Najlepsze ćwiczenia na tricepsy

Oceń post
[Ilość głosów: 3 Średnia głosów: 4]

Może triceps nie jest tak popularnym mięśniem jak biceps ale tak naprawdę to on w dużym stopniu odpowiada za grubość naszych ramion. U trenujących kobiet te mięśnie także nie powinny być zaniedbywane. Właśnie ukształtowane tricepsy będą odpowiadać za estetyczny wygląd dolnej części ręki. Potocznie mówi się na to chyba pelikany ? 😉 Oczywiście, trzeba się też pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej ale wymodelowanie ramion w poprawie wyglądu na pewno pomoże. Jakie są najlepsze ćwiczenia na tricepsy ? Napisze w dzisiejszym artykule. Zapraszam !

O innych najlepszych ćwiczeniach na pozostałe grupy mięśniowe możecie poczytać w tych artykułach na moim blogu:

Najlepsze ćwiczenia na nogi

Najlepsze ćwiczenia na klatę

Najlepsze ćwiczenia na bicepsy

Najlepsze ćwiczenia na mięśnie pośladkowe

Najlepsze ćwiczenia na barki

Najlepsze ćwiczenia na plecy

Najlepsze ćwiczenia na brzuch

 

Najlepsze ćwiczenia na tricepsy – kilka słów wstępu

 

Triceps to oczywiście inaczej mięsień trójgłowy ramienia. Co jest niezwykle zaskakujące, ma trzy głowy : długą, boczną i przyśrodkową. Dla trenujących rekreacyjnie nie będzie to takie istotne. Ważne by znać główną funkcję tricepsa, czyli prostowanie w stawie łokciowym.

 

Tricepsy mają przewagę włókien białych – siłowych. Możemy więc zastosować na nie większe ciężary ale mniejszą liczbę powtórzeń ( głównie zakres 6 – 10 ). Dobrze pracują w ćwiczeniach wielostawowych na inne grupy mięśniowe, takich jak wyciskanie sztangi na ławce poziomej leżąc, dipy, czy nawet OHP. Triceps nie jest tu głównym zaangażowanym mięśniem ale i tak dostaje w nich bardzo silne bodźce treningowe. Jeśli ktoś nie ma potrzeby kłaść jakiegoś specjalnego nacisku właśnie na rozbudowę tricepsów to może nawet nie robić na nie żadnej dedykowanej pracy. Wielostawówki na inne mięśnie mogą tutaj wystarczyć.

 

Więcej o anatomii i  funkcjach tricepsów możecie się dowiedzieć z tego artykułu : Tricepsy

Najlepsze ćwiczenia na tricepsy – konkrety

 

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

No to w końcu czas przejść do ćwiczeń. Jak wspomniałem, w niektórych z nich (te tak naprawdę najskuteczniejsze w rozbudowie masy i siły tricepsów) triceps wcale nie będzie agonistę (głównym pracującym mięśniem) tylko synergistą (mięśniem wspomagającym). To jednak nie jest duży problem bo i tak zaangażuje się bardzo mocno przy podnoszeniu ciężaru i dostanie silny bodziec do rozwoju. W końcu to w ćwiczeniach wielostawowych użyjemy większych ciężarów, co jest ważne dla mocy napięcia trenowanego mięśnie i co za tym idzie przyrostu jego siły i masy.

 

Żeby jeszcze poprawić wygląd naszych tricepsów warto skorzystać z ćwiczeń izolowanych, wykonywanych pod koniec treningu na tę grupę mięśniową. Tu można dodać trochę więcej powtórzeń ale nie przesadzajmy. Dla wyglądu i tak kluczowe będzie zaangażowanie włókien białych. A oto, moim zdaniem, najlepsze ćwiczenia na tricepsy.

 

Wyciskanie sztangi wąskim uchwytem – najlepsze ćwiczenia na tricepsy z obciążeniem zewnętrznym

 

wyciskanie-sztangi-wasko

 

Moje ulubione ćwiczenie na tricepsy. Już przy klasycznych wyciskaniach sztangi albo sztangielek leżąc bardzo mocno pracują nasze tricepsy. Gdy złapiemy sztangę węziej (nie szerzej niż szerokość barków) i poprowadzimy łokcie wzdłuż tułowia, jeszcze tę pracę tricepsów wzmocnimy. Dodatkowo, dzięki możliwości wykorzystania dużych ciężarów, będzie to świetne ćwiczenie na poprawę siły i budowanie masy naszych mięśni trójgłowych ramienia.

 

Największą pracę triceps wykona podczas prostowanie przedramion w stawie łokciowym w ostatniej fazie. Bardzo więc niewskazane jest skracanie ruchu na górze. Ewentualnie można nie opuszczać sztangi do samej klatki ale nie przesadzajmy z tym. Lepiej nawet wziąć trochę mniejszy ciężar ale wydłużyć ruch.

Więcej o tym ćwiczeniu możecie poczytać w tym, bardzo rozbudowanym artykule: Wyciskanie wąsko

Dipy – najlepsze ćwiczenia na tricepsy z własną masą

 

dipy

 

Inaczej pompki na poręczach. Tu też głównym mięśniem będzie piersiowy większy, a zwłaszcza jego dolna część, ale tricepsy i tak będą pracować bardzo mocno. Nie jest to ćwiczenie proste. Trzeba tu podnieść własną masę, a nie każdego na początek na to stać. Ewentualnie możecie wykorzystać taśmy wspomagające. Platforma do dipów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tu nie musimy stabilizować sylwetki i trudno się tak nauczyć prawdziwych dipów. Lepszym ułatwieniem mogą być takie pompki, w których chwytamy za krawędź ławki i opuszczamy się plecami do niej. Im bardziej wyprostujemy nogi, tym będzie trudniej. Ewentualnie, by jeszcze podnieść poprzeczkę, można umieścić nogi wyżej, na przykład na drugiej ławce.

 

Jest tutaj niestety pewne zastrzeżenie. Nasze stawy ramienne podczas dipów są obciążane w nieco nienaturalnej dla nas pozycji. Jeśli ktoś nie ma dobrej mobilności w barkach to może mieć problem z wykonaniem tego ćwiczenia albo będzie doświadczał słabszych albo mocniejszych urazów. Trzeba tutaj uważać.

 

O wszystkim co jest naprawdę istotne podczas dipów możecie poczytać tutaj: Dipy na poręczach

Francuskie wyciskanie sztangi – najlepsze ćwiczenia na tricepsy izolowane

 

wyciskanie-francuskie

Dosyć popularne ćwiczenie. Dla nadgarstków większości z nas będzie lepiej gdy użyjemy sztangi łamanej. Zaczynamy na wyprostowanych rękach, uginamy je w stawach łokciowych i opuszczamy sztangę do czoła. Jest jeszcze inna wersja w której opuszczamy sztangę nisko za głowę. Pozwoli ona wykorzystać mocniej głowę długą tricepsa (jej przyczep jest na łopatce i dla tego potrzebna będzie taka trajektoria ruchu) ale wymaga większej mobilności.

 

W tym ćwiczeniu bardzo ważne by jedynym ruchem było zgięcie w stawie łokciowym. Łokcie nie powinny uciekać na bok. Dzięki temu wyizolujemy pracę tricepsów.

 

Więcej możecie poczytać tutaj: Wyciskanie francuskie

 

Prostowanie przedramion na maszynie (takie dipy na maszynie)

 

prostowanie-przedramion-na-maszynie

Tak naprawdę trudno po polsku nazwać to ćwiczenie. Nie chodzi mi o prostowanie tylko w stawie łokciowym na maszynie. Tego nie polecam. To jest to ćwiczenie, w którym łapiemy za uchwyty i prostując ręce w łokciach, dociskamy je w stronę podłogi. To trochę teki dipy w drugą stronę. Zamiast się odpychać od poręczy podnosimy ciężar.

 

Oczywiście, głównym mięśniem tu też będzie piersiowy większy ale triceps pracuje bardzo mocno, zwłaszcza w momencie wyprostowania łokcia. Dodatkowym atutem jest możliwość użycia dużego ciężaru. Oczywiście jak to maszyna – nie będzie tak skuteczna jak prawdziwe dipy. Jednak gdy ktoś dopiero zaczyna albo waży za dużo by robić porządne pompki na poręczach – to ćwiczenie może być alternatywą.

 

Prostowanie przedramion z uchwytem wyciągu górnego stojąc

 

prostowanie-przedramion-na-wyciagu-najlepsze-cwiczenia-na-tricepsy

Dobre, w miarę łatwe technicznie ćwiczenie. Bardzo ważne by podczas ruchu łokcie były zblokowane w okolicy naszych żeber i nie uciekały do góry. Polecam zastosowanie krótkiego prostego uchwytu albo tego lekko zakrzywionego. Tak po prostu możemy podnieść najwięcej. Zastosowanie linek (tak zwany warkocz) pozwoli na mocniejsze zaangażowanie głowy bocznej tricepsa ale tekie szczegóły w praktyce można zostawić zawodowcom. Dobrze będzie zaakcentować mocno ruch wyprostu w stawie ramiennym w końcowej jego fazie. To tutaj triceps wykona największą pracę.

 

Pompki z wąskim rozstawem rąk

 

Coś dla miłośników kalisteniki (ćwiczeń z własnym ciężarem). To trochę taki odpowiednik wyciskania sztangi wąsko. Ważne by rozstawić ręce nie szerzej niż szerokość naszych barków i prowadzić łokcie blisko tułowia podczas całego ruchu. To ćwiczenie będzie nieco trudniejsze niż klasyczne pompki, więc na początku nie każdy da radę je prawidłowo wykonać. Są jeszcze tak zwane pompki diamentowe, w których ręce ustawimy przy sobie ale tutaj stawy nie będą w optymalnej pozycji. Lepiej utrzymywać nieco szerszy rozstaw.

 

Prostowanie przedramion ze sztangą nad głowę siedząc

 

prostowanie-przedramion-siedzac-najlepsze.cwiczenia.na.tricepsy

 

Można też robić to ze sztangielkami albo jedną sztangielką. Osobiście nigdy nie lubiłem tego ćwiczenia ale ma niewątpliwie pewien atut. Możemy w nim mocniej zaangażować głowę długą tricepsa, jak w wyciskaniu francuskim za głowę. Jeśli komuś to ćwiczenie nie będzie jakoś drastycznie nie pasować to warto dodać je do planu treningowego.

 

Prostowanie przedramion na TRX

 

najlepsze.cwiczenia.na.tricepsy.na.TRX

Tu wykonujemy taki ruch jak w wyciskaniu francuskim ale wychylamy się do przodu trzymając za uchwyty TRX. Nie jest to wcale ćwiczenie proste, wiec poczatkujący mogą mieć z nim problem. Z czasem jednak staje się za łatwe, a jedyną możliwością progresji jest coraz większe pochylenie ciała. W nieskończoność tak się nie da więc trzeba się będzie potem koncentrować już na innych ćwiczeniach.

 

Chcesz mieć spektakularną sylwetkę?

W tym ebooku dowiesz się wszystkiego co najważniejsze o budowaniu masy mięśniowej. Będziesz wiedział jak trenować by zbudować efektowne mięśnie i wyrzeźbić swoje ciało. Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych. Poparta badaniami naukowymi i sprawdzona wiedza! 243 strony wiedzy!

Najlepsze ćwiczenia na tricepsy – podsumowanie

      

No to mamy omówione te najlepsze ćwiczenia na tricepsy. Moim zdaniem na szczególne wyróżnienie zasługują : wyciskanie sztangi wąsko, dipy, prostowanie przedramion na wyciągu górnym i francuskie wyciskanie. Uważasz inaczej albo chciałbyś dodać jakieś ćwiczenia ? Napisz w komentarzu.

 

Warto pamiętać, że tricepsy mocno pracują także w innych ćwiczeniach, więc nie przesadzajmy z ilością dodatkowych serii na nie. Warto stosować dość duże ciężary i mniejsze zakresy powtórzeń. Dzięki swojej budowie tricepsy po prostu dobrze na to reagują.

 

Mam nadzieję, że pomogłem. Jeśli potrzebujecie dodatkowej wiedzy to sprawdźcie inne artykuły na moim blogu albo napiszcie do mnie, na przykład w wiadomości tutaj : Facebook

Chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie. Życzę udanych treningów tricepsów.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!