Słabe ćwiczenia

Oceń post
[Ilość głosów: 5 Średnia głosów: 3.8]

Bardzo wiele jest ćwiczeń do wykonania na siłowni i poza nią. Niektóre są niezwykle skuteczne, a inne to strata czasu. Tu przedstawię te często wykonywane, które według mnie można spokojnie wyrzucić z planu treningowego. Oczywiście to jest moje subiektywne zdanie. W każdym ćwiczeniu można znaleźć potencjalne korzyści jak na przykład rehabilitacja. Ja zajmę się tu treningiem osób zdrowych. Jak mam być szczery to na prawdę szkoda naszego cennego czasu na słabe ćwiczenia.

Odwodzenie nogi w tył na wyciągu na mięśnie pośladkowe

 

 

To może być zaskoczenie bo jest to najczęściej wykonywane ćwiczenie przez wiele dziewczyn na siłowni. Problem w tym, że mięśnie pośladkowe wielkie są najsilniejszymi mięśniami w naszym organizmie. Mają duży procent włókien białych – siłowych i aby zmienić ich kształt potrzeba silnego bodźca – dużego ciężaru. W tym ćwiczeniu dużego ciężaru nie użyjemy. Robienie ogromnej ilości powtórzeń nie spełni oczekiwań bo albo poprawimy tylko wytrzymałość albo dojdzie do hipertrofii sarkoplazmatycznej, czyli rozrostu tego co towarzyszy włóknom mięśniowym. Efektem tego może być wygląd jak u osób otyłych.

To ćwiczenie ma jedną niewątpliwą zaletę, Uczy aktywacji mięśni pośladkowych co może pomóc w wykorzystywaniu ich przy naprawdę użytecznych ćwiczeniach jak głębokie przysiady i martwy ciąg.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Triceps Kick back

 

Trudno nazwać to ćwiczenie po polsku. Opieramy się o ławkę. Ustawiamy ramię równolegle z tułowiem i prostujemy przedramię w stawie łokciowym. Jest to ćwiczenie izolowane na triceps. Problem w tym, że używany ciężar limituje nam nie triceps ale pracujący izometrycznie tylny akton naramiennego. Przez to nie możemy użyć wystarczająco dużego ciężaru i wytrenować tricepsa.

Pajacyki, uderzenia boksera itd.

 

Zawsze mnie bawi kiedy ktoś wykonuje te ćwiczenia. Niby można je robić w formie tabaty ale czy to będzie jakieś wyzwanie wytrzymałościowe ? Dla 99% osób wątpię. Czy spalimy pajacykami dużo kalorii, Może, jeśli będziemy je robić przez godzinę. Nie widziałem jeszcze osoby, która by się tego podjęła. Myślę, że te ćwiczenia można spokojnie wyrzucić z planu no chyba, że założymy – lepszy jakikolwiek ruch niż brak ruchu.

 

Słabe ćwiczenia na maszynie Smitha

 

Tu nie zaktywujemy naszych mięśni stabilizacyjnych i mamy narzucany nienaturalny tor ruchu. Podobne zastrzeżenia dotyczą większości maszyn treningowych. Lepiej poświęcić czas na naukę prawidłowego wykonania ćwiczeń na wolnych ciężarach niż tracić go na takie rzeczy. To po prostu kolejne słabe ćwiczenia.

Skoki żaby i inne ćwiczenia funkcjonalne

 

Założeniem treningu funkcjonalnego jest wykonywanie ćwiczeń przydatnych w jakiejś aktywności. Nie widzę raczej zastosowania dla dziwnych ruchów, które czasem możemy zobaczyć u trenujących. Jeśli na przykład ktoś planuje skakanie po podmokłej łące to ok. Skoki żaby mogą się sprawdzić. Jeśli nie to nie widzę potrzeby ich wykonywania.

 

Ćwiczenia ze skróconym zakresem ruchu

 

„Kiedy pytają mnie” ile biorę na przysiad. „Odpowiadam” że 170 na serię. Dobrze też będzie brzmiało jak powiem że robię setką serie na klatę. Problem w tym że często tacy ludzie robią pół albo ćwierć ruchy. Przecież tak podniosą więcej ? Problem w tym, że bez rozciągnięcia mięśnia nie wygenerujemy wystarczająco silnego skurczu i nie będziemy mieć efektów sylwetkowych ani wzmocnienia na całym torze w ćwiczeniu. Ma to swoje zastosowanie na przykład w trójboju gdy chcemy poprawić końcową fazę ćwiczenia albo w sportach gdzie ważny jest wyskok z krótkiego przysiadu ale nawet tam takie metody stosowane są okazyjnie. W dłuższym okresie prowadzą do adaptacyjnego skracania mięśni i spadku sprawności.

Jeśli nie jesteście koszykarzami albo siatkarzami to lepiej pilnować pełnego zakresu ruchu.

 

Dopiero planujesz rozpocząć treningi na siłowni?
Nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać?

przewodnik.po.silowni

A może trenujesz już jakiś czas ale ciągle nie czujesz się pewnie w swoim fitness klubie?

Ten ebook jest dla Ciebie?

Jest to przewodnik po siłowni ale znajdziesz tutaj też opis całego procesu – od wyboru i zapisania się na siłownię, do odbycia pierwszych treningów.

Ten ebook sprawi, że będziesz wiedzieć co masz robić!

Pobierz bezpłatnie już dziś!

KONTAKT

Słabe ćwiczenia – podsumowanie

 

Oto ćwiczenia, które ja uważam za słabe. Jeśli macie inne pomysły albo się ze mną nie zgadzacie chętnie podyskutuję w komentarzach. W większości sytuacji na prawdę szkoda czasu na robienie ich. Dają nam tak małe korzyści, że lepiej oszczędzać czas i zrobić coś bardziej przydatnego zamiast nich. Są oczywiście sytuacje, na przykład w konkretnych dyscyplinach sportu, gdzie i takie dziwne ćwiczenia znajdą swoje zastosowanie. Daleki jestem więc od całkowitego negowania czegokolwiek. W każdym razie w treningu sylwetkowym większość z tych ćwiczeń się nie sprawdzi, no chyba że do rozgrzewki i aktywacji mięśni.

A jeśli chcecie poznać naprawdę dobre ćwiczenia, zacznijcie tutaj

Macie do mnie jakieś pytania? Chętnie pomogę. Piszcie w komentarzach albo tutaj : Facebook

Chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie. Będą tylko użyteczne ćwiczenia.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

Słabe-ćwiczenia