że ciężko na maszynach odnieść jakąkolwiek poważną kontuzję. Zazwyczaj mamy tu oparcie dla naszych pleców, a ciężar porucza się po wymuszonym torze. Dzięki temu nasz kręgosłup jest odciążony, a to z nim najczęściej można mieć problem w ćwiczeniach z wolnym ciężarem, wykonywanych źle technicznie.

Brak zaangażowania mięśni stabilizacyjnych jest podstawowym minusem maszyn ale faktem jest że nie stracimy równowagi i nie złapiemy kontuzji gdy na przykład ciężka sztanga nam ucieknie w bok. Dodatkowo, łatwość techniczna też pomoże unikać błędów, których skutkiem mogą być urazy albo kontuzje. Nie przez przypadek w rehabilitacji dużo się trenuje na maszynach. To jest po prostu bezpieczne.

 

Zalety treningu na maszynach – łatwość nauki techniki 

 

Maszyny wymuszają na nas tor ruchu. To nie jest wcale korzystne ale praktycznie wymusza na nas prawidłową technikę. Tu nie trzeba poświęcać wiele czasu na naukę i nie będzie też raczej potrzebny Trener, który nas nauczy. Oczywiście i na maszynach jest sporo niuansów, które mogą podnieść efektywność treningu ale podstawy techniki nie są trudne. Tak naprawdę to trudno tutaj coś popsuć. Wierzcie mi, że miałem na treningach osoby, które miały problemy techniczne z ćwiczeniami na maszynach ale to zdarza się naprawdę rzadko.

 

Mniej męczące fizycznie

 

To jest, tak naprawdę, atut tylko w te dni, w których czujemy się beznadziejnie. Lepiej zrobić lekki trening niż wcale. Gdy czujemy się w porządku albo nie jest z nami bardzo źle (tu łatwo o ‘przecenianie’ swojego kiepskiego samopoczucia) lepiej jednak robić inne, cięższe fizycznie ćwiczenia.

 

Łatwość koncentracji na pracującym mięśniu – tylko dla zaawansowanych

 

Jak wspominałem wielokrotnie, początkującym ciężko się będzie nauczyć czucia mięśniowego podczas wykonywania ćwiczeń na maszynach. Jeśli ktoś jednak nabył już tę niezwykle cenną umiejętność to na niektórych maszynach może się skupić na pracującym mięśniu nawet w większym stopniu niż w innych rodzajach ćwiczeń. Wynika to głównie z tego, że tutaj nie rozprasza nas konieczność zachowania równowagi i nie trudno ustabilizować sylwetkę. Technika też za skomplikowana nie jest, tak więc niewiele rzeczy nas rozprasza i możemy skupić się na rozciąganiu i kurczeniu pracującego mięśnia. Dodatkowo, na maszynach robimy głównie ćwiczenia izolowane, a w nich skupić się na konkretnym mięśniu jest po prostu łatwiej.

Tak więc, dla zaawansowanych, maszyny czasami będą ok dla dobrego wczucia się w pracę mięśni. Jeśli jeszcze nie mamy tej umiejętności to lepiej trenujmy na wolnych ciężarach i wyciągach i gdy tam zacznie nam to wychodzić to możemy próbować z maszynami. Jednak i tak nie warto wykonywać na nich większości ćwiczeń z naszego treningu.

 

Łatwość ‘dopompowania’ mięśnia

 

Takie proste technicznie, izolowane ćwiczenia mogą się nieźle sprawdzić jako te pompujące nasze mięśnie. O korzyściach z podnoszenia stresu metabolicznego w mięśniu pisałem już kilkukrotnie, na przykład tutaj : Stres metaboliczny. Ważne jednak by takie ćwiczenie było ostatnim w treningu danej grupy mięśniowej. Dopiero w ostatniej jego serii działajmy tak by mięsień maksymalnie spompować.

 

Niektórym konkretne maszyny mogą nam bardzo pasować

 

Tak to już jest, że maszyny są konstruowane pod ogół społeczeństwa, a nie specjalnie dla nas. I nie pomoże tutaj możliwość regulowania wysokości siodełka itd. Chodzi raczej o to że konkretny ruch może być akurat dobry dla naszych stawów, a nie będzie pasował komuś innemu. Jeśli trafimy akurat taką maszynę, że wykonywanie na niej powtórzeń jest dla nas bardzo komfortowe i dobrze czujemy pracujące mięśnie, to oczywiście korzystajmy. Ale niestety nie ma takiej fizycznej możliwości by pasowały nam wszystkie maszyny. Testujmy i znajdźmy coś dla siebie.

 

Trenujesz już od jakiegoś czasu
ale efekty nie są zadowalające?

A może czujesz, że nie wszystko robisz dobrze i mógłbyś trenować o wiele skuteczniej?

Jeśli tak, ten ebook jest dla Ciebie!

Znajdziesz w nim opisane podstawowe błędy w treningu i odżywianiu, które mogą czasem nawet całkowicie pozbawić nas jakichkolwiek pozytywnych efektów?

Wyeliminowanie ich sprawi, że będziesz robić postępy o wiele szybciej i zdecydowanie łatwiej osiągniesz to o czym marzysz!

Pobierz bezpłatnie i trenuj skutecznie już dziś!

KONTAKT

Zalety treningu na maszynach – podsumowanie 

 

No to teraz warto by to wszystko krótko podsumować. Kto przeczytał oba artykuły – ‘Maszyny. Zalety’ i ‘Maszyny. Wady’ – może łatwo zauważyć, że wad jest o wile więcej i są bardziej problematyczne. Zalety często są trochę pozorne. Prawda jest taka, że bez maszyn możemy się obejść w treningach ale w nielicznych sytuacjach będą jednak użyteczne. Czasem też warto po prostu zrobić sobie jakąś odmianę. Dochodzi jeszcze kwestia tych okropnych dni, w których nasza forma nagle gdzieś ucieka, a z nią jakakolwiek ochota do treningu. W takiej sytuacji lepiej zrobić część ćwiczeń albo nawet wszystkie na maszynach niż w ogóle odpuścić trening. Przynajmniej mięśnie dostaną jakąś stymulacje i nie utracimy szybko wypracowanych postępów.

Tak więc, warto skorzystać z maszyn ale tylko z niektórych i jako dodatku do treningu. Możemy też korzystać z nich wtedy gdy chcemy dostarczyć nowych bodźców. Ostatni przypadek to gdy nie bardzo mamy siły na cokolwiek innego. W dwóch ostatnich przypadkach róbmy to oczywiście tylko okazyjnie.

Mam nadzieję, że pomogłem Wam podejść do treningu na maszynach w odpowiedni sposób. Jeśli znacie kogoś kto trenuje wyłącznie na maszynach i nie ma efektów, polećcie mu ten artykuł. Może w końcu coś zweryfikuje i osiągnie to czego chce. A jeśli macie do mnie jakieś pytania to piszcie w komentarzach albo w wiadomościach tutaj : Facebook

Chętnie Wam pomogę !

A kto chce trenować ze mną niech pisze w formularzu kontaktowym na stronie albo dzwoni. Treningi odbywają się w siłowniach CityFit w Warszawie. Tu jest mnóstwo maszyn ale trzeba dodawać je do treningu w odpowiedni sposób. Wybierajmy tylko te, które będą dla nas przydatne.

Życzę wszystkim tylko efektywnych treningów. By tak było nie rezygnujcie całkowicie z maszyn ale potraktujcie je tylko jako dodatek.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!