Ile razy w tygodniu ćwiczyć?

Oceń post
[Ilość głosów: 5 Średnia głosów: 5]

Bardzo istotna kwestia i jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie treningu. Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Ciągle wiele osób trenuje okazyjnie raz na parę tygodniu i dziwi się, że nie ma żadnych postępów. W tym artykule przedstawię tę kwestię w dużym uproszczeniu tak aby przekazać cenne informacje osobom trenującym rekreacyjnie. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że rekreacyjnie nie znaczy lekko!

Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Na początku czynniki wpływające na częstotliwość treningów:

 

  1. Predyspozycje

Każdy jest inny i nic z tym nie zrobimy. Niektórzy regenerują się szybciej, inni wolniej. Szczerze wątpię jednak żeby dla kogokolwiek 3 jednostki treningowe tygodniowo były zbyt dużą ilością pracy.

  1. Wiek

Gdy jesteśmy młodzi nasz profil hormonalny pozwala na częstsze trenowanie. Z wiekiem niestety taka sama częstotliwość grozi przetrenowaniem. Nie powinniśmy ćwiczyć lżej ale rzadziej, tak by dać organizmowi więcej czasu na regenerację.

 

  1. Intensywność

To dość oczywiste. Jeśli trenujemy ciężej organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację. Dobrze sprawdzi się metoda przeplatania bardzo intensywnych treningów lżejszymi.

 

  1. Rodzaj treningu.

Gdy pracujemy nad jedną cechą motoryczną albo nad konkretnymi grupami mięśni możemy nawet następnego dnia zrobić trening ale obciążający organizm w inny sposób. Oczywiście czasem trzeba całkiem odpocząć dla regeneracji układu nerwowego.

 

  1. Inne czynniki

Nie tylko trening obciąża organizm. Gdy mamy stresującą pracę i mało snu regeneracja zachodzi dużo wolniej.

 

Teraz przedstawię to w dużym uproszczeniu, dla osób trenujących rekreacyjnie, co wynika z jakiej ilości treningów tygodniowo:

 

1 trening w tygodniu

To zazwyczaj wystarcza na utrzymanie tego co jest. Jeśli ktoś jest bardzo zdolny i dopiero zaczyna może nawet robić postępy ale do czasu. Dodatkowym minusem jest, że jeśli trening nam wypadnie robi się zdecydowanie za długa przerwa i tracimy postępy.

 

2 treningi w tygodniu

Tu już możemy zrobić naprawdę duże postępy ale dla zmiany sylwetki potrzebne będzie dużo czasu. To może być za mało żeby rozwijać holistycznie nasz organizm.

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

 

3 treningi w tygodniu

Badania pokazały, że jest ogromna różnica na plus trenując 3 razy zamiast dwóch. Tu już możemy uzyskać wysoki ogólny poziom sprawności albo wyspecjalizować się w jednej rzeczy. Postępy będzie można zaobserwować dosyć szybko (szybko to znaczy rok a nie tydzień;).

4 treningi w tygodniu

Tu nie ma już tak dużego przeskoku ale można już pracować nad wieloma rzeczami równocześnie. Tu wpisuje się moja ulubiona metoda treningu : 3 treningi siłowe i jeden interwałowy. Pozwoli nam to polepszyć  sylwetkę przy jednoczesnej poprawie wydolności i utrzymywaniu niskiej tkanki tłuszczowej.

 

5 treningów i więcej

Może się sprawdzić okazyjnie. Na przykład jeśli chcemy zredukować dodatkowo tkankę tłuszczową przed wakacjami możemy dodać jeden trening interwałowy dla nakręcenia metabolizmu i stworzenia większego deficytu kalorycznego. Długotrwałe stosowanie większej liczby treningów może doprowadzić do przetrenowania i cofania się zamiast progresu.

 

12 treningów?

Tyle zdarzało mi się robić kiedy trenowałem wyczynowo wioślarstwo. Mam duże zdolności regeneracyjne więc unikałem przetrenowania tylko co z tego skoro organizm był permanentnie przeciążony i progres mnie nie zadowalał. Ludzi którzy tyle trenują albo mają niesamowite(!) predyspozycje do dużej objętości albo robią bardzo lekki treningi albo używają środków dopingujących. Jako, że trening ma poprawiać zdrowie, a nie je zniszczyć, zdecydowanie odradzam takie trenowanie.

Jak ważne jest regularne trenowanie, poczytajcie też tutaj

<

Chcesz mieć spektakularną sylwetkę?

W tym ebooku dowiesz się wszystkiego co najważniejsze o budowaniu masy mięśniowej. Będziesz wiedział jak trenować by zbudować efektowne mięśnie i wyrzeźbić swoje ciało. Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych. Poparta badaniami naukowymi i sprawdzona wiedza! 243 strony wiedzy!

Ile razy w tygodniu ćwiczyć – podsumowanie

 

Więc ile razy w tygodniu trenować ? Jak widać – to zależy 😉 Mam nadzieję, że pomogłem i zmotywowałem parę osób do częstszych treningów. I jeszcze jedno. Jeśli ktoś trenuje rzadziej niż raz w tygodniu daje organizmowi silny bodziec ale nie stwarza możliwości adaptacji do niego. Taka strategia może wręcz prowadzić do kontuzji. Szczerze doradzam regularność !

A pytania do mnie możecie zadawać w wiadomości tutaj : Facebook, a chętnych na treningi ze mną zapraszam do siłowni Cityfit w Warszawie. Tutaj są wszystkie szczegóły

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!