Że słodycze nie są zdrowe, to wie chyba każdy? Mimo wszystko jemy je prawie wszyscy dość często, a w każdym razie zbyt często by uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych. Szczerze mówiąc sam mam z tym problem. Większość słodyczy jest dobrych i wygodnych. Przyjemnie jest na przykład jeść je dla zabicia nudy. Dobrze się sprawdzą podczas oglądania telewizji albo jako deser po obiedzie. Niestety trudno o bardziej szkodliwe jedzenie. Moja własna ‘walka’ o nie jedzenie słodyczy zainspirowała mnie do napisania tego artykułu. Mam nadzieję, że pomogę przynajmniej kilku osobom pokonać ten pozornie mniej groźny nałóg. No to jak przestać jeść słodycze? Zapraszam do przeczytania!
Jak przestać jeść słodycze. Dlaczego słodycze są takie niezdrowe?
Dlaczego słodycze szkodzą i co nam przez nie grozi to podstawowe pytania, które warto zadać. Dzięki niemu zrozumiemy jak ważne jest przynajmniej ich drastyczne ograniczenie w naszej diecie. Niestety efekty są tutaj długofalowe, więc sporej liczbie osób trudno będzie zrozumieć jak wiele może im dać eliminowanie słodyczy z diety i jak duże jest zagrożenie jeśli jedzą ich zdecydowanie za dużo.
Przede wszystkim słodycze zawierają bardzo dużo cukrów prostych i toksycznych dla nas tłuszczów trans. Te substancje w dużych ilościach mogą praktycznie upośledzić funkcjonowanie naszego całego organizmu, o czym napiszę więcej w kolejnym podrozdziale. W naszej diecie powinniśmy właśnie minimalizować spożycie zarówno cukrów prostych jak i tłuszczów trans, a niestety w przypadku prawie wszystkich słodyczy jest to nierealne. Po prostu w ich składzie tych szkodliwych substancji jest zdecydowanie za dużo.
Inna kwestia to prawie całkowity brak odżywczości słodyczy. Dostarczają nam one dużo kalorii ale niewiele witamin i minerałów. Na miejscu będzie tutaj stwierdzenie o tak zwanych pustych kaloriach. Gdy ‘najemy się’ słodyczami i nie zjadamy przez to bardziej wartościowych pokarmów, bardzo szybko możemy się nabawić niedoborów witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Od tego są pewne wyjątki. Na przykład gorzka czekolada zawiera sporo magnezu i potasu. Mimo wszystko jednak nazywanie jej zdrowym jedzeniem to poważne nadużycie.
Jeszcze jeden problem to częsty brak uczucia sytości. Przez węglowodany proste poziom cukru we krwi szybko idzie w górę by równie szybko spaść. W takiej sytuacji bardzo szybko znowu mamy ochotę na jedzenie. Niestety to sprawi, że zjemy o wiele więcej kalorii, a stąd już prosta droga do otyłości.
Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?
Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów. Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna. |
Co nam grozi gdy przesadzamy ze słodyczami?
A teraz zastanówmy się dlaczego jedzenie słodyczy w dużych ilościach jest dla nas takie niebezpieczne. Jakie długofalowe konsekwencje nam grożą gdy jemy ich za dużo i szybko nie ograniczymy tej ilości?
Zbyt dużo słodyczy w diecie przez dłuższy czas (trudno podać tutaj konkretne ilości i wartości czasu, bo to sprawa mocno indywidualna) mogą skutecznie zaburzyć gospodarkę hormonalną w naszym ciele. To może praktycznie upośledzić bardzo wiele funkcji i procesów niezbędnych do naszego funkcjonowania.
Podstawowym i bardzo poważnym problemem będzie oczywiście zaburzenie w produkcji insuliny i nieprawidłowe reagowanie na nią naszego organizmu. Gdy dostarczamy cukrów prostych w zbyt dużych ilościach przez dłuższy czas, grozi nam na początku insulinooporność, a w najgorszym wypadku nawet cukrzyca typu II. Ta choroba ma tak wiele nieprzyjemnych i niebezpiecznych konsekwencji, że zdecydowanie warto zrobić wszystko, by do niej nie doprowadzić.
Poważne konsekwencje jedzenia zbyt dużych ilości słodyczy to także upośledzenie pracy układu trawiennego, a także innych układów i narządów. Jak wspominałem, cały organizm funkcjonuje gorzej. To doprowadzi do wielu komplikacji i drastycznie obniży nasz komfort życia. Takie niestety są realia. Konsekwencje nie są warte tej wątpliwej chwili przyjemności, którą mamy ze zjedzenia czegoś słodkiego.
Jeszcze jeden poważny problem to powstawanie próchnicy i niszczenie naszych zębów. To właśnie przez cukry proste osadzające się na naszych zębach warunki do powstawania próchnicy są niestety bardzo sprzyjające. Jeśli już zjemy coś słodkiego to przynajmniej umyjmy porządnie zęby.
A to będzie pewnie dla wielu kluczowa kwestia i największy problem. Słodycze w ogromnym stopniu przyczyniają się do nadwagi, a z czasem nawet do poważnej otyłości. Są one bardzo kaloryczne i przez wspomniany wcześniej mechanizm nie zapewniają na długo uczucia sytości. Przez to możemy dostarczyć na dobę bardzo dużo kalorii. Zdecydowanie zbyt dużo! Jeden batonik to zwykle 200 – 250 kcal. Mała czekolada to już 500 kcal. Natomiast duży słoik nutelli to… 4500 kcal! Jeśli jemy dużo słodyczy to praktycznie nie ma mowy o schudnięciu, a przybieranie kolejnych kilogramów to tylko kwestia czasu.
Warto jeszcze dodać, że podnoszenie poziomu złego cholesterolu LDL przez zjadanie zbyt dużych ilości słodyczy może mocno się przyczynić do miażdżycy i innych chorób serca. Na pewno konsekwencji jest tak wiele, że zdecydowanie opłaci się nam ograniczenie ilości zjadanych słodyczy.
Co się nie sprawdzi, gdy chcemy odstawić słodycze
Wyjaśniłem co nam grozi gdy jemy zbyt duże ilości słodyczy. Mam nadzieję, że przekonałem Was jak poważna to sprawa. Teraz czas na konkretne rozwiązania. Niestety silna wola to nie wszystko. Co możemy zrobić by wreszcie skutecznie przestać albo ograniczyć spożycie słodyczy? Zacznę od tego co się nie sprawdza.
Na pewno nie jest rozwiązaniem mówienie sobie, że już nigdy więcej nie zjem żadnych słodyczy. To po prostu nie działa, zwłaszcza jeśli dotąd nie ograniczaliśmy w żaden sposób jedzenia takich rzeczy. ‘Na zawsze’ to po prostu za długi okres czasu.
Co się prawdopodobnie stanie, gdy zakładamy że już nigdy nie zjemy nic słodkiego? Wytrwamy tydzień, może dwa. Potem przyjdzie gorszy dzień i znowu sięgniemy po słodycze. Niektórzy będą jeszcze mówić sobie, że przecież tak długo nic niezdrowego nie jedli, że teraz to nic nie zaszkodzi. Problem w tym, że takie dni będą pojawiały się coraz częściej. W końcu będziemy źli na siebie, co może paradoksalnie sprawić, że zjemy jeszcze więcej. W końcu większość z nas stwierdzi pewnie, że ‘pierdolić to!’ i znowu będą jedli słodycze bez ograniczeń. Z czasem może ponownie przyjdzie refleksja, że czas coś z tym zrobić i schemat będzie się powtarzał.
Jak pokazały badania, nasza silna wola też się wyczerpuję. Zakładanie, że czegoś nie będziemy robić już nigdy zwykle się nie sprawdza. Lepiej robić cokolwiek niż nic, ale są lepsze i skuteczniejsze sposoby.
Co możemy zrobić by skutecznie ograniczyć jedzenie słodyczy
Rezygnacja albo przynajmniej ograniczenie jedzenia słodyczy powinno być dla nas procesem. Ważne by wyznaczać sobie konkretne ramy czasowe i mierzyć wszystko, tak byśmy mieli realny obraz sytuacji.
Na początek przyjmijmy sobie, że nie jemy słodyczy przez jeden dzień, później przez dwa itd. Można też założyć sobie, że na przykład jemy słodycze tylko w niedzielę. Chodzi o to by przyjąć sobie pewien, nie za długi, odcinek czasowy i utrzymać motywacje by wykonać nasze założenie.
Sposoby mogą być tutaj różne. Ważne by na jakiejś kartce zapisywać nasze wyniki. Wpisujmy ile dni udało nam się nie jeść słodyczy, a gdy ponieśliśmy porażkę w konkretnym dniu – zaznaczmy to na kratce. Ja na przykład zakładałem sobie, że za każdym razem wydłużam okres bez słodyczy o jeden dzień. Z czasem przestajemy już w ogóle odczuwać potrzebę na coś słodkiego. Widzimy, że da się bez tego żyć i problem może dla nas praktycznie zniknąć. Sam tak działam i praktycznie już udaje mi się wcale nie jeść słodyczy. Gdy czasem jednak mi się nie uda to liczę dni od początku i wracam do tego co sobie założyłem.
Jak przestać jeść słodycze, mimo że ktoś nam je ciągle proponuje?
Jest jeszcze jedna kwestia. Co gdy ktoś nam proponuje coś słodkiego? Takie sytuacje czasem się zdarzają, a my możemy po prostu nie chcieć kogoś urazić.
Sposoby są dwa. Możemy albo wyjaśnić sytuację. Powiedzieć, że chcemy właśnie przestać jeść słodycze i postawiliśmy sobie cel, że nie jemy ich przez konkretną ilość dni. Chyba każdy to zrozumie i będzie nas wspierał w takim postanowieniu.
Druga opcja to po prostu się zgodzić. Tak, tak. Jeśli sytuacje że ktoś proponuje nam coś słodkiego zdarzają się niezbyt często możemy przyjąć założenie, że jemy słodycze tylko wtedy. To są właśnie te sporadyczne sytuacje gdy możemy trochę odpuścić. Tak samo sprawa może wyglądać na przykład w święta. Nie dajmy się zwariować! Najgorzej gdy jemy słodycze regularnie w dużych ilościach. Sporadyczne zjedzenie czegoś słodkiego prawdopodobnie nam nie zaszkodzi. Byle mieć nad tym kontrolę i znowu nie odpuścić.
Co gdy nam się nie uda?
Problemy mogą się nam zdarzać. Czasem odpuścimy i nie wykonamy założeń. W takiej sytuacji nie ma się co załamywać. Po prostu uświadommy sobie nasz błąd i od razu wracajmy do naszych założeń. Jeśli zdarzy nam się jeden słabszy dzień, podczas którego jemy słodycze, to zaznaczmy sobie, że tutaj nam nie wyszło i liczmy dni bez słodyczy od początku.
Najgorsze co można zrobić, to uznanie że skoro nam się znowu nie udało, to jesteśmy beznadziejni i całkowite odpuszczenie. Jednorazowe zjedzenie czegoś słodkiego prawdopodobnie nam nie zaszkodzi. Odpuszczenie i powrót do starych nawyków już na pewno tak!
Trenujesz już od jakiegoś czasu
|
Jak przestać jeść słodycze – podsumowanie
To już wszystko na dziś. Teraz to sobie krótko podsumujmy. Jak bardzo niebezpiecznie jest dla nas regularne jedzenie słodyczy w dużych ilościach i co możemy z tym zrobić?
Słodycze, przez dużą zawartość cukrów prostych i tłuszczów trans, mogą praktycznie upośledzić funkcjonowanie całego naszego ciała. Mogą być przyczyną powstania chorób takich jak cukrzyca typu II i miażdżyca albo jawnie przyczynią się do otyłości.
Gdy chcemy przestać jeść słodycze, nie sprawdzi się podejście typu nigdy więcej. W takiej sytuacji najprawdopodobniej w końcu odpuścimy i wrócimy do starych nawyków. O wiele lepiej gdy wyznaczymy sobie konkretne ramy czasowe bez jedzenia słodyczy i stopniowo je wydłużamy. Z czasem w ogóle przestaniemy mieć potrzebę jedzenia czegoś słodkiego. Bardzo ważne by gdzieś zapisywać nasze wyniki, takie jak ilość dni bez słodyczy itd. To da nam realny obraz sytuacji i dodatkową motywację.
Gdy coś nam nie wyjdzie po prostu od razu wracajmy do naszych założeń. Najgorsze co możemy zrobić, to definitywnie odpuścić. Nie dajmy się też zwariować. Jeśli zjemy coś słodkiego od święta to świat się nie zawali. Ważne by mieć rozsądne założenia i się ich trzymać.
Dodatkowe informacje
To już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że pomogę niektórym z tym, wbrew pozorom bardzo poważnym problemem, jakim jest jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy. Jeśli uważasz, że tan artykuł faktycznie jest przydatny, udostępnij go proszę za pomocą specjalnego przycisku na dole strony. W ten sposób pomożesz też swoim znajomym poprawić ich zdrowie. Może ten artykuł da im do myślenia i podsunie pomysły na wprowadzenie konkretnych rozwiązań.
Chcesz być na bieżąco z moimi artykułami? Polub tę stronę na FB: Trener Personalny Mateusz Grabowski. Tutaj zamieszczam informacje o nowych artykułach, które publikuję dwa na tydzień. Możecie także znaleźć krótsze posty o różnych ciekawostkach treningowych, które pomogą Wam trenować skuteczniej.
Chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie. Więcej informacji o mnie możecie znaleźć na mojej stronie WWW
Mateusz