System podwieszany TRX można dziś spotkać prawie na każdej siłowni. NA początek był stosowany przez amerykańskich komandosów, ponieważ pozwalał na utrzymanie formy fizycznej prawie w każdym miejscu, bez konieczności zwożenia sprzętu treningowego. W ostatnich latach nastąpiła popularyzacja tej formy treningu. Czy trening TRX jest dobry? Jakie są plusy i minusy jego wykonywania? Zapraszam do przeczytania.
Trening TRX ma sporo plusów ale i kilka poważnych wad. Warto mieć tego świadomość i dopasować trening TRX do siebie, tak by był cennym uzupełnieniem dla naszych pozostałych metod treningowych.
Trening TRX – plusy
-
Trening TRX łatwo wykonać niemal w każdym miejscu
Taśmy TRX można kupić w większości sklepów sportowych. Nie zajmują dużo miejsca i mało ważą, nie ma więc problemu z ich transportem. Jedyne wymaganie to znalezienie punktu zaczepienia. Może być to drążek, specjalny uchwyt przy suficie. Dzięki specjalnym paskom, zwykle dostępnych w zestawie, TRX możemy zamocować także o drzewo albo ogrodzenie w parku. Przy zakupie oryginalnego sprzętu otrzymamy nawet specjalne mocowanie pozwalające zablokować TRX-y we framudze drzwi. Dzięki tej łatwości korzystania możemy trenować na siłowni, w domu i w terenie. Zależy to prawie wyłącznie od nas.
To wygodne gdy, na przykład, mamy ładną pogodę i trening TRX możemy zrobić w parku. Możemy też zabierać TRX-y ze sobą na wyjazdy i nie pomijać treningów. Na pewno jest to bardzo wygodne i pomoże nam zachować regularność trenowania.
Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?
Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów. Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna. |
-
Duża różnorodność ćwiczeń
Niby prosty sprzęt a umożliwia wykonanie niezliczonej liczby ćwiczeń. Możemy tu przetrenować każdą grupę mięśniową. Łatwo robić zarówno ćwiczenia wielostawowe jak i izolowane. Oczywiście, nie wszystkie ćwiczenia są warte wykonywania. Warto wiedzieć, które dadzą nam dobre korzyści. Każdy może jednak znaleźć coś dla siebie. Nawet jeśli trening TRX nie sprawdzi się u nas jako jedyna forma treningu, to na pewno niektóre ćwiczenie mogą być cennym dodatkiem.
-
Poprawa stabilizacji
Trenując na TRX-ach cały czas musimy szukać stabilizacji. Dzięki temu wzmocnimy nasze mięśnie stabilizacyjne. Przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa i osiągów w innych ćwiczeniach jak i w codziennych czynnościach i sportach rekreacyjnych. Na przykład, moi Podopieczni chwalą, że dzięki poprawie stabilności globalnej łatwiej jest im jeździć na nartach.
To, że trening TRX tak dobrze wpływa na poprawę naszej stabilizacji, pozwoli nam też pozbyć się niektórych problemów zdrowotnych i dolegliwości bólowych. Gdy na przykład mocniejsze mięśnie stabilizują nasz kręgosłup, jest on o wiele mniej narażony na różne urazy. Takie przykłady można mnożyć.
-
Trening TRX jest bezpieczny
Jako, że trenujemy z własnym ciężarem trudno o kontuzję. Nie słyszałem o nikim kto zrobił sobie krzywdę podczas treningu TRX. Oczywiście mogą się zdarzyć jakieś skrajne sytuacje jak utrata równowagi i upadek podczas ćwiczenia, ale umówmy się. To jest praktycznie nierealne. To już łatwiej coś sobie zrobić w czasie zwykłych, codziennych czynności. Trening TRX nie tylko będzie bezpieczny ale i poprawi nasz bezpieczeństwo podczas innych ćwiczeń, dzięki wspomnianemu już wzmocnieniu mięśni stabilizacyjnych.
-
Trening TRX jest dobry dla początkujących
Na TRX-ach łatwiej nauczyć się niektórych ćwiczeń dzięki możliwości przytrzymania się uchwytów. Sprawdzi się to na przykład przy przysiadach i wykrokach. W przysiadach można nauczyć się cofnąć biodra w pierwszej fazie ruchu bez obaw o wywrotkę do tyłu. Przy wykrokach poprawimy stabilność. Dodatkowo, gdy brakuje nam siły na niektóre ćwiczenia, możemy sobie pomagać podciągnięciem rękami za uchwyty TRX.
Jeśli mocno ‘zapuściliśmy się’ fizycznie niektóre ćwiczenia można tu ułatwić tak by sprawniej przejść z czasem do wersji trudniejszych. Nie każdy zrobi przysiad z własnym ciężarem ciała. Dla osób w podeszłym wieku, ograniczoną sprawnością i sporą wagą może to być trudne i czasem nawet niebezpieczne. Gdy wspomożemy się podciągnięciem za uchwyty TRX-a, damy radę. Dodatkowo odciążymy nasze stawy co może być ważne przy niektórych kontuzjach. Dzięki takiemu ułatwieniu nie przeciążymy stawów na początku i stopniowo będziemy mogli je wzmacniać.
Trening TRX – minusy
-
Trudno o progresję
Wprawdzie można wykonywać coraz trudniejsze warianty ćwiczeń i utrudniać każdy z nich (Aby to zrobić przesuwamy się coraz głębiej pod miejsce zaczepu TRX-a.), ale możliwości są tu dość ograniczone. Nie jest to takie proste jak w treningu na wolnych ciężarach gdzie wystarczy dołożyć obciążenia. Wraz ze wzrostem naszego zaawansowania niektóre ćwiczenia będą po prostu za łatwe. Możliwości progresji mogą się skończyć, a nie zawsze znajdziemy w treningu na TRX odpowiedni, trudniejszy wariant ćwiczenia.
Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?
Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów. Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna. |
Osobiście doradzam, by wykorzystywać niektóre ćwiczenia na TRX tylko na początkowych etapach trenowania, a gdy będą już za proste, przejść na ich odpowiednie zamienniki z ciężarami zewnętrznymi albo z własną masą. Nikt nie powiedział, że mamy się ograniczać tylko do TRX-ów.
-
Trudno zbudować masę mięśniową na treningu TRX
Wynika to z poprzedniego punktu. Gdy skończy się progresja mięśnie nie będą miały już bodźca do wzrostu. Dodatkowo ciężko zastosować tu niektóre metody korzystne dla przyrostu mięśni jak na przykład drop – sety ale nie jest to w większości ćwiczeń niemożliwe. Na przykład możemy zrobić kilka powtórzeń, dać krok do tyłu i zrobić kilka kolejnych przy realnie mniejszym procencie wykorzystania naszego ciężaru.
Niestety, progres nie będzie tak płynny jak przy wolnych ciężarach i trudno o stopniowe przeciążanie mięśni. Z czasem też możemy mieć problem z brakiem ćwiczeń i wykonywaniem przez to za małej objętości na poszczególne grupy mięśniowe. Na przykład, nasze nogi dobrze reagują na duże objętości, a na TRX-ach nie mamy wielu możliwości ich trenowania, a i trudność tych ćwiczeń będzie często zdecydowanie za mała na tak silne grupy mięśniowe.
Tutaj też mogę polecić skupienie się głownie na treningu z wolnymi ciężarami i wykorzystywanie TRX-ów tylko jako jego uzupełnienie. Zbudowanie znacznej masy mięśniowej tylko trenując na TRX-ach i bez środków dopingujących, będzie raczej niemożliwe.
-
Trening TRX nie daje możliwości zastąpienia niektórych ćwiczeń
Niektóre niezwykle skuteczne ćwiczenia z ciężarami nie znajdą tu godnych zamienników. Na przykład, martwy ciąg niesie nam duże korzyści, a na TRX-ach nie znajdziemy odpowiednika o zbliżonej skuteczności. Trening TRX daje możliwości wykonywania ćwiczeń wielostawowych na duże grupy mięśniowe ale z czasem obciążenie będzie tutaj za małe, a ciężaru raczej nie dołożymy. Wiele wartościowych ćwiczeń z treningu siłowym znajdzie tutaj swoje zamienniki, jednak ich skuteczność, na dłuższą metę, nie będzie zadowalająca. Nie ma co rezygnować z ćwiczeń wielostawowych z dużymi obciążeniami. Trening TRX możemy potraktować jako wstęp do nich albo alternatywę, ale tylko przez pewien okres czasu.
Sprawdź też jak wprowadzić tutaj podstawowe zasady treningu
Trenujesz już od jakiegoś czasu
|
Trening TRX – podsumowanie
Podstawowe plusy treningu TRX to poprawa stabilizacji, spora różnorodność ćwiczeń, bezpieczeństwo i wygoda trenowania. Trening TRX może też być dobrym rozwiązaniem dla początkujących. Niestety, nie wszystkie ćwiczenia z treningu siłowego znajdą tutaj swoje godne zamienniki, a z czasem może się zrobić po prostu za łatwo. Trudna też będzie sprawa progresji. Nie każdy cel treningowy możemy też efektywnie osiągać na TRX-ach. Na przykład ten system nie będzie optymalny gdy chcemy budować masę albo siłę mięśniową.
Jak widać sporo jest plusów i warto wprowadzić ćwiczenia na TRX-ach do swojego plany. Ja jednak zalecam je jako dodatek do zasadniczego treningu, a nie sam trening. TRX dobrze się sprawdzi gdy, na przykład, wyjeżdżamy, a chcemy utrzymać formę. Jako alternatywa dla porządnego treningu siłowego trening TRX raczej, na dłuższą metę, się nie sprawdzi.
Mam nadzieję, że pomogłem nieco rozjaśnić kwestię treningu na TRX-ach. Napiszcie w komentarzach co wy o tym myślicie. Chętnych na treningi personalne zapraszam do siłowni CityFiy w Warszawie, a pytania możecie mi zadawać, na przykład tutaj : Facebook
Mateusz