Trening kondycyjny

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Najprawdopodobniej większość trenujących przychodzi na siłownię dla poprawienia swojego wyglądu. Trudno się dziwić. Lepszy wygląd to w końcu większa pewność siebie itd. Dodatkowo, najczęściej ludzie lepiej wyglądający są po prostu zdrowsi. Nie mówię tutaj oczywiście o osobach, które wypracowały wszystko na niszczących zdrowie środkach dopingujących ale o ciężko i regularnie trenujących rekreacyjnie osobach. W takiej sytuacji na przykład niższy poziom tkanki tłuszczowej będzie jak najbardziej korzystny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest jednak jeszcze jeden cel o który warto zadbać – nasza kondycja. Co ciekawe , trening kondycyjny wcale nie musi zaburzać siłowego, a wręcz mogą się nieźle uzupełniać. Jak robić taki trening kondycyjny i co możemy dzięki niemu zyskać, napiszę w tym artykule. Zapraszam!

 

Trening kondycyjny – korzyści

 

Korzyści mamy bardzo wiele. Chcę je tutaj po krótce omówić tak by zachęcić nieprzekonanych do treningów kondycyjnych.

 

Mniejsze zmęczenie na co dzień

 

To jest w sumie dość proste. Mamy lepsza kondycję – mniej się męczymy. Zwłaszcza w dzisiejszych, ‘siedzących’ czasach kondycja u wielu osób jest bardzo słaba. Męczą się nawet na krótkim spacerze, a co dopiero gdy trzeba wejść parę pięter po schodach. O chodzeniu przez większość dnia po górach już nawet nie ma co wspominać. Dla typowego pracownika korporacji byłby to wysiłek porównywalny z zawodami ironman dla sportowców albo i większy. Dzięki treningom kondycyjnym możemy ten stan poprawić.

To naprawdę całkiem przyjemne gdy podbiegając do autobusu nie łapiemy zadyszki albo możemy spacerować przez parę godzin i ciągle czuć się dobrze. Trening kondycyjny poprawi naszą wytrzymałość podstawową i pozwoli o wiele lepiej funkcjonować na co dzień. Dzięki temu nie tylko będziemy czuć się lepiej ale na przykład pracować efektywniej. Więcej energii każdego dnia zawsze pomaga.

 

Trening kondycyjny = Zdrowsze serce

 

Treningi wytrzymałościowe bardzo korzystnie wpływają na nasz układ krwionośny i oddechowy. U trenujących rekreacyjnie zawał serca będzie zdecydowanie mniej prawdopodobny, a i choroby układu krążenia raczej się nie przydarzą. Oczywiście, trzeba do tego podejść rozsądnie. Jeśli będziemy cały czas trenować ekstremalnie ciężko to możemy osłabić, a nie wzmocnić, nasze serce. Spokojnie jednak. Większość z nas nigdy się do tak ekstremalnego poziomu nie zbliży.

Oczywiście, jeśli ktoś ma problemy z sercem, to powinien konsultować się z lekarzem. Trening w większości takich sytuacji może pomóc ale trzeba podejść do tego bardzo ostrożnie, tak by sobie nie zaszkodzić.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Zdrowsze płuca

 

Tu mamy podobną sytuację jak z układem krwionośnym. Regularne treningi poprawia zdecydowanie funkcjonowanie naszego układu oddechowego. Płuca będą pracować efektywniej co zapewni dopływ tlenu do pracujących mięśni.

Nie dość, że będzie się nam lepiej oddychało to dzięki efektywniejszemu zaopatrywaniu mięśni w tlen lekkie codzienne wysiłki będą o wiele łatwiejsze. Będziemy mogli funkcjonować o wiele dłużej bez nieprzyjemnych oznak zmęczenia. Oczywiście przy problemach z układem oddechowym też trzeba podchodzić do tego ostrożnie i konsultować się z odpowiednim lekarzem.

 

Sprawniej funkcjonujące ciało

 

Wysiłki o charakterze wytrzymałościowym mogą się przyczynić do wzmocnienia struktur organizmu takich jak mięśnie (zwłaszcza te stabilizacyjne), czy ścięgna. Poprawi się efektywność funkcjonowania stawów. To wszystko doprowadzi do tego, że będziemy sprawniejsi i zabezpieczymy się przed kontuzjami.

To wszystko o czym piszę dotyczy oczywiście tylko treningów kondycyjnych wykonywanych prawidłowo. Jeśli trenujemy źle i na przykład skracamy zakresy ruchu albo robimy inne błędy techniczne, to tak naprawdę bardziej sobie zaszkodzimy niż pomożemy. Nasza sprawność może się obniżyć i będziemy narażeni na urazy, a nawet kontuzje. Warto więc podejść do tego rozsądnie i posiadając przynajmniej podstawową widzę. Warto też ,szczególnie na początek, poświęcić sporo czasu na naukę prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń.

 

Trening kondycyjny – jak go robić

 

No to przejdźmy do konkretów, czyli do tego jak robić trening kondycyjny. Sprawa wcale nie jest trudna, a wręcz bardzo prosta w porównaniu z treningiem siłowym. Tutaj nie potrzebna jest aż taka wiedza. Niestety jednak, treningi kondycyjne będą po prostu o wiele cięższe. To logiczne. Jeśli chcemy poprawić naszą wytrzymałość to najpierw musimy się zmęczyć. Jeśli chodzi o trening kondycyjny to mamy dwie podstawowe kwestie : wytrzymałość podstawowa i wydolność. Nazewnictwo może tutaj czasem się różnić ale nie to jest istotne. Ważne by wiedzieć jak trenować.

 

Poprawa wytrzymałości podstawowej, a trening kondycyjny

 

Wytrzymałość podstawowa to zdolność do długotrwałego wytrzymywania wysiłku o niskiej do umiarkowanej intensywności. Jest ona mocno związana z pojemnością i efektywnością pracy naszych płuc i serca. Nic w tym dziwnego bo wysiłki o niższych intensywnościach będą potrzebowały energii wytwarzanych w procesach tlenowych (glikoliza tlenowa i rozkład kwasów tłuszczowych), będzie więc potrzebny tlen i efektywny system jego transportu.

Jak trenować, żeby poprawić wytrzymałość podstawową ? Będzie trzeba wykonywać bardzo długie wysiłki. Intensywność nie będzie tutaj wysoka. Muszą dominować tlenowe procesy wytwarzania energii, a zbyt duży wysiłek może je zablokować. W takiej sytuacji po prostu nie będziemy w stanie wykonywać treningu przez dłuższy czas, co nie da nam zamierzonego efektu.

Może to być na przykład 1,5 godziny jazdy na rowerze, czy 1 godzina lekkiego biegu albo nawet 3 godziny spaceru. Możliwości jest bardzo wiele. Ważne by poświęcić temu wystarczająco dużo czasu i nie przesadzić z intensywnością. Takie treningi nie obciążają w dużym stopniu układu nerwowego więc można je powtarzać dość często.

Takie trenowanie jest dość dobre na początek, choćby dlatego by mieć podstawową kondycję do cięższych treningów i przygotować układ krążenia i oddechowy na cięższe wysiłki. Dla początkującego to może być dobra baza do dalszych treningów.

Niestety tutaj nie poprawimy w znacznym stopniu wydolności i nie będziemy efektywnie redukować tkanki tłuszczowej, więc po pewnym czasie dobrze przejść na treningi bardziej intensywne ale nie porzucać całkowicie tej lżejszej i dłuższej formy.

 

Poprawa wydolności dzięki treningowi kondycyjnemu

 

Tutaj z wszystkich metod treningowych prym będą wiodły interwały, czyli naprzemienny wysiłek intensywny i lekki. Więcej o interwałach możecie poczytać tutaj : Interwały. Ile powinny trwać i tutaj : Interwały. Część 1, Interwały. Część 2.

W takich treningach chodzić nam będzie o to by dobrze wytrzymywać wysiłek o dużej intensywności. Oczywiście, w takiej sytuacji te codzienne, lżejsze wysiłki też będą nam się wydawać o wiele łatwiejsze. Dodatkowym atutem jest efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Tym razem wprawdzie energia będzie powstawała głównie w procesach beztlenowych. Nie spalimy przez to dużo kalorii z tłuszczów w trakcie treningu ale za to o wiele więcej do 48 godzin po jego zakończeniu dla wyrównania deficytu tlenowego powstałego podczas ćwiczeń.

Na pewno jedna rzecz jest kluczowa. Ciężkie fragmenty treningu muszą być naprawdę ciężkie. Nie ma takiej możliwości by podczas nich swobodnie z kimś rozmawiać. Musimy się naprawdę solidnie zmęczyć. Bez tego taki trening nie spełni swojej funkcji, a będzie tylko nieco mocniejszym kardio. Nie o to tu chodzi.

Oczywiście, istotne też by podnosić poprzeczkę. Jeśli biegamy to zadbajmy by te szybkie odcinki biegać coraz szybciej. Bez tego organizm się zaadaptuje i przestaniemy robić postępy.

 

Co z innymi formami treningu kondycyjnego?

 

Chodzi o takie rzeczy jak tabaty, treningi obwodowe itd. Ogólnie te ćwiczenia w których robimy dużo powtórzeń w celu poprawy wytrzymałości. Oczywiście czasami można je robić dla urozmaicenia ale ja jestem za prostotą. Jeśli możemy po prostu biegać minutę szybko i minutę wolno na bieżni i trening interwałowy będzie polegał na powtórzeniu tego 15 razy – to tak róbmy. Tu wszystko jest łatwo policzalne. Wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń w obwodach na wytrzymałość też może być skuteczne ale tu wszystko jest dużo bardziej skomplikowane i zdecydowanie ciężko cokolwiek oszacować. Moim zdaniem, jeśli da się prościej to warto skorzystać.

 

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KONTAKT

 

Trening kondycyjny – podsumowanie

 

To już wszystko o czym chciałem dzisiaj napisać jeśli chodzi o trening kondycyjny. Oczywiście ten temat jest bardzo szeroki i na pewno nie da się go wyczerpać w jednym artykule. W każdym razie mam nadzieję że przekonałem Was do robienia treningów wytrzymałościowych i przekazałem podstawy jak je wykonywać.

Warto dodać dwie formy aktywności. Długotrwałe wysiłki o niskiej albo średniej intensywności i treningi ciężki, najlepiej w formie interwałów. Nie dość, że tak poprawimy wytrzymałość podstawową jak i wydolność to jeszcze zredukujemy tkankę tłuszczową, co jest kluczowe dla atrakcyjnego wyglądu i poprawy zdrowia. Zwłaszcza treningi interwałowe nie powinny kolidować z siłowymi, a wręcz się z nimi dobrze uzupełniać. Pamiętajmy tylko, jeśli chcemy budować masę mięśniową i jeszcze robić interwały to dostarczajmy odpowiednio więcej kalorii na dobę.

 

Dodatkowe informacje

 

To już wszystko na dzisiaj. Chciałem jeszcze tradycyjnie zaprosić chętnych na treningi personalne za mną do siłowni Cityfit w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie tutaj. A na wasze pytania chętnie odpowiem w komentarzach albo wiadomościach, na przykład tutaj: Facebook
Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!