Niezdrowe jedzenie

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Zdrowie jest najważniejsze! Ten slogan można usłyszeć bardzo często i ja się z nim absolutnie zgadzam. Co z tego, że mamy pieniądze, sukcesy, jeśli nie mamy zdrowia i nie jesteśmy w stanie się z tego wszystkiego cieszyć? Obecnie ludzie, a przynajmniej bardzo wiele osób, panikują z powodu koronawirusa. Jednak to wcale ten wirus może nie być największym zagrożeniem. Dla większości z nas większym problemem będzie utrata zdrowia przez brak ruchu i zjadanie z nudów dużych ilości szkodliwych produktów. To właśnie niezdrowe jedzenie może zaszkodzić nam najmocniej w dłuższej perspektywie czasu. Otyłość to tylko jedno zagrożenie. Możemy niechcący upośledzić funkcjonowanie całego naszego organizmy i zniszczyć sobie zdrowie na lata. To wszystko zmieni nasze zachowanie i sprawi, że będziemy czuć się źle każdego dnia. Dzisiaj chciałem przestrzec przed najbardziej niezdrowymi produktami. Zapraszam do przeczytania

 

A o tym ile co nam dostarczy kalorii możecie poczytać w tym ,trochę starszym artykule: Ile kalorii ma…

Dlaczego niezdrowe jedzenie jest dla nas takie niebezpieczne

 

Teraz mamy kwarantannę i powinniśmy siedzieć w domach. Nawet jeśli nie mamy takiego zamiaru, to obecnie nie bardzo jest gdzie chodzić. Dodatkowo zamknięte są siłownie, a nawet drążki do treningu w terenie! W związku z tym wszystkim ruszmy się o wiele mniej niż w normalnych okolicznościach. Co oczywiste – spalimy dużo mniej kalorii każdego dnia i nasze zapotrzebowanie na jedzenie mocno się obniży.

 

Niestety w większości przypadków nie będzie tak, że jemy mniej. Zwykle jest dokładnie na odwrót. Nudzi nam się, więc oglądamy dużo telewizji i do niej zjadamy spore ilości różnych niezdrowych produktów. To jest naprawdę fatalne dla naszego zdrowia! Tak postępując możemy nawet przekroczyć dwukrotnie nasze zapotrzebowanie kaloryczne na dobę.

 

W takiej sytuacji nie trudno o łapanie zbędnych kilogramów w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak zniszczenie wyglądu wcale nie jest tutaj najgorsze. Przez nadwagę wszystko będzie nam szło ciężej. Utracimy ogromną część naszej codziennej energii i ryzykujemy przeciążeniem stawów. Nasze serce jest zagrożone.

 

Mamy też wiele efektów niezwiązanych bezpośrednio z otyłością. Zaburzy się nasz poziom insuliny. To może skutkować wahaniami nastroju i gwałtownymi spadkami energii. W skrajnych przypadkach możemy nawet nabawić się cukrzycy! Nasz nastrój się pogorszy, a odporność spadnie. Chyba nie muszę mówić, że w dzisiejszych czasach zdrowy, odporny organizm to podstawa?

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Najbardziej niezdrowe jedzenie. Tego unikajmy!

 

Przytoczone tutaj produkty, w zasadzie, mają ze sobą wiele wspólnego. W ich składzie mamy zdecydowanie za dużo cukrów prostych i tłuszczów (zwłaszcza toksycznych tłuszczów trans). Są smaczne i łatwo dostępne. Ne trzeba wkładać trudu w ich przygotowanie i wygodnie się je je, na przykład do telewizji.

 

Tutaj wymieniam te najpopularniejsze, tak byście wiedzieli, czego się wystrzegać najbardziej. Są one źródłem tak zwanych pustych kalorii, czyli dostarczają ich dużo, przy jednoczesnym braku substancji odżywczych. Nie ma racjonalnych powodów by je jeść.

 

Słodycze

 

Wiele osób lubi zjeść sobie coś słodkiego po obiedzie albo do telewizji. Słodycze są dobre, łatwo dostępne i nawet względnie tanie.

 

Problem w tym, że zawierają bardzo duże ilości cukrów prostych i tłuszczów (w tym także toksycznych tłuszczów trans). Ich jedzenie szybko zaburzy naszą produkcję insuliny, przyczyni się do otyłości i na dłuższą metę spowoduje spadek energii i samopoczucia.

 

Można też się przerazić jak zobaczymy ile te słodycze mają kalorii. Zwykły kitkat to 210 kcal. Czasem trudno uzyskać taki deficyt kaloryczny na dobę, a tu dostarczymy tyle w minutę albo mniej! Większe rzeczy, jak czekolady albo toblerone, to ponad 500 kcal. Co gdy zjemy tego kilka w czasie dnia? Największy słoik nutelli to 4500 kcal! Zdecydowanie trzeba tego unikać albo nadwaga będzie kwestią tylko kilku tygodni.

 

Chipsy

 

Kolejny łatwo dostępny, niezdrowy produkt, dostarczający dużych ilości kalorii. Taka paczka to może być nawet ponad 700 kcal! W związku z tym, że dobowe zapotrzebowanie na kalorie wielu ludzi nie przekracza 1500 kcal, możemy zobaczyć skalę problemu.

 

Jeśli chodzi o skład to największym problemem będzie tutaj tłuszcz trans pochodzący z oleju do smażenia i zdecydowanie za duże ilości soli.

 

Chipsy wydają się niemal idealne do jedzenia do telewizji. W takiej sytuacji nawet nie zauważymy ile ich zjemy i jak dużo kalorii sobie dostarczymy. Zdecydowanie powinniśmy z nich zrezygnować!

 

Pizza

 

Sama pizza zwykle taka niezdrowa nie jest. Problemem są tutaj ogromne ilości dostarczanych kalorii.

 

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie zjedzenie dużej pizzy na raz to żadne wyzwanie. Dodatkowo wiele osób po prostu bardzo lubi ją jeść.

 

Niestety, duża pizza to co najmniej 2000 kcal, a w ekstremalnych wariantach nawet powyżej 4500 kcal. Rachunek jest prosty. Jedna pizza może nam zrujnować bilans kaloryczny na cały tydzień! Nie róbmy tego!

 

Wprawdzie pizzerie teraz są zamknięte ale ze wszystkich stron namawiają nas na zamówienie pizzy na wynos. Jeśli chcemy być zdrowi i zachować wygląd – nie róbmy tego! Jedzenie pizzy częściej niż raz na miesiąc może wszystko zepsuć. Niestety, takie są realia. Niektórym, z bardzo szybkim metabolizmem, może to aż tak bardzo nie zaszkodzić, ale szansa że będzie tak właśnie u nas jest minimalna.

 

Lody

 

Kolejny smaczny produkt, bogaty w cukry proste i tłuszcze. Tu też możemy zjeść dużo i dostarczyć sobie ogromną ilość kalorii nawet niewidomo kiedy. Wiadomo, że lody są smaczne ale ich regularne jedzenie do niczego dobrego na pewno nas nie doprowadzi.

 

Alkohol

 

Jak szkodliwy jest alkohol, w dużych ilościach, chyba każdy wie? Niestety w małych ilościach też może nam zaszkodzić. 100 ml wódki to 231 kcal! Drinki mają zwykle między 200, a 400 kcal. Co gdy wypijemy trzy?

 

Z piwem teoretycznie jest nieco lepiej. Ma tam ono jakieś składniki odżywcze (np. witaminy z grupy B), ale problemem jest cukier alkoholowy. Nasz organizm nie potrafi wykorzystywać go jako źródło energii. Musi on być zmetabolizowany i usunięty z naszego organizmu w pierwszej kolejności. Przez to inne pokarmy będą przekształcane w tkankę tłuszczową i magazynowanie w naszym ciele. Dlatego takie szkodliwe jest picie alkoholu do jedzenia.

 

Niezdrowe jedzenie – co robić?

 

Idealną sytuacją byłoby całkowite wyeliminowanie wymienionych produktów, kontynuowanie treningów, zarówno siłowych jak i biegowych, i ogólnie jedzenie mniej. Wiem jednak, że w praktyce będzie to trudne.

 

Taka regularna aktywność fizyczna i zdrowe jedzenie nie udaje się większości z nas nawet w sprzyjających warunkach, a teraz jest jeszcze trudniej. Co więc robić?

 

Ograniczać! Całkowita rezygnacja z czegoś udaje się bardzo rzadko. Zwykle dajemy radę przez parę dni, a potem i tak wracamy do starych nawyków. To nas donikąd nie doprowadzi!

 

Lepiej załóżmy sobie stopniowe ograniczanie niezdrowego jedzenia i dodawanie coraz większej ilości aktywności fizycznej. Gdy będziemy działać zgodnie z planem, to przyjdzie taki moment, że przestaniemy odczuwać potrzebę zjedzenia czegoś niezdrowego.

 

Ja tak sobie radzę z jedzeniem słodyczy w czasie kwarantanny. Jednego dnia jem słodycze, a następnego nie. Potem znowu jem i dodaje jeden dzień więcej bez słodyczy. Obecnie, w chwili pisania, a nie zamieszczania, tego artykułu, jestem już przy: jeden dzień ze słodyczami i cztery bez. W sumie to już nie czuje większej potrzeby by zjadać dalej słodycze.

 

Do tego oczywiście trzeba podejść racjonalnie. Co z tego, że jeden niezdrowy produkt zastąpimy innym? Liczy się łączna ilość pustych kalorii. Ograniczanie jednaj rzeczy ale zjadanie innych też niewiele nam pomoże. Zidentyfikujmy z czym mamy problem i stopniowo ograniczajmy wszystkie te produkty. Z czasem zarówno będziemy wyglądać o wiele lepiej, jak i zachowamy nasze zdrowie, duże ilości energii i lepsze samopoczucie każdego dnia.

 

Swoją drogą, naszła mnie ciekawa refleksja. Niezdrowe jedzenie na dłuższą metę przyczynia się bardzo mocno do naszego złego samopoczucia. Dlaczego tak wiele osób przedkłada chwilową przyjemność nad dobre samopoczucie przez cały czas? Dlaczego przedkładamy chwilową korzyść nad długofalowe zyski? Jak się nad tym zastanowić, takie działanie zwyczajnie nam się nie opłaca. Dobrze gdy w porę to zrozumiemy.

 

Trenujesz już od jakiegoś czasu
ale efekty nie są zadowalające?

A może czujesz, że nie wszystko robisz dobrze i mógłbyś trenować o wiele skuteczniej?

Jeśli tak, ten ebook jest dla Ciebie!

Znajdziesz w nim opisane podstawowe błędy w treningu i odżywianiu, które mogą czasem nawet całkowicie pozbawić nas jakichkolwiek pozytywnych efektów?

Wyeliminowanie ich sprawi, że będziesz robić postępy o wiele szybciej i zdecydowanie łatwiej osiągniesz to o czym marzysz!

Pobierz bezpłatnie i trenuj skutecznie już dziś!

KONTAKT

Niezdrowe jedzenie – podsumowanie

 

Niestety czas kwarantanny mocno sprzyja zjadaniu przez nas dużych ilości niezdrowego jedzenia. To na dłuższą metę będzie dla nas fatalne w skutkach. Nie tylko nabawimy się otyłości ale całe nasze ciało będzie funkcjonowało bardzo źle!

 

Unikajmy zwłaszcza łatwo dostępnych i smacznych produktów bogatych w cukry proste i tłuszcze trans. Szkodliwe będzie też wszystko co dostarcza bardzo dużych ilości kalorii. Szczególnie uważajmy na słodycze, chipsy, lody, pizzę i alkohol.

 

Dodatkowe informacje

 

Mam nadzieję, że pomogłem Wam we wskazaniu tego co może nam zaszkodzić najmocniej. Chcecie pomóc innym? Udostępnijcie ten artykuł specjalnym przyciskiem na tej stronie. Niech wszyscy wiedzą czego warto unikać i jakie mamy konsekwencje ze zjadania dużych ilości niezdrowego jedzenia.

 

Na treningi personalne pozostaje mi obecnie zaprosić Was do mnie. Mam sporo sprzętu: ławeczkę do wyciskania, TRX, sztangi i około 200 kg ciężarów, więc treningi u mnie mogą być niemal tak skuteczne jak na siłowni. Więcej informacji o mnie możecie przeczytać tutaj. Jak ten nieuzasadniony koszmar się skończy, wracamy do Cityfit.

 

Zachęcam też do polubienia mojego fanpaga: Trener Personalny Mateusz Grabowski. Tu zamieszczam informacje o pojawieniu się nowego artykułu na blogu. Wstawiam nowy tekst 2X w tygodniu, więc warto być na bieżąco.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!