Jakie jedzenie kupować

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]
Oprócz artykułów o treningu, których piszę zdecydowanie najwięcej, na tym blogu często też pojawiają się te dotyczące zdrowego odżywiania. Nie ma w tym nic dziwnego. Trudno o dobre efekty z treningów, bez względu na nasz cel, jeśli nie odżywiamy się zdrowo i przynajmniej w pewnym stopniu nie kontrolujemy dobowej kaloryczności spożywanego przez nas jedzenia. Dzisiaj napiszę bardziej praktycznie – jakie jedzenie kupować. Co jest zdrowe, a co nie. Co się opłaca finansowo, a gdzie czasem próbują nas naciągnąć. Zapraszam do przeczytania.

Jak to jest z tym jedzeniem

  Kiedy chcemy być ‘fit’ idziemy do sklepu z myślą o zakupie zdrowych produktów. Tym razem nie będę doradzał co jest zdrowe, a co nie. O tym możecie poczytać więcej na przykład tutaj : Co naprawdę robi różnice w odżywianiu Tutaj zwrócę uwagę, które produkty wybierać z poszczególnych kategorii, tych rzeczy potrzebnych nam i teoretycznie zdrowych, by dobrze na tym wszystkim wyjść i zdrowotnie i finansowo.   Często jesteśmy kuszeni reklamami ‘fit  produktów’, które są o wiele droższe ale wcale nie koniecznie zdrowe. Zwykle nie warto się na nie decydować. Jest wiele rzeczy, które też mają podobno być zdrowe, a nie są. Dobrze być tego świadomym i świadomie decydować się na ich zakup albo nie. Te najdroższe produkty wydają się być najlepsze jakościowo i co za tym idzie – najzdrowsze. Często wcale tak nie będzie. Teraz zastanówmy się nad tym wszystkim i zobaczmy jakie jedzenie kupować.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT
Na wstępie powiem, ż przykładowe ceny będę brał tutaj z moich studenckich czasów, kiedy każdy grosz się liczył i musiałem wszystko dobrze skalkulować. Teraz wszystko jest już droższe i może się okazać, że prezentowane tutaj przykładowo produkty z kategorii ‘tanie’ mają też cenę nawet do dwóch razy większą.   Zwykle mamy 3 kategorie produktów. Tak naprawdę to jest ich o wiele więcej ale tak można to wszystko uprościć. Te najtańsze. Te w średniej cenie (dużo wyższej od najtańszych) i teoretycznie średniej jakości. No i są jeszcze te drogie, które kuszą nas atrakcyjniejszym wyglądem, smakiem i teoretycznie lepszą jakością. Tutaj posłużę się przykładem makaronów, by to wszystko lepiej zobrazować. Mamy makarony niskiej jakości, za cenę niewiele powyżej 1 pln, makarony średnie za około 4 pln i te drogie za 8 pln. Jak widać różnice są spore.   Odradzam kupowanie tych najtańszych. One są zazwyczaj faktycznie kiepskiej jakości. Jednak czy warto decydować się na te najdroższe? Zazwyczaj nie. Aby to zrozumieć, warto zadać sobie pytanie – z czego bierze się ta cena. Zwykle sama wartość odżywcza produktu jest już spełniona przy tych ze średniej kategorii. Dlaczego więc, niektóre makarony będą kosztować aż 8 pln? To proste. Takie produkty muszą od razu zachęcać do kupna swoim wyglądem i później do ponownego zakupu – smakiem. Co może dać takie efekty? Na przykład jakieś barwniki albo dodatki smakowe. Czy są to substancje zdrowe? Nie! A czy są drogie? Tak! I tu jest paradoks, w którym płacimy więcej za mniej zdrowy produkt. Jeśli więc dla kogoś priorytetem jest zdrowie, a nie wygląd produktu albo jego smak (te w średniej cenie też zazwyczaj smakują w porządku) to lepiej kupować rzeczy w średnich cenach. Dodatkowo zapłacimy 2X mniej.  

Czy kupować produkty eco?

  W zwykłych sklepach raczej to odradzam. Wcale nie muszą być spełnione jakieś radyklanie wyśrubowane kryteria, żeby produkt mógł mieć etykietkę ‘eco’. Tak naprawdę to te produkty mogą być nawet 2X droższe od tych najdroższych bez ‘eco’. Mamy na przykład jajka klasy 1 i te ekologiczne klasy 0 – zwykle 2X droższe. Badania pokazały, że dla człowieka wystarczająco dobrą jakość mają te klasy 1. Po co więc przepłacać? Sprawa podobnie wygląda z innymi produktami. Moim zdaniem, dalej lepiej kupować te ze średniej półki. Nie stracimy wiele na jakości (jeśli w ogóle), a zapłacimy średnio 4X mniej.  

Czy produkty z etykietką ‘fit’ na pewno są zdrowe?

  Bardzo często wcale nie. Mam na przykład różne płatki do mleka w różnych cenach ale zdecydowanie najdroższe będą te ‘fit’. Niestety, gdy poczytamy skład, to wcale takie ‘fit’ one nie są. Będą, prawdopodobnie, smakować o wiele lepiej niż płatki owsiane górskie ale niestety zawierają o wiele więcej cukrów o krótszych łańcuchach, a czasem nawet sporo cukrów prostych, które są naprawdę fatalne dla naszego zdrowia.   Bawią mnie na przykład słodycze ‘fit’. Czy one mogą być zdrowe? Było by pięknie. Może są nawet trochę zdrowsze niż ich mniej ‘fit’ odpowiedniki ale dalej mają mnóstwo cukrów prostych i mogą powodować zaburzenia produkcji insuliny jak i pośrednio przyczynić się do nadwagi. Gdy i tak mamy kupić coś takiego to może być lepszy produkt ‘fit’ niż ten zwykły. Jeśli jednak ktoś myśli, że może jeść słodycze praktycznie bez ograniczeń, bo ktoś dał na opakowaniu etykietkę ‘fit’ to popełnia ogromny błąd, za który w krótce przyjdzie mu zapłacić wysoką ceną.  

Czy warto kupować w sklepach ekologicznych?

  W takich sklepach produkty często są faktycznie o wiele zdrowsze. Tylko niestety także o wiele droższe. Czy to będzie robiło aż taką różnicę dla naszego organizmu, czy zjemy jabłko za 3 pln za kilogram, czy za 12 pln ? Prawdopodobnie większość osób nie odczuje różnicy dla zdrowia, ani nie zobaczy różnicy w sylwetce. Jeśli ktoś ma bardzo dużo pieniędzy to może warto by przez jakiś czas jadł produkty ze sklepów ekologicznych i zobaczył jak na niego działają. Jeśli nie, to odradzam.  

Trenujesz już od jakiegoś czasu ale efekty nie są zadowalające?

A może czujesz, że nie wszystko robisz dobrze i mógłbyś trenować o wiele skuteczniej?

Jeśli tak, ten ebook jest dla Ciebie!

Znajdziesz w nim opisane podstawowe błędy w treningu i odżywianiu, które mogą czasem nawet całkowicie pozbawić nas jakichkolwiek pozytywnych efektów?

Wyeliminowanie ich sprawi, że będziesz robić postępy o wiele szybciej i zdecydowanie łatwiej osiągniesz to o czym marzysz!

Pobierz bezpłatnie i trenuj skutecznie już dziś!

KONTAKT

Jakie jedzenie kupować – podsumowanie

  Tak więc teraz podsumujmy sobie krótko co kupować warto i co kupować się opłaca. Przede wszystkim wybierajmy to co jest najlepsze dla naszego zdrowia. Nie przepłacajmy jednak gdy nie ma takiej potrzeby. Paradoksalnie, przez różne barwniki i dodatki poprawiające smak, te droższe produkty często są mniej zdrowe niż te w średniej cenie. Warto też zwrócić uwagę, że nie każdy produkt, na którym jest napisane ‘fit’ na pewno będzie taki fit. Często wcale tak nie jest. Zawsze zbadajmy sprawę trochę dokładniej zanim niechcący pogorszymy nasze zdrowie i wygląd przez takie produkty wątpliwej jakości. Czy warto kupować produkty eco ? Często one faktycznie są nieco lepszej jakości. Jeśli mamy dużo pieniędzy to możemy się na to zdecydować. Jeśli jednak nie, to różnica między nimi i zwykłymi produktami średniej klasy jest zwykle mało znacząca, a cenowo może być nawet X4, więc możemy po prostu je odpuścić.   Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem tę sprawę i teraz sporo osób nie będzie bez sensu przepłacać za produkty wątpliwej jakości albo te ‘fit’, które wcale takie zdrowe nie są. Jeśli uznasz, że ten artykuł może pomóc innym osobom to udostępnij go proszę. Dodatkowo, jeśli macie do mnie jakieś pytania, to piszcie w komentarzach albo w wiadomościach tutaj : Facebook.     Napiszcie też w komentarzach co myślicie o produktach eco i czy warto za nie przepłacać.   Chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie. Tutaj więcej informacji. A wszystkim życzę utrzymywania zdrowego odżywiania bez drastycznych wyrzeczeń. Tak też się da. Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!