Stres-metaboliczny

Stres metaboliczny

Stres metaboliczny, czyli nagromadzenie się metabolitów wtórnych w pracujących mięśniach. Odczuwamy to zazwyczaj jako pieczenie i uzyskujemy tak zwaną pompę. Jaki wpływ ma stres metaboliczny na rozbudowę naszych mięśni ? Więcej w tym artykule.

Dla przypomnienia, rozbudowa masy mięśniowej zależy przede wszystkim od 3 powiązanych ze sobą czynników:

 

– Napięcia mięśni

Stresu metabolicznego

– Mikro uszkodzeń mięśniowych

Tu zajmę się stresem metabolicznym.

Czym jest stres metaboliczny?

 

Do naszych mięśni stale napływa krew dostarczająca substancji odżywczych. Następnie opuszcza mięśnie wyprowadzając z sobą metabolity wtórne powstałe w wyniku pracy włókien mięśniowych. Gdy zmuszamy nasze mięśnie do ciężkiej pracy te procesy mogą zostać zaburzone. Do mięśnia będzie wpompowywane więcej krwi ale ograniczone zostanie jej wyprowadzenie. Przez to dochodzi do gromadzenia się produktów ubocznych zachodzących reakcji chemicznych, a w tym kwasu mlekowego powstałego w wyniku wysiłku beztlenowego.

Wzrost stężenia kwasu mlekowego w mięśniach jest skorelowana ze zwiększoną produkcją hormonu wzrostu (GH). To on mocno stymuluje reakcje anaboliczne (zwłaszcza syntezę białek mięśniowych). To właśnie one prowadzą do przyrostu masy mięśniowej. Co ciekawe badania pokazały, że przy zahamowaniu odpływu krwi z mięśni dochodzi do aktywacji włókien białych – siłowych nawet przy wykorzystaniu tylko 20 % ciężaru maksymalnego. Normalnie aktywacja tego typu włókien zaczyna się praktycznie powyżej 50 % CM.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Jak zwiększyć stres metaboliczny?

 

  1. Wykonanie większej liczby powtórzeń

 

Treningi z dużymi ciężarami są oczywiście bardzo ważne, o czym pisałem w poprzednim artykule. Jednak stosowanie większej liczby powtórzeń i mniejszych ciężarów powoduje wtłoczenie dużych ilości krwi do mięśni i kumulację metabolitów wtórnych, które nie zdążą odpłynąć przy zwiększonym napięciu. To pośrednio doprowadzi do stymulacji produkcji GH i w konsekwencji do przyrostu masy mięśniowej. Oczywiście ciężar nie może być za mały. Bez wystarczająco mocnego skurczu mięśniowego krew będzie swobodnie odpływała. Dodatkowo przemiany metaboliczne w warunkach beztlenowych, niezbędne do produkcji kwasu mlekowego, nie będą zachodziły z powodu zbyt małego zapotrzebowania na energię.

 

  1. Skracanie przerw między seriami

 

Dzięki temu metabolity wtórne nie zdążą zostać wyprowadzone z mięśnia przed początkiem kolejnej serii i dojdzie do ich kumulacji. To indukuje procesy omawiane wcześnie.

 

  1. Stosowanie drop setów

 

Drop set to metoda treningowa, w której robimy na przykład 8 powtórzeń, szybko obniżamy ciężar, robimy jeszcze 4 itd. Pozwoli nam ona wtłoczyć maksymalnie dużo krwi do mięśni przy jednoczesnym utrudnieniu jej wyprowadzania. Będzie to skutkować znacznym podniesieniem stresu metabolicznego. Na trenowanie w ten sposób możemy raczej powalać sobie w ostatniej serii na daną grupę mięśniową w ćwiczeniu izolowanym i to nie na każdym treningu. Takie wysoce obciążające metody mogą prowadzić do przetrenowania i co za tym idzie zahamowania postępów.

 

  1. Robienie serii łączonych

 

Okazyjnie można stosować tą metodę. Przy wykonaniu dwóch lub większej ilości ćwiczeń przeciążamy mięsień pod różnymi kontami. Oprócz wykorzystania większej ilości włókien mięśniowych możemy zrobić także łącznie kilka powtórzeń w serii więcej co podniesie poziom stresu metabolicznego.

 

Jak połączyć zwiększanie stresu metabolicznego z innymi czynnikami wpływającymi na hipertrofię?

 

Ciągłe ćwiczenie na dużej intensywności z małą liczbą powtórzeń i długimi przerwami nie doprowadzi do maksymalizacji przyrostów masy mięśniowej. Wykonywanie stale dużej liczby powtórzeń przy krótkich przerwach nie da nam szansy na uzyskanie bardzo wysokich wartości napięcia mięśniowego i ograniczy przyrosty siły. Może to też za bardzo stymulować hipertrofię sarkoplazmatyczną – mniej pożądaną dla wyglądu naszych sylwetek.

 

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KUP TERAZ

Stres metaboliczny – podsumowanie

 

Polecam łącznie metod. Można zrobić to w jednym treningu. Na przykład na grupę mięśniową zrobić kilka serii ćwiczenia wielostawowego z dużym obciążeniem, a później kilka serii ćwiczenia izolowanego z większą liczbą powtórzeń, mniejszym ciężarem i krótszą przerwą między seriami. Inny sposób to wprowadzenie periodyzacji. Przez jakiś czas trenujemy na dużych obciążeniach. Po zakończeniu tego cyklu obniżmy ciężary i robimy więcej powtórzeń i krótsze przerwy. Poeksperymentujcie, by odkryć która metoda jest dla was skuteczniejsza.

 

To tyle jeśli chodzi o stres metaboliczny. O pozostałych dwóch kluczowych czynnikach wpływających na budowanie masy mięśniowej przeczytacie tutaj : napięcie mięśniowe i uszkodzenia mięśniowe

Mam nadzieję, że pomogłem i wasze postępy w kształtowaniu sylwetki będą zachodzić szybciej. Dodatkowe pytania możecie zadawać tutaj, a na treningi ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie.

Mateusz

0 thoughts on “Stres metaboliczny

  • Hej. Czytalem Twoje 3 arty o hipertrofii. Nie zgodze sie tylko z tematem wolnego opuszczania ciężaru. Testowalismy to. Wolne opuszczanie zwiększa czas napięcia jak piszesz ale zmusza do wzięcia minimalnie mniejszego ciezaru i obciąża stawy jak trening wytrzymałościowy (np. 15 powtórzeń w serii). Wychodzi na to samo co przy szybkim wykonywaniu powtorzen ala powtórzenia eksplozywne. Wowczas musisz również dobrać odpowiednie obciazenie, ponieważ szybko opuścić i podnieść nie jest łatwo ale jednocześnie zwiekszasz szybkosc co za tym idzie moc mięsni (nie mylić z siłą). Znani kulturysci ze świata robia szybkosciowo, jedni wolno, różnie. Fighterzy robią szybkościowo. Ogolnie to periodyzacja o ktorej piszesz to tak naprawde trening HST, bardzo mało znany w Polsce, zakłada on wszystkie aspekty, o których piszesz na blogu w kierunku budowy masy mięśniowej. Jest w nim cykl na wytrzymałość, masę, siłę i mega siłę w tym okres roztrenowania. W dodatku nie jest nudny bo nie dzieli się na dni / grupy mięśniowe. Stosuje i daje super efekty. Pzdr.

    • No tak. Z opuszczaniem ciężaru może być jak piszesz. Jeszcze do niedawna grupa dr Schoenfelda pisała, że jest to bardzo istotne dla hipertrofii. Później ich kolejne badania nie pitwierdziły tego. Mój błąd, że nie zaktualizowałem artykułu i dobrze, że teraz mogę się tutaj do tego odnieść.
      Są też jednak inne aspekty wolnego opuszczania ciężaru. Choćby ten, że łatwiej nam będzie utrzymać napięcie mięśniowe, co w uproszczeniu poprawi naszą efektywność i bezpieczeństwo. Przy nauce techniki też powolne opuszczanie nieźle się sprawdza. Ważne by znaleźć w tym odpowiednią równowagę między tempem opuszczania, a wykorzystywanym ciężarem. Tak jak wspomniałeś – jeśli tempo jest za nuskie to ciężar musi być niższy, co spowoduje obniżenie poziomu napięcia mięśniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>