Bardzo istotna kwestia i jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie treningu. Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Ciągle wiele osób trenuje okazyjnie raz na parę tygodniu i dziwi się, że nie ma żadnych postępów. W tym artykule przedstawię tę kwestię w dużym uproszczeniu tak aby przekazać cenne informacje osobom trenującym rekreacyjnie. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że rekreacyjnie nie znaczy lekko!
Ile razy w tygodniu ćwiczyć? Na początku czynniki wpływające na częstotliwość treningów:
- Predyspozycje
Każdy jest inny i nic z tym nie zrobimy. Niektórzy regenerują się szybciej, inni wolniej. Szczerze wątpię jednak żeby dla kogokolwiek 3 jednostki treningowe tygodniowo były zbyt dużą ilością pracy.
- Wiek
Gdy jesteśmy młodzi nasz profil hormonalny pozwala na częstsze trenowanie. Z wiekiem niestety taka sama częstotliwość grozi przetrenowaniem. Nie powinniśmy ćwiczyć lżej ale rzadziej, tak by dać organizmowi więcej czasu na regenerację.
- Intensywność
To dość oczywiste. Jeśli trenujemy ciężej organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację. Dobrze sprawdzi się metoda przeplatania bardzo intensywnych treningów lżejszymi.
- Rodzaj treningu.
Gdy pracujemy nad jedną cechą motoryczną albo nad konkretnymi grupami mięśni możemy nawet następnego dnia zrobić trening ale obciążający organizm w inny sposób. Oczywiście czasem trzeba całkiem odpocząć dla regeneracji układu nerwowego.
- Inne czynniki
Nie tylko trening obciąża organizm. Gdy mamy stresującą pracę i mało snu regeneracja zachodzi dużo wolniej.
Teraz przedstawię to w dużym uproszczeniu, dla osób trenujących rekreacyjnie, co wynika z jakiej ilości treningów tygodniowo:
1 trening w tygodniu
To zazwyczaj wystarcza na utrzymanie tego co jest. Jeśli ktoś jest bardzo zdolny i dopiero zaczyna może nawet robić postępy ale do czasu. Dodatkowym minusem jest, że jeśli trening nam wypadnie robi się zdecydowanie za długa przerwa i tracimy postępy.
2 treningi w tygodniu
Tu już możemy zrobić naprawdę duże postępy ale dla zmiany sylwetki potrzebne będzie dużo czasu. To może być za mało żeby rozwijać holistycznie nasz organizm.
3 treningi w tygodniu
Badania pokazały, że jest ogromna różnica na plus trenując 3 razy zamiast dwóch. Tu już możemy uzyskać wysoki ogólny poziom sprawności albo wyspecjalizować się w jednej rzeczy. Postępy będzie można zaobserwować dosyć szybko (szybko to znaczy rok a nie tydzień;).
4 treningi w tygodniu
Tu nie ma już tak dużego przeskoku ale można już pracować nad wieloma rzeczami równocześnie. Tu wpisuje się moja ulubiona metoda treningu : 3 treningi siłowe i jeden interwałowy. Pozwoli nam to polepszyć sylwetkę przy jednoczesnej poprawie wydolności i utrzymywaniu niskiej tkanki tłuszczowej.
5 treningów i więcej
Może się sprawdzić okazyjnie. Na przykład jeśli chcemy zredukować dodatkowo tkankę tłuszczową przed wakacjami możemy dodać jeden trening interwałowy dla nakręcenia metabolizmu i stworzenia większego deficytu kalorycznego. Długotrwałe stosowanie większej liczby treningów może doprowadzić do przetrenowania i cofania się zamiast progresu.
12 treningów?
Tyle zdarzało mi się robić kiedy trenowałem wyczynowo wioślarstwo. Mam duże zdolności regeneracyjne więc unikałem przetrenowania tylko co z tego skoro organizm był permanentnie przeciążony i progres mnie nie zadowalał. Ludzi którzy tyle trenują albo mają niesamowite(!) predyspozycje do dużej objętości albo robią bardzo lekki treningi albo używają środków dopingujących. Jako, że trening ma poprawiać zdrowie, a nie je zniszczyć, zdecydowanie odradzam takie trenowanie.
Jak ważne jest regularne trenowanie, poczytajcie też tutaj
<
Chcesz mieć spektakularną sylwetkę?
W tym ebooku dowiesz się wszystkiego co najważniejsze o budowaniu masy mięśniowej. Będziesz wiedział jak trenować by zbudować efektowne mięśnie i wyrzeźbić swoje ciało. Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych. Poparta badaniami naukowymi i sprawdzona wiedza! 243 strony wiedzy!
Ile razy w tygodniu ćwiczyć – podsumowanie
Więc ile razy w tygodniu trenować ? Jak widać – to zależy 😉 Mam nadzieję, że pomogłem i zmotywowałem parę osób do częstszych treningów. I jeszcze jedno. Jeśli ktoś trenuje rzadziej niż raz w tygodniu daje organizmowi silny bodziec ale nie stwarza możliwości adaptacji do niego. Taka strategia może wręcz prowadzić do kontuzji. Szczerze doradzam regularność !
A pytania do mnie możecie zadawać w wiadomości tutaj : Facebook, a chętnych na treningi ze mną zapraszam do siłowni Cityfit w Warszawie. Tutaj są wszystkie szczegóły
Mateusz