Trening TRX. Plusy i minusy
System podwieszany TRX można dziś spotkać prawie na każdej siłowni. NA początek był stosowany przez amerykańskich komandosów, ponieważ pozwalał na utrzymanie formy fizycznej prawie w każdym miejscu bez konieczności zwożenia sprzętu treningowego. W ostatnich latach nastąpiła popularyzacja tej formy treningu.
W tym artykule przedstawię plusy i minusy treningu z taśmami TRX.
Plusy treningu TRX :
Łatwość treningu niemal w każdym miejscu
Taśmy TRX można kupić w większości sklepów sportowych. Nie zajmują dużo miejsca i mało ważą, nie ma więc problemu z ich transportem. Jedyne wymaganie to znalezienie punktu zaczepienia. Może być to drążek, specjalny uchwyt przy suficie ale także drzewo albo ogrodzenie w parku. Przy zakupie oryginalnego sprzętu otrzymamy nawet specjalne mocowanie pozwalające zablokować TRX-y we framudze drzwi. Dzięki takiej łatwości korzystania możemy trenować na siłowni, w domu i w terenie. Zależy to prawie wyłącznie od nas.
Duża różnorodność ćwiczeń
Niby prosty sprzęt a umożliwia wykonanie niezliczonej liczby ćwiczeń. Możemy tu przetrenować każdą grupę mięśniową. Łatwo robić zarówno ćwiczenia wielostawowe jak i izolowane.
Poprawa stabilizacji
Trenując na TRX-ach cały czas musimy szukać stabilizacji. Dzięki temu wzmocnimy nasze mięśnie stabilizacyjne. Przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa i osiągów w innych ćwiczeniach jak i w codziennych czynnościach i sportach rekreacyjnych. Na przykład moi Podopieczni chwalą, że dzięki poprawie stabilności globalnej łatwiej jest im jeździć na nartach.
Bezpieczeństwo
Jako, że trenujemy z własnym ciężarem trudno o kontuzję. Nie słyszałem o nikim kto zrobił sobie krzywdę podczas treningu TRX.
Dobre dla początkujących
Na TRX-ach łatwiej nauczyć się niektórych ćwiczeń dzięki możliwości przytrzymania się uchwytów. Sprawdzi się to na przykład przy przysiadach i wykrokach. W przysiadach można nauczyć się cofnąć biodra w pierwszej fazie ruchu bez obaw o wywrotkę do tyłu. Przy wykrokach poprawimy stabilność.
Jeśli mocno ‘zapuściliśmy się’ fizycznie niektóre ćwiczenia można tu ułatwić tak by sprawniej przejść z czasem do wersji trudniejszych.
Minusy :
Trudno o progresję
W prawdzie można wykonywać coraz trudniejsze warianty ćwiczeń i utrudniać każdy z nich (Aby to zrobić przesuwamy się coraz głębiej pod miejsce zaczepu TRX-a.), ale możliwości są tu dość ograniczone. Nie jest to takie proste jak w treningu na wolnych ciężarach gdzie wystarczy dołożyć obciążenia. Wraz ze wzrostem naszego zaawansowania niektóre ćwiczenia będą po prostu za łatwe.
Trudno zbudować masę mięśniową
Wynika to z poprzedniego punktu. Gdy skończy się progresja mięśnie nie będą miały już bodźca do wzrostu. Dodatkowo ciężko zastosować tu niektóre metody korzystne dla przyrostu mięśni jak na przykład drop – sety ale nie jest to w większości ćwiczeń niemożliwe. Na przykład możemy zrobić kilka powtórzeń, dać krok do tyłu i zrobić kilka kolejnych przy realnie mniejszym procencie wykorzystania naszego ciężaru.
Nie da się zastąpić niektórych ćwiczeń
Niektóre niezwykle skuteczne ćwiczenia z ciężarami nie znajdą tu godnych zamienników . Na przykład martwy ciąg niesie nam duże korzyści, a na TRX-ach nie znajdziemy odpowiednika o zbliżonej skuteczności.
Sprawdź też jak wprowadzić tutaj podstawowe zasady treningu
Jak widać sporo jest plusów i warto wprowadzić ćwiczenia na TRX-ach do swojego plany. Ja jednak zalecam je jako dodatek do zasadniczego treningu, a nie sam trening. TRX dobrze się sprawdzi gdy na przykład wyjeżdżamy, a chcemy utrzymać formę.
No Comments