Trening 2 razy dziennie. Czy warto?

Oceń post
[Ilość głosów: 4 Średnia głosów: 4]

Wiem, że ten artykuł będzie przeznaczony albo dla osób mocno zaawansowanych albo dla tych, którzy chcą zrobić naprawdę najwięcej jak się da i mają dodatkowo sporo czasu na treningi. Większość stara się robić 2 treningi w tygodniu, a nie dwa dziennie. W tym artykule zastanowię się czy trening 2 razy dziennie ma sens. Zapraszam do przeczytania.

 

Trening 2 razy dziennie w wyczynowym trenowaniu

 

 

Kilka lat temu jeszcze trenowałem wyczynowo wioślarstwo, więc mam doświadczenie z trenowaniem 2 razy dziennie. Gdy dla kogoś uprawianie sportu jest najważniejszą rzeczą w życiu to 2 treningi dziennie będą najczęściej czymś normalnym. Oczywiście nie zawsze i nie przez cały rok, chociaż w niektórych dyscyplinach, jak na przykład siedmio i dziesięciobój, normą będzie jeszcze więcej treningów jednego dnia.

 

Warto mieć tutaj na uwadze, że wyczynowi sportowcy zazwyczaj podchodzą do treningów bardzo profesjonalnie, mają na nie dużo więcej czasu i dbają o regenerację. Dodatkowo nie wszystkie treningi są intensywne, no i normą jest periodyzacja. Okresy częstszych treningów są przeplatane okresami rzadszych.

 

Osoby trenujące rekreacyjnie nie powinny się raczej wzorować na zawodowcach, zwłaszcza że podstawowe cele treningowe większości ludzi da się osiągnąć skutecznie trenując 3 – 4 razy w tygodniu. Najlepsi na świecie oczywiście nie będziemy ale czy to jest naszym celem?

 

O tym czego możemy się spodziewać robiąc określoną ilość treningów w tygodniu możesz poczytać tutaj:

 

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

 

Trening 2 razy w tygodniu

Trening 3 razy w tygodniu

Trening 2 razy dziennie, a środki dopingujące

 

 

Czasem możemy zaobserwować, że ktoś robi 2 treningi dziennie ale nie wiemy albo nie bierzemy pod uwagę, że on jest na środkach dopingujących.

 

To wszystko zmienia. Regeneracja jest o wiele lepsza i można nawet robić 2 treningi dziennie z dużą intensywnością. Oczywiście na dłuższą metę trzeba będzie ponieść konsekwencje zdrowotne takiego działania ale tutaj już każdy sam musi ocenić ryzyko.

 

Żaden ze mnie ekspert w trenowaniu na dopingu więc już zakończe temat. Nawiązałem do tego tylko po to by wyjaśnić, że czasem częstsze trenowanie jest możliwe dzięki dodatkowemu wspomaganiu.

 

 

Kiedy trening 2 razy dziennie może się sprawdzić

 

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

 

Teraz już bardziej praktyczne podejście. W jakich okolicznościach trening 2 razy dziennie może być dla nas korzystny?

 

Przede wszystkim musimy mieć bardzo dużo wolnego czasu. Dodatkowo jeśli mamy sporo stresu w pracy albo duże obciążenie innymi rzeczami w życiu prywatnym, raczej nie damy rady przez dłuższy czas robić dwóch treningów dziennie i się efektywnie regenerować. Z czasem nasze postępy nie tylko spowolnią ale może nawet dojść do regresu naszych wyników. Co gorsza radykalnie wzrośnie ryzyko przetrenowania i kontuzji.

 

Osoby młode, czyli tak w przedziale wiekowym 18 – 25 lat mogą sobie czasem jeszcze pozwolić na trenowanie 2 razy dziennie. W tym wieku zwykle mamy nadal bardzo duże zdolności regeneracyjne i damy się radę po czymś takim w miarę szybko odbudować. Mimo tego jednak nie powinny to być dwa długie albo intensywne treningi dziennie.

 

Jeśli mamy możliwość być często na siłowni, to niezłym rozwiązaniem może być podzielenie naszego normalnego treningu siłowego na dwie krótsze jednostki. Możemy na przykład zrobić dwie grupy mięśniowe rano i jedną wieczorem. To pozwoli nam łatwiej zachować koncentrację przez cały trening i uzupełniać poziom glikogenu mięśniowego między treningami. Dlatego, że pracuję na siłowni, czasem korzystam z tej strategii. Łatwiej mi zmieścić dwa krótsze treningi w ciągu dnia niż jeden dłuższy. W praktyce jednak mało kto ma dzisiaj czas na stosowanie takiej strategii.

 

Sens może mieć jeszcze stosowanie drugiego bardzo mało intensywnego treningu w dzień, w którym już zrobiliśmy trening o wiele bardziej intensywny. Gdy na przykład zrobimy rano mocny trening siłowy, a wieczorem długie ale spokojne aeroby, raczej się nie przetrenujemy, a spalimy więcej tkanki tłuszczowej.

 

 

Czy trenować dwa razy dziennie?

 

 

A teraz odpowiedzmy na pytanie, czy trenowanie 2 razy w tygodniu w ogóle się opłaca.

 

Moim zdaniem nie. Pomijając zawodowców, którzy po prostu muszą tak trenować, żeby mieć szansę wygrywać z najlepszymi, trenowanie 2 razy dziennie się po prostu nie opłaca. W tym artykule wyjaśniam to dokładniej. Jest duża różnica w efektach jeśli trenujemy 3 razy w tygodniu zamiast tylko dwóch razy. Jednak po zwiększeniu do 4 treningów różnica już nie będzie taka duża. Dalsze dodawanie treningów poprawi efekty już bardzo nieznacznie, a może nas doprowadzić do przetrenowania. Paradoks tego jest taki, że możemy trenować więcej, a osiągniemy mniej. Mało to opłacalne, prawda?

 

Trzeba do tego podejść bardzo praktycznie. Jeśli nie spełniamy warunków omawianych przeze mnie w poprzednim podrozdziale, czyli nie jesteśmy bardzo młodzi, zdrowi i nie mamy dużo wolnego czasu, to o wiele ekonomiczniej będzie robić 3 – 4 treningi tygodniowo. W ten sposób osiągniemy większość możliwych efektów, a zaoszczędzimy czas i nie forsujemy organizmu.

 

Na dzisiaj to tyle. Mam nadzieję, że pomogłem rozjaśnić tę kwestię. Chcesz być na bieżąco z moimi artykułami? Aktualności znajdziesz tutaj.

 

Mateusz Grabowski

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

trening.2.razy.dziennie