Jak spalać kalorie dzięki kulturystyce

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Wiele osób zaczyna trenować, bo chce schudnąć. Niestety duży procent z nich później wcale efektywnie nie chudnie i nie wie dlaczego. Przecież dla spalania tkanki tłuszczowej trzeba robić lekkie aeroby, a dokładniej treningi w zakresie tlenowym (upraszczając tętno około 120 uderzeń na minutę)? A ja przecież robię ich tak wiele i ciągle nie jestem zadowolony/zadowolona z mojej sylwetki. Po prostu są o wiele efektywniejsze sposoby na spalanie kalorii i co za tym idzie tkanki tłuszczowej. O co chodzi i jak spalać kalorie efektywniej, wyjaśnię w dzisiejszym artykule. Więc jak spalać kalorie dzięki kulturystyce? Zapraszam do przeczytania.

Co spala kalorie?

 

Tu odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście kalorie spalają nasze mięśnie ! Więc jak spalać kalorie efektywniej ? Powiększyć masę mięśniową. Większe i sprawniejsze mięśnie będą spalać więcej nie tylko na treningu, który defacto może teraz być bardziej intensywny ale też przy normalnych czynnościach dnia codziennego. Oczywiście sam proces spalania tkanki tłuszczowej jest bardziej skomplikowany. Nie wystarczy mieć dużych mięśni. Trzeba przede wszystkim wytworzyć ujemny bilans kaloryczny, czego dokonamy głównie ucinając kaloryczność naszej diety. Faktem jednak jest, że przy większej masie mięśniowej spalanie tkanki tłuszczowej będzie bardziej efektywne.

 

Kto ma najniższy procent tkanki tłuszczowej? Dwie grupy sportowców przychodzą mi do głowy. Ekstremalni triatloniści, czyli uczestnicy ironmanów albo jeszcze bardziej ‘hardkorowych’ zawodów ale oni trenują prawie całą dobę.

Drugą grupą są oczywiście kulturyści. Choć u nich specyfika sportu wymaga atrakcyjnej sylwetki, a tą uzyskuje się przy niskim procencie tkanki tłuszczowej (robią bardzo wile by ją jak najbardziej zredukować), to i tak przedstawiciele innych dyscyplin nie mogą zejść z procentem zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie tak nisko. To wynika po prostu z ogromnej masy mięśniowej jaką mają kulturyści. Mimo, że dostarczają mnóstwo kalorii z diety to i tak tkanka tłuszczowa pozostaje na niskim poziomie. Nie mówię już o 3 procentach. Taka ilość jest uznawana za dolną granicę ale nie jest to ani zdrowe ani dostępne dla ludzi trenujących ‘na sucho’. Jednak 8% jest realne i wygląda naprawdę dobrze. U kobiet nie będzie to raczej i nie powinno być mniej niż 13 %.

 

Jak więc wyraźnie widać większe mięśnie pozwolą nam spalać tkankę tłuszczową szybciej i efektywniej. Możemy zejść z nią do tak niskiego poziomu, jaki był wcześniej niedostępny. Dodatkowo przy większej masie mięśniowej możemy też ewentualnie więcej jeść, co jest dobre dla zdrowia bo głodząc się prawdopodobnie doświadczymy niedoborów różnych cennych dla zdrowia substancji. Jeśli ktoś nie szykuje się do zawodów to też może sobie pozwolić na większe odstępstwa od diety.

 

Jak trenować by spalać kalorie i tkankę tłuszczową

 

Po pierwsze dla budowanie masy mięśniowej potrzebny będzie dodatni bilans kaloryczny. Aby go uzyskać musimy jeść odpowiednio dużo. To nam niestety koliduje z odchudzaniem. Przecież, by spalić tkankę tłuszczową, potrzebny będzie ujemny bilans kaloryczny ? Niestety, gdy chcemy efektywnie chudnąć przez długi czas, trzeba rozdzielić czasowo proces budowania mięśni od redukcji. Przez pewien okres czasu skupmy się na budowaniu masy mięśniowej. Wtedy, niestety, nawet przybierzemy trochę na wadze, nie tylko z mięśni ale też z tłuszczu. Za to potem, gdy przejdziemy na redukcję i ograniczymy kaloryczność, ten proces będzie szedł szybciej i efektywniej. Czas masy i redukcji może być dobrany indywidualnie ale nie warto przedłużać redukcji na okres dłuższy niż 3 miesiące. To by już było po prostu niezdrowe. Organizm spowolni metabolizm, a niedobory witamin czy minerałów na pewno wystąpią.

 

A teraz wybierzmy rodzaj treningu. Na szczęście zarówno dla budowania masy mięśniowej i spalania tkanki tłuszczowej najlepiej się sprawdzi trening siłowy. Inny dobry sposób na to jak spalać kalorie to trening interwałowy ale o nim możecie poczytać więcej tutaj : Interwały. Część 1; Interwały. Część 2.  

Tutaj kluczowy będzie trening siłowy bo to on da nam zdecydowanie największe profity w przyszłości. Dzięki niemu nie tylko powiększmy mięśnie, co zaprocentuje efektywniejszym odchudzaniem i łatwiejszym utrzymywaniem wagi ale też spalimy dużo tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje ? Wprawdzie na treningu energia będzie pochodzić prawie wyłącznie z glikogenu mięśniowego ale wytworzy się dług tlenowy, dla którego wyrównania, pisząc oczywiście w dużym uproszczeniu, organizm po zakończeniu treningu uruchomi całą kaskadę procesów. Będą one, by mogły w ogóle zachodzić, zużywały energię z naszej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu możemy sumarycznie spalić więcej niż w przypadku nawet o wiele dłuższych aerobów. Dodatkowo w aerobach większość energii będzie pochodzić z tkanki tłuszczowej wewnątrz mięśniowej, a spalenie jej wcale nie przyczyni się tak bardzo do poprawy naszej sylwetki.

 

Więcej o samym treningu siłowym możecie poczytać tutaj : Trening siłowy. Obalamy mity.

 

Co dodatkowo zyskujemy

 

Jak spalać kalorie to nie jedyna istotna kwestia. Wielu trenujących chce też dobrze wyglądać i poprawić stan zdrowia. To wszystko możemy zyskać dzięki treningom siłowym.

 

Fakt, że prawie zawsze lekko umięśniona sylwetka u kobiet i dosyć mocno umięśniona u mężczyzn będzie wyglądać po prostu atrakcyjniej niż tylko chuda. Bez sterydów kobiety na pewno nie będą wyglądać jak mężczyźni. Tutaj potencjał na rozrost mięśni, przez charakterystykę układu hormonalnego, jest tak naprawdę niewielki. Mężczyźni nie będą za to wyglądać jak kulturyści. W naturalny sposób po prostu nie da się wypracować takich wielkich mięśni i tym bardziej przez dłuższy czas utrzymywać takiej sylwetki.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

Przez treningi siłowe poprawimy naszą mobilność, ogólną sprawność, a także funkcjonowanie układów krwionośnego, oddechowego i nerwowego. Dodatkowo wzmocnimy nasze stawy i pośrednio nawet kości. Zniesiemy fizycznie o wiele więcej i będziemy mieć więcej energii na co dzień. Na pewno warto ciężko pracować by skorzystać z tych wszystkich pozytywnych efektów.

 

Czego nie musimy się obawiać

 

O tym już wspominałem ale powtórzę na wszelki wypadek. Nienaturalnie wielkie mięśnie, czy u kobiet czy u mężczyzn, nie są możliwe bez stosowania środków dopingujących. Nawet z nimi bez ciężkiej pracy i tak się nie obejdzie. Jeśli ktoś w ogóle nie chce mieć dużej masy mięśniowej to prawdopodobnie i tak mu się to nie uda. To bardzo trudny i czasochłonny proces. Trzeba trenować bardzo intensywnie, regularnie i przez bardzo długi czas, liczony nie w tygodniach czy miesiącach ale w latach. Jednak nawet jeśli zbudujemy tylko kilka kilogramów mięśni to i tak kalorie spalać się będą o wiele intensywniej, a my możemy łatwiej utrzymywać wagę i ewentualnie, gdy nie musimy już bardziej chudnąć, możemy pozwolić sobie na okazyjne zjedzenie czegoś mniej zdrowego.

 

Na pewno też poprawimy, zamiast pogarszać, stan zdrowia. Może wydawać się inaczej ale kontuzje w treningu siłowym są naprawdę rzadkie. Jest dużo bezpieczniej niż w bieganiu i tym bardziej w sportach zespołowych albo tenisie. Jeśli trenujemy mądrzę i pilnujemy prawidłowej techniki to ryzyko kontuzji jest naprawdę minimalne.

 

Oczywiście gdy wspomagamy się różnymi niedozwolonymi w sporcie środkami, treningi mogą być bardziej niebezpieczne, a nasz organizm rozregulowany hormonalnie ale tą drogę mogę tylko wszystkim szczerze odradzić. Jeśli nie startujemy w zawodach to tak zwane naturalne trenowanie powinno nam wystarczyć. Po prostu trzeba będzie trenować nieco ciężej, a na postępy poczekać dłużej.

 

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KONTAKT

Jak spalać kalorie dzięki kulturystyce – podsumowanie

 

No to mam nadzieję, że pokazałem jak korzystne może być budowanie masy mięśniowej gdy chcemy schudnąć. Po prostu większe mięśnie to więcej spalonych kalorii na treningach jak i przy jakiejkolwiek aktywności. Na pytanie ‘Jak spalać kalorie’ można by odpowiedzieć, że trzeba wykorzystać do pracy mocno energochłonne maszyny. Nasze mięśnie pełnią jakby funkcje takich maszyn, a większe i sprawniejsze będą tej energii z naszej tkanki tłuszczowej pobierać więcej. Dodatkowo ukształtujemy sylwetkę i odniesiemy wiele korzyści zdrowotnych. Jeśli nie chcemy to nie będziemy wyglądać jak kulturyści. Bez środków dopingujących jest to praktycznie nierealne, a tak w ogóle to zbudowanie dużej masy mięśniowej wymaga wielu lat ciężkiej i mądrej pracy.

 

Mam nadzieję, że dobrze wyjaśniłem tę kwestię i zachęciłem przynajmniej niektórych z Was do treningów na budowanie masy mięśniowej. Jeśli nawet waszym jedynym celem jest schudnięcie to dzięki większej masie mięśniowej zrobić to po prostu efektywniej.

 

Dodatkowe informacje

 

Tradycyjnie będę Wam bardzo wdzięczny za udostępnienie tego artykułu i polecenie mojego bloga znajomym. Jeśli chcecie mnie o coś zapytać to albo napiszcie w komentarzach albo w wiadomości tutaj : Facebook

Chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni Cityfit w Warszawie. Zwłaszcza wskazane są lokalizacje Cityfit Wiatraczna i Cityfit Rondo ONZ. To nowoczesne i zadbane kluby fitness, gdzie można robić naprawdę efektywne treningi.

Życzę Wam skutecznego osiągania wszystkich celów treningowych i nie tylko treningowych.

Mateusz