Rola Trenera Personalnego

Oceń post
[Ilość głosów: 1 Średnia głosów: 5]

Dzisiaj więcej o mojej pracy. Ten artykuł raczej nie zaciekawi osób, które szukają wiedzy o treningu. Jeśli jednak ktoś szuka Trenera, albo w ogóle rozważa współpracę z nim, będzie wiedział czego może i czego powinien oczekiwać. Więc, jaka jest rola Trenera Personalnego? Wypunktuję to w dużym skrócie.

 

A dla szukających wiedzy polecę ten (jeden z ponad 300 artykułów): Podciąganie w skrócie.

 

 

Rola Trenera Personalnego (Co powinieneś mieć zagwarantowane)

 

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

 

●      Rozpisywanie planów treningowych

 

Trening nie może polegać na tym, że Trener na poczekaniu wymyśla kilka ćwiczeń. Coś takiego nie ma szans przynieść żadnych poważniejszych efektów w dłuższym czasie. Trening powinien być zaplanowany i zapisany.

 

Dlaczego zapisany? To pozwoli wracać do poprzednich jednostek treningowych i prowadzić progresję. Bez tego wszystko będzie chaotyczne i nieskuteczne. Ale przecież można to zapamiętać? Co zapamiętać? Każde obciążenie i ilość powtórzeń u wszystkich na treningach? Ja mając prawie 20 Osób aktywnie chodzących na treningi, minimum 2X w tygodniu, nie mam tak dobrej pamięci. Jeśli jednak Trener prowadzi 1 – 2 osoby, to może faktycznie wszystko zapamięta. Nie moja sprawa.

 

 

●      Długofalowe planowanie treningów

 

Z całą pewnością nie wystarczy przygotować jednego rodzaju treningów pod konkretny cel treningowy. To sprawdza się dobrze ale tylko przez krótki czas – kilku tygodni. Tak! To dla osiągnięcia naszych wymarzonych celów jest bardzo krótki czas.

 

Żeby osiągnąć naprawdę dużo, niezbędne będzie wprowadzenie cykliczności w naszych treningach. Trenowanie pod kilka powiązanych ze sobą celów, różne poziomy intensywności itd. Tylko w ten sposób możemy robić postępy przez niemal nieograniczony czas. Bez takiej cykliczności nasz organizm zbyt mocno się zaadaptuje do konkretnych bodźców i nasze postępy spowolnią, albo nawet całkiem się zatrzymają.

 

 

●      Prowadzenie progresji

 

Ten punkt wiąże się nierozerwalnie z pierwszym, czyli o rozpisywaniu treningów. Jeśli chcemy mieć efekty to musimy stale podnosić sobie poprzeczkę. Najpopularniejszą metodą w treningu siłowym jest oczywiście zwiększanie obciążenia ale możliwości jest wiele. Dodawanie powtórzeń, skracanie przerw między seriami, zwiększanie łącznej ilości serii na grupę mięśniową itd. Dobry Trener Personalny ma obowiązek to wszystko zaplanować i wprowadzić w życie na waszych wspólnych treningach.

 

 

●      Elastyczność w sposobie trenowania

 

Czasem jest tak, że trenujący ma pewne ograniczenia fizyczne i niektórych ćwiczeń nie zrobi prawidłowo (przynajmniej na początku). W takiej sytuacji obowiązkiem Trenera jest zmodyfikowanie planu treningowego, żeby dało się go skutecznie i bezpiecznie wykonać.

 

Może być też tak, że obciążenia dobrane w konkretnym ćwiczeniu są po prostu za duże i trzeba je na razie zmniejszyć.

 

Będą się też oczywiście zdarzać sytuacje, w których Podopieczny ma gorszy dzień i trzeba nieco obniżyć intensywność treningów.

 

Najważniejsze by Trener potrafił modyfikować swoje treningi zależnie od sytuacji trenującego. Tylko takie podejście sprawi, że trenowanie będzie naprawdę efektywne i bezpieczne.

 

 

●      Pilnowanie prawidłowego wykonywania ćwiczeń

 

To chyba rzecz najczęściej kojarzona z zawodem Trenera Personalnego. Jak już pisałem, ta praca jest o wiele bardziej złożona i pilnowanie techniki to tylko jeden z bardzo wielu elementów, ale oczywiście jest niezwykle ważny.

 

Niezbędna jest tutaj dbałość o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, tak by były one maksymalnie skuteczne i oczywiście bezpieczne. Nauka techniki to jedno ale później trzeba cały czas pilnować, czy nie pojawiają się poważniejsze błędy.

 

Żadne ‘siedzenie na telefonie’ podczas treningu nie przejdzie! Trener cały czas powinien być skoncentrowany na Podopiecznym i pilnować prawidłowego wykonania dosłownie każdego powtórzenia w jego treningu. To jest absolutnie kluczowe!

 

Jeśli komuś na początku nie wychodzi jakieś ćwiczenie, to trzeba poświęcić na jego naukę tyle czasu, żeby dało się je robić bezpiecznie. Bez tego Trener Personalny nie powinien dawać nikomu większych obciążeń treningowych. Przerwy między seriami mogą być dobrym momentem, żeby wyjaśnić na czym polegają potencjalne błędy i wytłumaczenie jak je skorygować.

 

 

●      Szczerość i otwartość na rozmowę

 

To można by powiedzieć o każdym zawodzie, ale u Trenera Personalnego jest szczególnie ważne.

 

W planie treningowych jest jakieś ćwiczenie? Masz prawo wiedzieć dlaczego i Trener powinien Ci to wyjaśnić. Nie potrafi? No to pewnie dał Ci losowe ćwiczenia, które nie dadzą większego rezultatu jako całość. Inna sprawa, że łatwiej jest Ci ciężko trenować jeśli dokładnie wiesz dlaczego robisz poszczególne rzeczy i na ile są one ważne.

 

A o co chodzi ze szczerością? Trener Personalny powinien Ci powiedzieć na co możesz liczyć i w jakim czasie. Nie chodzi o dokładne oszacowanie wyników takich jak ilość kilogramów masy mięśniowej zbudowanych w pierwszym roku treningów albo straconych na wadze. Tego nie będzie potrafił oszacować nikt. Zbyt wiele czynników ma na to wpływ i co gorsza o niektórych możemy nawet nie wiedzieć. Chodzi bardziej o to, czego możemy się spodziewać trenując w konkretny sposób, określoną ilość treningów w tygodniu i przy pewnych założeniach żywieniowych (albo ich braku). Najgorsi są Trenerzy, którzy obiecują niesamowite efekt w krótkim czasie i na dowód pokazują zdjęcia Podopiecznych przerobione w photoshopie. To jest zwykłe wciskanie kitu.

 

Jeśli nie robisz zadowalających postępów, to ważne byś mógł z Trenerem znaleźć tego przyczynę i skorygować błędy. Czasem zmiana tylko jednej rzeczy może wszystko zmienić ale trzeba oczywiście mieć świadomość co robimy źle.

 

 

 

Czy Trener Personalny musi zajmować się prowadzeniem dietetycznym?

 

 

 

Na koniec chciałem jeszcze wyjaśnić tą kwestię. Praca Trenera Personalnego często jest kojarzona z rozpisywaniem diety. Niesłusznie!

 

Oczywiście każdy Trener powinien znać zasady zdrowego odżywiania. Bez tego raczej sam nie osiągnąłby wysokiej formy sportowej i atrakcyjnego wyglądu. Powinien też umieć odpowiedzieć na pytania Podopiecznego dotyczące odżywiania i pomóc mu skorygować podstawowe błędy w tej kwestii. Jeśli jednak chodzi o prowadzenie dietetyczne i rozpiski żywieniowe, to jest rola Dietetyka a nie Trenera Personalnego.

 

Każdy może rozpisać prosty jadłospis albo pobrać go za darmo z Internetu. Tylko, że to prawie nigdy nie będzie skuteczne. W prowadzeniu dietetycznym chodzi raczej o dostosowanie diety do trenującego i wprowadzaniu modyfikacji na bieżąco, zależnie od efektów. Jadłospis musi być też ułożony tak, żeby osoba z niego korzystająca potrafiła to odżywianie utrzymać przez długi czas. Jeśli mamy jeść tylko to czego nie lubimy, raczej nie wytrwamy w zdrowych nawykach.

 

Jak widać opieka dietetyczna, to praca na pełen etat, czasowo podobna do tej Trenera Personalnego. W praktyce jest tak, że zbyt wielu Trenerów chce pełnić rolę dietetyków i zbyt wielu dietetyków próbuje być Trenerami i prowadzić swoich Podopiecznych także podczas treningów. To prawie zawsze kończy się słabszymi efektami w którejś z tych dziedzin. Ja jestem za większą profesjonalizacją i rozdzieleniem tych dwóch zawodów.

 

Chcesz mieć zapewnione zarówno skuteczne trenowanie jak i odżywianie? Działaj z Trenerem Personalnym jak i z Dietetykiem. To na ten moment dla Ciebie za dużo? Sam rób to z czym masz mniejszy problem, a zatrudnij specjalistę do tej drugiej rzeczy.

 

 

Rola Trenera Personalnego – Podsumowanie

 

 

Na dzisiaj to już wszystko. Mam nadzieję, że wiesz już czego możesz i powinieneś wymagać od Trenera Personalnego i teraz łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednią osobę.

 

Do całej mojej listy przedstawionej powyżej warto dodać też ‘dobry kontakt’. Ktoś może być wybitnym specjalistą ale nie łapiemy z nim dobrego kontaktu. To nie musi być niczyja wina. Czasem po prostu tak jest. W mojej branży to będzie szczególnie ważne, bo wszystko opiera się na relacji Trener – Podopieczny. Warto znaleźć taką osobę, z którą dobrze nam się rozmawia ale spełnia też ona wymagania merytoryczne.

 

I jeszcze autoreklama. Jesteś z Warszawy i możesz ćwiczyć w CityFit w galerii Wiatraczna? Zapraszam na treningi ze mną. Pragnę jednak zaznaczyć, że nie wiem czy w momencie, w którym czytasz ten artykuł będę jeszcze brał nowe osoby na treningi. Osobiście uważam, że częste robienie więcej niż 7 treningów dziennie obniża ich skuteczność z powodu zbyt dużego zmęczenia Trenera i konsekwentnie się tego trzymam. Najlepiej sprawdź moją stronę WWW i później zadzwoń żeby się dowiedzieć, czy obecnie są jakieś wolne miejsca. Co jakiś czas biorę jedną albo dwie nowe osoby.

 

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

 

A jeśli szukasz bezpłatnej wiedzy treningowej, to jeszcze raz zaproszę Cię do innych artykułów na moim blogu. Jestem pewny, że znajdziesz tam coś wartościowego dla Ciebie.

 

Mateusz Grabowski

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

Rola.trenera.personalnego