Książki o treningu siłowym

Oceń post
[Ilość głosów: 3 Średnia głosów: 5]

Wiem, że sporo osób wyszukuje mojego bloga, bo jest zainteresowana treningiem siłowym i wieloma rzeczami z nim powiązanymi. Oczywiście prezentowanej tutaj wiedzy nie biorę z powietrza tylko z wielu książek i analizy badań naukowych. Jeśli mówię o czymś z mojego doświadczenia, to zawsze o tym wspominam. Dzisiaj chciałem przedstawić książki o treningu siłowym, z których korzystałem i ciągle korzystam, zarówno jeśli chodzi o zwiększanie wiedzy jak i tworzeniu nowych materiałów w Internecie. Mam na celu by każdy kto chce jeszcze bardziej zwiększyć swoją wiedzę i trenować efektywniej miał od razu podaną na tacy listę książek, które warto przeczytać. Tak, bez przeszukiwania Internetu i księgarni, będzie łatwiej.

Oczywiście dobrych pozycji jest o wiele więcej i do tych też nie można podchodzić całkowicie bezkrytycznie ale tutaj zestawiam książki zarówno wartościowe jak i przystępne. No może niektóre pozycje będą trochę mniej przystępne ale to już dla osób bardzo mocno siedzących w temacie. Zapraszam do przeczytania.

Czytając te wszystkie książki osoba początkująca może zdobyć odpowiednią wiedzą by skutecznie rozpocząć treningi. No przynajmniej od strony teoretycznej, bo bez praktyki się i tak nie obejdzie. Jeszcze nikt nie nauczył się prawidłowej techniki ćwiczeń od czytania książki. No ale przynajmniej dzięki nim wiemy w teorii co powinniśmy robić i z praktyką też będzie łatwiej, zwłaszcza jeśli ktoś może skorygować to co robimy. Oczywiście nie twierdzę, że każdy musi przeczytać te pozycje i całego mojego bloga zanim zacznie chodzić na siłownię. Jeśli jednak już rozpoczęliśmy trenowanie to dobrze systematycznie poprawiać swoją wiedzę i jakość treningów właśnie przez lekturę wartościowych materiałów. A oto wybrane książki.

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

 

dr Kelly Starrett ‘Bądź sprawny jak lampart’

 

Kelly Starrett jest doktorem fizykoterapii, specjalistą od prawidłowego wykonywania ruchu i trenerem crossfit’u. Jest też autorem kilku bestsellerowych książek. Najpopularniejszą stała się właśnie ‘Bądź sprawny jak lampart’. Jest ona też dość popularna w Polsce i nie ma problemu z dostaniem polskiej wersji językowej.

Ta książka ma z założenia prezentować prawidłowe wzorce ruchowe i skupia się mocno na technikach mobilizacyjnych. Jeśli chodzi o to drugie, to tutaj moim zdaniem nacisk jest nawet przesadzony. Zwłaszcza początkujący, sprawni ludzie nie powinni robić dłuższych mobilizacji niż samego treningu. Oczywiście inaczej wygląda sprawa u tych, którzy borykają się z różnymi problemami z mobilnością itd. Tą książkę polecałbym jednak każdemu, kto chce dobrze poznać prawidłowe wykonywanie podstawowych wzorców ruchowych.

‘Bądź sprawny jak lampart’ jest dobrze napisana i nieźle się ją czyta, choć materiałów jest w niej tyle, że trzeba będzie poświęcić sporo czasu. Bardzo polecam.

 

Mark Rippetoe ‘Zacznij od siły’

 

Mark Rippetoe to bardzo znany trener trójboju siłowego. Był też zawodnikiem trójboju i jest właścicielem siłowni. Do niektórych jego koncepcji należy podchodzić z dużą rezerwą jednak ma ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat ćwiczeń wielostawowych i budowania siły przez wykonywanie treningu siłowego.

W książce ‘Zacznij od siły’ mamy niezwykle dokładny opis najważniejszych wielostawowych ćwiczeń w treningu siłowym: przysiadów, martwego ciągu, OHP, wyciskania sztangi leżąc i podciągania na drążku. Mamy tu wyjaśnione kwestie nie poruszane w innych publikacjach, takie jak niekorzystne momenty siły itd. Gdy ktoś ma już pewne doświadczenie z treningiem siłowym, na pewno zdecydowanie podniesie jego poziom dzięki przeczytaniu tej książki.

Tworząc moje przewodniki po kluczowych ćwiczeniach korzystałem bardzo dużo z książki ‘Zacznij od siły’. Ten o przysiadzie znajdziesz tutaj, a w nim linki do pozostałych części. Starałem się opisać to ćwiczenie tak dokładnie jak się tylko da, więc na lekturę zarezerwuj sobie więcej czasu.

 

Pavel Tstasouline – wiele książek

 

Pavel Tsatsouline to pochodzący z Białorusi były instruktor oddziałów US Navy SEALs, Marines i Army Special Forces. Napisał on sporo wartościowych książek dotyczących treningu siłowego.

W książkach Tsatsoluline’a znajdziemy bardzo dużo przydatnych ogólnych wskazówek dotyczących treningu siłowego. Tu nie ma tak wielu opisów ćwiczeń ale mamy informacje o takich rzeczach jak prawidłowe stabilizowanie sylwetki, oddychanie i wielu innych. Możemy też poznać dodatkowe możliwości treningowe, na przykład przez wykorzystanie odważników kulowych zwanych kettlebells’ami. Polecam zarówno początkującym jak i zaawansowanym.

A może przeczytasz moją książkę:

Chcesz mieć spektakularną sylwetkę?

W tym ebooku dowiesz się wszystkiego co najważniejsze o budowaniu masy mięśniowej. Będziesz wiedział jak trenować by zbudować efektowne mięśnie i wyrzeźbić swoje ciało. Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych. Poparta badaniami naukowymi i sprawdzona wiedza! 243 strony wiedzy!

 

Anita Bean ‘Żywienie w sporcie’

 

Anita Bean jest specjalistką od żywienia u wyczynowych sportowców. Kiedyś była utytułowaną kulturystką, więc siłą rzeczy o zdrowym odżywianiu w teorii i praktyce musiała wiedzieć bardzo wiele.

W tej książce znajdziesz wszystko o podstawach zdrowego odżywiania. Jeśli ktoś musi mieć wszystko podane na tacy, to w książce są też przykładowe jadłospisy na różne ilości kalorii, także w wersjach wegetariańskich. Aby zbudować atrakcyjną sylwetkę, oprócz treningu niezbędne jest też odpowiednie odżywianie. Bez tego praktycznie nie mamy szans. Dlatego tak mocno polecam tą książkę i nie mogło jej zabraknąć w moim zestawieniu.

 

Brad Schoenfeld ‘Science and Development of muscle hypertrophy’

 

Zdecydowanie najtrudniejsza pozycja z zaprezentowanych w tym artykule. Co więcej, na chwilę obecną, niedostępna w języku polskim. Przeczytanie jej będzie jednak niezwykle użyteczne dla każdego na poważnie zainteresowanego budowaniem masy mięśniowej, czyli hipertrofią.

Dr Brad Schoenfeld jest światowej sławy specjalistą od treningu siłowego, a zwłaszcza od hipertrofii. Napisał kilka książek ale ta będzie szczególnie przydatna dla osób już zaawansowanych. Mamy w niej dokładnie omówione wszystkie kluczowe parametry w treningu siłowym ale na podstawie całych metaanaliz badań naukowych. Możemy tutaj przeczytać, że nie wszystko jest czarno-białe i nie zawsze możemy przyjąć jakieś optymalne wartości jeśli chodzi na przykład o ilość powtórzeń w seriach albo długość przerw między tymi seriami. Takie jednak są realia i warto mieć tego świadomość.

Ta książka może być szczególnie użyteczna dla doświadczonych Trenerów, dla których analizowanie dostępnych badań naukowych nie jest nowością. Jeśli chodzi o trenujących, to pozycja sprawdzi się o wiele lepiej jeśli masz już naprawde duże doświadczenie z treningiem siłowym i chcesz go jeszcze lepiej zoptymalizować.

Głównie na podstawie właśnie tej książki napisałem cały cykl artykułów o zmiennych treningowych w treningu hipertroficznym. Przytaczam w nim liczne badania zebrane w większości w tej książce. Jeden z tych artykułów znajdziesz tutaj, a w nim trafisz już na pozostałe.

 

Książki o treningu siłowym – podsumowanie

 

To tyle jeśli chodzi o w miarę przystępne pozycje, które polecam na początek. Chcesz poznać więcej zagadnień albo pogłębić niektóre z nich? Przeczytaj mojego bloga. Jest tam obecnie około 300 artykułów dotyczących trenowania i zdrowego odżywiania. Masz do nich dostęp zupełnie za darmo. Aktualności zamieszczam tutaj.

Zawsze będę polecał pogłębianie wiedzy w temacie treningów i tego co ich dotyczy, bo to nie tylko pozwoli nam trenować skuteczniej ale też umożliwi nasz rozwój na wielu polach. Mam nadzieję, że ułatwiłem sprawę. Dzięki za przeczytanie. Chcesz być na bieżąco? Sprawdzaj aktualności tutaj.

Mateusz Grabowski

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

ksiazki.o.treningu.silowym