Jak długo trenować by dobrze wyglądać

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Hmm. Jak długo trenować by dobrze wyglądać? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących, którzy właśnie zdecydowali się rozpocząć treningi na siłowni w celu poprawy swojego wyglądu. Problem w tym, że w internecie możemy znaleźć na ten temat wiele sprzecznych informacji. To dlatego, że ludzie zwykle chcą by wszystko było łatwe i przyjemne i gdy im się powie, że potrzeba lat na osiągnięcie celu i nie będzie on tak spektakularny jak sobie wyobrażają, to szybko się zniechęcą i mogą nie zapłacić za to co oferuje dana firma (karnety, odżywki, sprzęt itd.). Dużo jest też chłamu w stylu ‘3-miesięczne przemiany’ itd. W dzisiejszym artykule powiem Ci jaka jest prawda i podam pewne ramy czasowe, które są realistyczne. Zapraszam do przeczytania!

Jak długo trenować by dobrze wyglądać? Ale co to znaczy ‘dobrze wyglądać’?

 

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Od tego warto by zacząć. Niestety nie ma prostej odpowiedzi. Nie napiszę nic odkrywczego jeśli stwierdzę, że każdemu zależy na czymś nieco innym. Jeden chce wyglądać jak model fitness wysokiej klasy. a ktoś inny będzie usatysfakcjonowany gdy po prostu zrzuci kilka zbędnych kilogramów. Jeszcze komuś innemu może wcale nie zależeć na wyglądzie, a trenuje dla zdrowia albo wyników sportowych.

 

Trzeba by to jednak trochę usystematyzować. Przyjmijmy więc, że wygląd który chcemy (i możemy) osiągnąć to szczupła i wyraźnie umięśniona sylwetka u mężczyzn oraz także szczupła ale tylko lekko umięśniona u kobiet. Najprawdopodobniej taki wygląd jest pożądany przez większość osób i co więcej jest realny do osiągnięcia treningiem i odpowiednim odżywianiem.

 

 

Szybkie efekty, a doping

 

Z jednej rzeczy warto zdawać sobie sprawę od samego początku. Nie wszystko da się osiągnąć naturalnymi metodami, a już na pewno nie wszystko da się osiągnąć szybko.

 

Chcemy mieć tak dużą masę mięśniową jak kulturyści wysokiej klasy? Miejmy na uwadze, że oni biorą środki dopingujące takie jak sterydy anaboliczne albo mocne spalacze tłuszczu. W takiej sytuacji nie tylko można osiągnąć więcej ale też znacznie szybciej. Były przypadki, że ktoś budował ponad 20 kilogramów suchej masy mięśniowej w rok na środkach dopingujących. Nie jest moją sprawą kto co bierze. Nie mam nic do takich osób, o ile uczciwie o tym mówią, a nie przekonują wszystkich, że są naturalami. Problem w tym, że jeśli widzimy, jaką sylwetkę zbudował nasz idol w 2 lata, a my po tym czasie nawet się do tego nie zbliżymy, to łatwo się zniechęcić.

 

Dobrze jest wiedzieć, że bez dopingu trzeba na efekty czekać o wiele dłużej. W tej sytuacji nie ryzykujemy jednak utraty zdrowia, więc moim zdaniem i tak warto. Potrzebna będzie cierpliwość. Lepiej iść do celu dłużej ale bezpieczniej.

 

 

Konkrety – jakie są możliwe ramy czasowe 

 

No dobra. Starczy już tego przydługiego wstępu. Teraz napiszę już o tym co jest najistotniejsze, czyli ile musimy czekać na zadowalające nas efekty.

 

Trzeba brać oczywiście pod uwagę, że każdy jest inny. Mamy różne predyspozycje. Jednym kształtowanie sylwetki przychodzi łatwo, a innym o wiele ciężej. Dodatkowo istotne byśmy trenowali prawidłowo. Bez tego zrobimy niewiele. Także bez odpowiedniego odżywianie spektakularne efekty pozostaną raczej poza naszym zasięgiem. Dodatkowo na tempo postępów wpływa bardzo wiele czynników, takich jak wiek, rodzaj pracy itd. Uwzględniając to wszystko podam realistyczne ramy czasowe dla ‘uśrednionego’ trenującego.

 

Jeśli ktoś trenuje prawidłowo 3 razy w tygodniu (średnia powinna wynosić 3,0 treningu w tygodniu, nie licząc tutaj 2 – 3 tygodni wakacyjnej przerwy na regenerację), to może osiągnąć naprawdę dobre efekty po około 2 latach ciężkich treningów.

 

Tak długo? Takie są realia. Co gorsza, na pewno nie będziemy wyglądać jak Schwarzenegger, ani nawet się do takiego wyglądu nie zbliżymy. Różnica będzie jednak naprawdę spektakularna w oczach ludzi, którzy znają nas od dawna. Warto jednak spojrzeć na to, że w kontekście całego życia, te 2 lata to tak naprawdę niewiele, a potem będzie już tylko lepiej. Takie mamy czasy, że ludzie chcą wszystko na już. Problem w tym, że czasem tak się po prostu nie da. Weźmy też pod uwagę, że treningi to nie tylko poprawa wyglądu. Będziemy także sprawniejsi, poczujemy się lepiej, zyskamy więcej energii i tak dalej. Pozytywy można mnożyć.

 

Gdy ktoś ma sporą nadwagę albo fatalny stan zdrowia, to najprawdopodobniej będzie potrzebował więcej czasu. W takiej sytuacji najpierw trzeba kilka rzeczy ponaprawiać i bezpiecznie doliczyć nawet jeden rok.

 

W przypadku co najmniej 4 treningów w tygodniu i pewnych korzystnych predyspozycji fizycznych, nawet po roku możemy się cieszyć z wyraźnej metamorfozy i bardzo efektownego wyglądu. Na pewno jednak nie będzie tak, że w przysłowiowe 3 miesiące ktoś otyły przekształci się w modela fitness. To jest po prostu oszustwo! Nawet na dopingu efekty nie będą tak szybkie i spektakularne.

 

Jak długo trenować by dobrze wyglądać? Ale czy to jest właściwe pytanie?

 

Uwierz mi proszę! Nie chodzi o to by wszystko zrobić jak najszybciej. Tutaj mamy do czynienia z projektem na całe życie. Gdy nawet wyglądamy tak jak chcieliśmy, to zawsze może być lepiej. Dodatkowo gdy nie trenujemy, stopniowo tracimy to co wypracowaliśmy. Nie lekceważmy też wpływu treningów na nasze zdrowie. Nie nastawiamy się na osiągnięcie celu. Trenujmy przez całe życie, a cele pomogą nam pozostać zmotywowanymi. Wiem, że to trudne ale w dłuższej perspektywie czasowej zyski są tak duże, że na pewno warto. Z większością dziedzin jest tak, że na efekty trzeba dłużej poczekać ale tylko myślenie długofalowe doprowadzi nas tam gdzie chcemy. Warto mieć to na uwadze trenując.

 

Nie wywierajmy na siebie dodatkowej presji, wyznaczając ścisłe ramy czasowe. Jeśli w ciągu kilku tygodni nie widzimy żadnej poprawy – może coś robimy źle. Szukajmy wiedzy i optymalizujmy treningi. Może też trzeba poprawić nasze odżywianie? Jeśli jednak zbudowanie wymarzonej sylwetki zajmie nam 2,5 zamiast 2 lat. Czy to naprawdę ma aż takie znaczenie? I tak finalnie jesteśmy tam gdzie chcieliśmy być, a to nie są zawody by się ścigać z innymi.

 

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KONTAKT

 

Jak długo trenować by dobrze wyglądać – podsumowanie 

 

To już wszystko w dzisiejszym artykule. Mam nadzieję, że przejrzyście wyjaśniłem tę kwestię i teraz wiesz jakie są realia. Jeszcze tradycyjnie szybkie podsumowanie.

 

Budowanie sylwetki to czasochłonny proces. Efekty nie będą tutaj wyraźne w ciągu tygodni, a nawet miesięcy. Aby nasz wygląd był naprawdę spektakularny powinniśmy się nastawić na lata mocnych treningów i gdy już będziemy zadowoleni, to kontynuować. Trenowanie dla zdrowia i wyglądu, to tak naprawdę projekt na całe życie.

 

Zakładając, że ktoś ma przeciętne predyspozycje, nie bierze sterydów i trenuje prawidłowo, a jego punkt startowy nie jest zły – potrzeba zwykle będzie około dwóch lat, przy treningach 3 razy w tygodniu. Jeśli trenujemy 4 i więcej razy w tygodniu i jeszcze mamy przeszłość sportową i niezłe predyspozycje, ten czas można skrócić do około roku. Nie będą to efekty tak spektakularne jak u kulturystów albo w ‘cudownych’ 3-miesięcznych przemianach ale i tak warto.

 

Przede wszystkim trzeba wiedzieć co jest realne albo kiedy jest realne i czy warto ryzykować. W innym wypadku możemy szybko się zniechęcić i odpuścić trenowanie w ogóle.

 

Dzięki za przeczytanie. Mam nadzieję, że pomogłem. Masz własne doświadczenia? Opowiedz w komentarzu jak to wyglądało w twoim przypadku. Ile czasu potrzebowałeś by dojść do zadowalających efektów i ile wtedy trenowałeś. Myślę, że to będzie ciekawe i pomocne dla innych czytelników. Chcesz być na bieżąco z moimi artykułami? Możesz śledzić aktualności tutaj albo dodać moją stronę do zakładek. Staram się publikować dość regularnie. Jeszcze raz dzięki i do zobaczenia wkrótce.

 

Mateusz Grabowski

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!