Koszty trenowania

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Często piszę o tym jak ważne i zbawienne w skutkach jest trenowanie. Dzisiaj napiszę ile to wszystko może nas kosztować. Odnosić się będę głownie do treningu siłowego, wykonywanego w fitness klubie. Przedstawię te koszty finansowe ale i pozafinansowe. Spokojnie. Praktycznie każdego na to stać, a efekty zdecydowanie są warte o wiele większych pieniędzy. No to poznajmy podstawowe koszty trenowania. Zapraszam do przeczytania.

Siłownia

 

Żeby treningi były naprawdę skuteczne i dawały dobre efekty jeśli chodzi o poprawę naszego wyglądu, siłownia będzie bardzo potrzebna. Jeśli chodzi o koszty trenowania to właśnie karnet do fitness klubu będzie naszym głównym kosztem stałym.

 

Na szczęście, mamy takie czasy, że konkurencja wśród klubów jest bardzo duża i często walczą ze sobą oferując atrakcyjne ceny karnetów albo promocje typu – trzy miesiące w cenie jednego. Na pewno warto to wykorzystać i znaleźć miejsce niedrogie, a także odpowiadające nam klimatem i posiadające dobre warunki do trenowania. Zwłaszcza ta druga kwestia jest istotna ale jeśli mamy spędzać w siłowni dużo czasu to też jest bardzo ważne by nam się wybrane miejsce podobało.

 

Ile to kosztuje ? Są kluby premium, w których ceny karnetów dochodzą nawet do 600 pln za miesiąc. Odradzam takie rozwiązanie. W prawdzie tu będziemy mogli trenować w spokoju i nie doświadczymy problemów z dostępnością sprzętów (bo niewielu będzie tyle płacić za karnet) ale jakość takich miejsc często wcale nie jest taka rewelacyjna i podobną można znaleźć poniżej 200 pln za miesiąc. Przeciętna cena karnetu to około 100 pln i takie siłownie mogą być najlepszym wyborem. Jakość jest często dobra, a ludzi nie będzie tu wcale tak dużo.

 

Odradzam mocno low costy, gdzie za karnet płacimy na przykład 39 pln za miesiąc. Są to kluby gdzie mamy zniszczony sprzęt, często niemiłą obsługę i nawet problemy z czystością w szatni i toaletach. Dodatkowo, przy takich cenach będzie tu mnóstwo trenujących i problemy z dostaniem się do konkretnych sprzętów. Takie miejsca też często łapią ludzi na długoterminowe umowy. Bez tego każdy by szybko rezygnował. Szczerze polecam zainwestować nieco więcej i mieć dobre warunki do treningu.

 

Osobiście doradzam wybrać siłownię w cenie około 100 pln za miesiąc. Gdy już tam trenujemy jakiś czas i nam się podoba to można w takim miejscu wykupić karnet roczny. W takiej sytuacji zazwyczaj sporo zaoszczędzimy, a by treningi dały zadowalające efekty, i tak trzeba trenować konsekwentnie, regularnie i przez długi czas. Rok to minimum by wyraźnie poprawić wygląd naszej sylwetki i naprawdę się wkręcić w trenowanie. Rozważcie taką opcję.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Ubrania

 

To w sumie koszt opcjonalny. Teoretycznie siłownia to nie rewia mody i liczy się tu ciężki trening, a nie prezencja. W praktyce, oczywiście, często jest inaczej. Jeśli jednak my czujemy się dobrze w starych i niemodnych ubraniach wygrzebanych z szafy to już nasza sprawa. W takiej sytuacji dodatkowych kosztów praktycznie nie ma.

 

Jeśli chcemy kupić nowe ubrania sportowe, dobrej jakości, to będzie nas to kosztować tak od 300 do 1000 pln. Trochę to będzie ale w końcu przydadzą się nam ze dwie pary spodni treningowych i ze 4 koszulki. Można też oczywiście wybrać tańsze rzeczy i zmieścić się w 200 pln ale uważajmy by takie ubrania nie miały za dużo poliestru w składzie. One będą po prostu śmierdzieć !

 

Inne rzeczy do treningu

 

Bardziej problematyczne będzie kupienie dobrych butów do trenowania. Możemy oczywiście wykorzystać jakieś stare adidasy ale dobrze by mieć buty z nieślizgającą się podeszwą i wygodne. Zakup takich to zwykle 350 – 450 pln.

 

Jeszcze więcej możemy wydać na buty biegowe, jeśli bieganie będzie częścią naszych treningów (polecam !). W przypadku dobrych butów koszty wyniosą nawet 500 – 600 pln, jednak komfort biegania jest na tyle duży, że warto poczynić taką inwestycję. Więcej o tym możecie przeczytać w innym moim artykule : Jak kupić buty do biegania

 

Warto też mieć dobrą torbę treningową. Z taką będzie po prostu wygodniej. Możemy pomieścić i rzeczy na trening i do pracy. Takie torby to zwykle koszt 200 – 300 pln, zależnie od firmy i wielkości. Znajdźmy taką, która będzie nam najlepiej pasować.

 

Tych kosztów trochę na starcie jest. Mogą one nawet przekroczyć 200 pln. Na szczęście, po pierwsze – to koszty początkowe. Takie dobrej jakości rzeczy na trening mogą nam wystarczyć na wiele lat. Po drugie – jeśli nie musimy specjalnie pilnować naszego wizerunku to te koszty mogą wynosić 0 pln. Tak naprawdę często wystarczy gdy wykorzystamy jakieś stare ubrania z szafy i inne rzeczy, które już mamy ale nie mieliśmy specjalnie okazji by z nich korzystać.

 

Woda

 

Dobrze na każdy trening przychodzić z butelką wody. Nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeśli wypacamy sporo podczas treningów. Taka butelka wody to zwykle koszt około 2 pln. Jeśli mamy 4 treningi w tygodniu to możemy wydać około 40 pln dodatkowo na samą wodę. Ja polecam jednak inne, tańsze rozwiązanie. Po prostu napełniajmy butelkę przegotowaną wodą. To naprawdę wystarczy, a koszty będą tu prawie żadne. Niektóre siłownie dają też możliwość napełnienia u nich butelek wodą dobrej jakości. To bardzo wygodne rozwiązanie. Na pewno nie kupujmy wody bezpośrednio na siłowni. To rozwiązanie dla leniwych ale mocno przepłacimy.

 

Trening z Trenerem

 

Nie da się ukryć, że tu koszty są o wiele większe. Jeśli ktoś porządnie trenuje, 3 razy w tygodniu,  to koszty wyniosą około 1200 pln miesięcznie. Trening personalny to usługa premium i nie każdy może sobie na to pozwolić. Jednak dzięki dobremu Trenerowi oszczędzimy lata czasu na naukę i nie zmarnujemy go na trenowanie metodą prób i błędów. Często jest też tak, że dzięki Trenerowi w ogóle mamy efekty. Wiele osób trenuje nieprawidłowo latami i nic się nie zmienia fizycznie. Może przynajmniej tak szybko nie będą tyć ale w ten sposób swoich marzeń raczej się nie spełni.

 

Trening z Trenerem to koszt opcjonalny i prawdopodobnie najwyższy z tu opisywanych ale już tak jest, że za jakość trzeba płacić i osiągnięte efekty będą warte takich kosztów. Można oczywiście znaleźć tanie treningi personalne ale pytanie, czy jest szansa że za 30 albo 50 pln trafimy na dobrego Trenera ? W praktyce takiej szansy nie ma. To już lepiej trenować samemu i uczyć się z książek albo na przykład z tego bloga. A jak wygląda cennik u mnie, możecie zobaczyć tutaj : Cennik     

 

Największe koszty trenowania

 

Często niedostrzegany koszt trenowania, choć moim zdaniem największy jaki jest, to czas. Dopiero od 3 treningów w tygodni, trwających około godziny, możemy liczyć na naprawdę dobre efekty w rozsądnych ramach czasowych. A na siłownię trzeba jeszcze dojechać , wykąpać się po itd. Ogólnie trzeba będzie poświęcić tak od 6 do 10 godzin tygodniowo.

 

Może nas to trochę przerażać ale zdecydowanie warto się na to zdecydować. Zdrowie i atrakcyjny wygląd zdecydowanie są tego warte. Niektóre zabiegi upiększające też zużywają mnóstwo czasu i kosztują więcej, a siłownia daje trwalsze i praktycznie nieosiągalne inną drogą efekty jak atrakcyjne ukształtowanie sylwetki. Dobrze zrobić z trenowania coś jakby sposób na życie albo przynajmniej jego nierozerwalną część. Ten poświęcony czas też można traktować jak inwestycję w siebie, która, jeśli tylko zrobimy to prawidłowo, zwróci się z nawiązką.

 

Potencjalne oszczędności i zarobki z trenowania

 

Na szczęście, dzięki trenowaniu możemy też zaoszczędzić pieniądze, a nawet pośrednio zarobić ich więcej. Na przykład, jeśli zaczniemy się równolegle zdrowiej odżywiać to wydamy na jedzenie mniej. Powinniśmy zrezygnować albo przynajmniej mocno ograniczyć niezdrowe produkty, a one sporo kosztują. Jedzenia na mieście też nie będzie zwykle najzdrowszym pomysłem, a widomo jak wysokie mogą być rachunki w restauracjach. Dodatkowo, warto unikać różnych używek. Mogą nam one zniszczyć formę i pozbawić efektów z treningu, a jak dużo mogą kosztować to pewnie wszyscy wiedzą.

 

Nie przesadzał bym też z kupowaniem żywności eco. Nie trzeba wcale wiele by dać taką etykietkę na swój produkt, a cena rośnie wtedy 2 do nawet 4 razy. Zwykłe produkty dobrej jakości zazwyczaj w zupełności nam wystarczą, a oszczędność będzie spora.

 

Dochodzi jeszcze kwestia nie tak oczywistych zysków z trenowania. Dzięki aktywności fizycznej mamy więcej energii na co dzień. W efekcie tego możemy być dużo efektywniejsi. Będziemy pracować szybciej i lepiej co może nam wkrótce dać lepsze zarobki. Inna sprawa, że gdy wyglądamy lepiej, rośnie zdecydowanie nasza pewność siebie. Jest też tak, że w takiej sytuacji inni ludzie przypisują nam lepsze cechy. To wszystko może nam pomóc na przykład w szybszym zdobyciu awansu albo byciu lepszymi sprzedawcami. Wiem oczywiście, że przedstawione przeze mnie korzyści są kiepsko mierzalne ale chyba po zastanowieniu się nad tym przyznacie mi rację, że tak może być. To kolejny argument by traktować trenowanie jako inwestycję w siebie.

 

Kiedy koszty trenowania są zerowe, poza czasem i wysiłkiem fizycznym

 

Może być tak, że treningi nie kosztują nas finansowo praktycznie nic. Gdy na przykład trenujemy w domu albo w terenie i korzystamy ze starych ubrań i przegotowanej wody, to na trening poświęcamy tylko czas. Oczywiście w ten sposób obniżamy sobie skuteczność treningów. Gdy mamy więcej możliwości to i nasz rozwój będzie postępował szybciej i efektowniej. To może być jednak niezłe rozwiązanie dla tych, którzy na razie nie mają pieniędzy. Nawet trening bez jakiegokolwiek sprzętu może poprawić naszą formę fizyczną. Więcej o tym temacie poczytacie tutaj : Kalistenika. Czy warto ?

 

Dopiero planujesz rozpocząć treningi na siłowni?
Nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać?

przewodnik.po.silowni

A może trenujesz już jakiś czas ale ciągle nie czujesz się pewnie w swoim fitness klubie?

Ten ebook jest dla Ciebie?

Jest to przewodnik po siłowni ale znajdziesz tutaj też opis całego procesu – od wyboru i zapisania się na siłownię, do odbycia pierwszych treningów.

Ten ebook sprawi, że będziesz wiedzieć co masz robić!

Pobierz bezpłatnie już dziś!

KONTAKT

Koszty trenowania – podsumowanie

 

No to przedstawiłem podstawowe, finansowe i pozafinansowe, koszty trenowania. Największy koszt stały, gdy trenujemy sami, to karnet do fitness klubu. Do tego może być potrzebnych kilka kosztów jednorazowych, na przykład na strój sportowy ale one wcale nie są duże. Gdy trenujemy w domu albo w terenie, możemy praktycznie nic za to nie płacić ale, moim zdaniem, nie ma co sobie ograniczać możliwości treningowych. Oczywiście, gdy decydujemy się na pracę z Trenerem to koszty będą już większe. Jeśli jednak wybierzemy odpowiednią osobę, to przy naszej pracy i zaangażowaniu, mamy praktycznie 99 % szans na osiągnięcie naszych celów. Ten jeden procent jest na nieprzewidziane wypadki losowe albo zupełnie nierealistyczne cele, ale jeśli takie mamy to dobry Trener na wstępie nam o tym powie i na co możemy realnie liczyć w jakim czasie. Oszczędzimy tu nawet lata na zdobywanie wiedzy i unikniemy trenowania metodą prób i błędów.

 

Możemy mieć też pośrednie zyski z trenowania. Na przykład, gdy decydujemy się też na zdrowe jedzenie (co będzie kluczowe dla naszego zdrowia i efektów sylwetkowych) oszczędzamy dzięki usunięciu albo przynajmniej mocnemu ograniczeniu jedzenia niezdrowych produktów i jedzenia na mieście. Dodatkowo gdy mamy więcej energii dzięki treningom, możemy być bardziej efektywni w pracy i zarabiać więcej. Gdy lepiej wyglądamy, ludzie będą nam przypisywać lepsze cechy i pośrednio możemy szybciej awansować, osiągać lepsze wyniki np. w sprzedaży i także, w pośredni sposób, zarabiać więcej. Nie trzeba chyba nawet wspominać o modelkach i modelach, u których zarobki są tak mocno związane z wyglądem. Trening to tak naprawdę najlepsza możliwa inwestycja w siebie.

 

Tak naprawdę największym realnym kosztem treningów jest czas. Żeby efekty były naprawdę dobre, warto by zrobić co najmniej 3 treningi w tygodniu, a czasu będzie trochę na to potrzeba. Efekty są jednak zdecydowanie warte tego wszystkiego.

 

Dodatkowe informacje

 

Mam nadzieję, że dobrze to wyjaśniłem i pokazałem, że tak naprawdę koszty trenowania wcale nie są duże, a zyski mogą być o wiele większe. Jeśli uważacie, że zapomniałem tutaj dopisać pewnych istotnych kosztów albo zysków z trenowania, dopiszcie je w komentarzach.

 

Jeśli potrzebujecie dodatkowej pomocy możecie napisać do mnie, na przykład w wiadomości tutaj : Facebook

 

A chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni Cityfit w Warszawie. Więcej informacji o treningach i o mnie znajdziecie tutaj: Treningi personalne. Życzę wszystkim udanych treningów.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!