Polecane metody treningowe

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Chyba każdy, kto trenuje od jakiegoś czasu  i systematycznie powiększa swoją wiedzę, natkną się na specjalne metody treningowe mające na celu intensyfikację wysiłku i osiągnięcie specyficznych, dodatkowych celów.

Czy w ogóle warto z nich korzystać i które metody treningowe dają wymierne korzyści ? Więcej o tym w dzisiejszym artykule.

Metody treningowe godne polecenia

 

Drop sety

 

Są to inaczej serie ze zmniejszanym obciążeniem. W ostatniej serii ćwiczenia gdy zrobimy założoną ilość powtórzeń, zmniejszamy ciężar i robimy jeszcze kilka. Eksperci jak na przykład Christian Thibaudeau zalecają aby, w sytuacjach gdy pracujemy nad sylwetką, łączna liczba powtórzeń nie przekraczała 15. Można zrobić 1, 2 max 3 takie zejścia z ciężarem. Łatwe do stosowania na wyciągach, maszynach i w wielu ćwiczeniach izolowanych. W przypadku ćwiczeń wielostawowych do zmiany ciężaru może być potrzebna pomoc partnera treningowego.

            Plusy :

 • Przetrenowanie większej liczby włókien mięśniowych z naciskiem na te czerwone (wytrzymałościowe)
 • Podniesienie poziomu stresu metabolicznego
 • Większy wydatek kaloryczny i mocniejsze podkręcenie metabolizmu
 • Mogą też się przyczynić do wzrostu wytrzymałości siłowej

            Minusy :

 • Częste stosowanie może prowadzić do przetrenowania
 • Czasem trudne do wykonania

 

Narastający ciężar

 

Ta metoda sprawdza się zwłaszcza u początkujących. Ułatwi im ona tak zaktywować układ nerwowy żeby wykorzystać większą część swoich obecnych możliwości. Jednak zaawansowani okazyjnie mogą ją stosować np. po przerwie w treningach. Zaczynamy ćwiczenie z określonym ciężarem i liczbą powtórzeń w serii. W kolejnych seriach zwiększamy ciężar i robimy więcej powtórzeń, Na przykład może to być : Wyciskanie sztangi na ławce poziomej leżąc 1. 80 kg X 12  2. 85 kg X 10  3. 90 kg X 8  4. 95 kg X 6.

Plusy :

 • Lepsze rozgrzanie mięśni przed zasadniczym wysiłkiem
 • Lepsza aktywacja układu nerwowego
 • U początkujących podniesienie intensywności treningu

Minusy :

 • U zaawansowanych mniejsza objętość na wysokiej intensywności i co za tym idzie mniej przetrenowanych włokien białych (siłowych)

 

Tabata

 

Odradzam robienie całego treningu w formie tabaty ale na koniec jednostki treningowej           dobrze się sprawdza, przynajmniej u tych dla których kluczowa      jest utrata      zbędnych kilogramów. Wykonanie jej polega na naprzemiennych okresach : 20 sekund ciężkiej pracy i 10 sekund odpoczynku ; całość powtarzamy 8 razy.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

Można ją robić na przykład na sprzętach kardio, linkach (battle ropes) albo po   prostu w ćwiczeniach wielostawowych.

Plusy :

 • Dodatkowe podkręcenie metabolizmu
 • Poprawa wydolności

Minusy :

 • Może zaburzyć treningi na siłę, a nawet na masę mięśniową

 

Trening obwodowy

 

To taka forma treningu, w której wykonujemy ćwiczenia po sobie bez przerwy lub z minimalną przerwą pomiędzy. Można zrobić na przykład 12 ćwiczeń po sobie i potem przerwę. Całość powtórzyć 3 – 4 razy. Inny sposób to 3 – 4 serie trzech ćwiczeń wykonywanych po sobie bez przerw pomiędzy. Gdy zrobimy całość wybieramy kolejne ćwiczenia i powtarzamy schemat.

Plusy :

 • Dobrze podkręca metabolizm
 • Skuteczny do treningu wytrzymałości siłowej
 • Poprawia wydolność

Minusy :

 • Nie sprawdza się gdy pracujemy nad siłą i kształtowaniem sylwetki

 

Metody treningowe polecane okazyjnie

 

Trening do upadku mięśniowego

 

Upadek mięśniowy ma miejsce wtedy gdy nie udaje nam się już zrobić ostatniego powtórzenia. Stosowany sporadycznie daje dobre efekty ale gdy korzystamy z niego zbyt często łatwo możemy doprowadzić się do przetrenowania.

 

Serie łączone

 

To dwie serie różnych ćwiczeń na ten sam mięsień wykonywane bez przerwy między nimi. Metoda sprawdza się okazyjnie, ponieważ przetrenowując mięsień pod różnymi kontami wykorzystamy do pracy więcej włókien mięśniowych i podniesiemy poziom stresu metabolicznego, jednak intensywność nie będzie tu wysoka i jeśli naszym celem nie jest wytrzymałość to lepiej jej nie nadużywać.

Superserie

 

To dwie serie, bez przerwy pomiędzy, na mięśnie antagonistyczne. Na przykład uginanie przedramion ze sztangą i francuskie wyciskanie sztangi. Działa tu korzystny mechanizm – gdy mięsień jest w rozciągnięciu regeneruje się szybciej dzięki szybszemu napływowi substancji odżywczych. Gdy trenujemy jeden mięsień jego antagonista będzie regenerował się szybciej. Takie działania sprawdzają się dobrze okazyjnie ponieważ dostarczają nowego mocnego bodźca mięśniom jednak gdy wykonamy dwa ćwiczenia oddzielnie to i tak najprawdopodobniej użyty ciężar albo liczba powtórzeń pójdą w gorę.

 

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KONTAKT

 

A tutaj o innej ważnej kwestii : trening na maszynach – czy warto

Polecane metody treningowe – podsumowanie

 

Jest oczywiście wiele innych metod treningowych, o których nie wspomniałem. To dlatego, że nie uważam ich za skuteczne dla osób trenujących rekreacyjnie. Oczywiście każdy może mieć tu odmienne zdanie. Tak naprawdę wszystko zależy od celu i okoliczności. W treningu praktycznie nie ma rozwiązań uniwersalnych !!!

Jak zawsze, chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie, a pytania możecie do mnie pisać, na przykład w wiadomościach tutaj : Facebook

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!