W związku z faktem, że wiele osób nie wie, czym się kierować przy wyborze Trenera Personalnego postanowiłem w tym artykule trochę rozjaśnić tę kwestię. Wyjaśnię, za co się płaci, jaka jest cena i dlaczego jest to wiele warte. Oczywiście trening personalny powinien mieć odpowiednią jakość, ale jakość jak wszędzie kosztuje. Więc ile bierze za godzinę Trener Personalny? Jaka jest cena? Zapraszam do przeczytania.
Cena treningu personalnego – jakie są stawki na rynku?
Ceny treningów personalnych na większości warszawskich siłowni wahają się od 100 do 190 złotych. Finalna cena zależy przede wszystkim od standardu klubu fitness i wielkości pakietu. Spotkałem się nawet z pakietami 50 treningów płatnych z góry. W takiej sytuacji cena spadała ze 190 pln do 120. Zazwyczaj w takich sytuacjach nie ma znaczeni, jaki Trener Personalny będzie z Wami pracował. Może to być człowiek z ogromną wiedzą i doświadczeniem zdobywanym latami albo ktoś, kto skończył jeden kurs i dopiero zaczyna — cena w takiej sytuacji i tak się nie zmienia. Dla osoby odwiedzającej fitness klub z silnym postanowieniem rozpoczęcia treningów raczej jest to niemożliwe do zweryfikowania. Z doświadczenia jako Trener Personalny wiem, że takie osoby trafiają prawie zawsze do pierwszego trenera którego poznają. Niestety nie będą tu decydować kompetencje, ale zazwyczaj na przykład układy na recepcji albo umiejętności sprzedażowe, jakie posiada Trener Personalny.
Inna sprawa, że z człowiekiem nie spełniającym oczekiwań raczej nie będziemy pracować przez dłuższy okres, ale i tak szkoda czasu i pieniędzy. Dodatkowo w wielu siłowniach Trener Personalny dostaje tylko 30% brutto z ceny treningu. Czy tak stawka motywuje go do ciężkiej pracy? Sami oceńcie, ile kosztuje Trener Personalny i czy jest to stawka adekwatna do nakładu pracy i zaangażowania.
Nie zrozumcie mnie źle. Nie uważam, że nie warto korzystać z treningów personalnych u zatrudnionych na etacie Trenerów. Często są to ludzie, którzy musieli przejść wymagającą rekrutację. Dodatkowo niektóre siłownie dają Trenerom ponad 50% z kosztu treningów albo oczekują tylko płacenia miesięcznego ryczałtu. Dodatkowo oferują szkolenia i perspektywy rozwoju zawodowego, co jest bardzo motywujące dla każdego Trenera Personalnego. Mamy tu jednak coś w rodzaju loterii. Możemy trafić wybitnego specjalistę jak i kogoś, kto sam potrzebuje Trenera. Dodatkowo zazwyczaj zapłacimy więcej, bo cena uwzględnia markę klubu, w którym trenujemy.
A cena u Trenerów z własną działalnością…
A co z cenami u tak zwanych freelancerów? Tu cena waha się zazwyczaj w granicach od 30 do 150 złotych. Paradoksalnie głównym wyznacznikiem jest tu miejsce, w którym Trener Personalny pracował wcześniej. Jeśli ktoś taki odchodząc z siłowni zabrał ze sobą Podopiecznych, a musieli oni płacić na przykład 170 pln za trening to będą zadowoleni z obniżki do 150. Taki Trener oczywiście jest przyzwyczajony do wysokich stawek i ma już z kim pracować, nie ma więc presji na pozyskiwanie nowych osób.
Często dużo mniej biorą ci, którzy od razu pracują na własną rękę. Ile kosztuje Trener Personalny działający solo? W Warszawie istnieje dość szeroka rozbieżność, jednak warto pamiętać, że tacy trenerzy nie mogą wspomagać się marką siłowni i często jedynym sposobem na pozyskanie kogokolwiek jest obniżenie ceny.
Najczęstsza cena w Warszawie to prawdopodobnie 100 złotych za godzinę. Czy dobry Trener weźmie za taką usługę 30 albo 50 złotych? Na 99 % nie. Czy ci liczący sobie 100 pln i więcej gwarantują wysoką jakość? Niekoniecznie. Moje rady jak znaleźć odpowiednia osobę zamieszczę na końcu, a teraz trochę więcej na temat cen i tego, ile kosztuje Trener Personalny.
Za co płacimy Trenerowi?
Tu będę mówić za siebie. Jakie standardy zapewniają inni Trenerzy to ich sprawa i nie będę się tym zajmował.
Moja praca tylko po części polega na poprowadzeniu godzinnego treningu. Dla każdego piszę plan na każde zajęcia i zapisuję w trakcie używane obciążenia. Zaznaczam, gdzie była rezerwa, a gdzie trochę zabrakło siły. Na tej podstawie mogę dobrze rozplanować kolejne treningi. Na dłuższą metę takie zapisywanie przebiegu każdego treningu pozwala mi rozplanować długofalowe cykle treningowe. Dodatkowo monitoruje stale wyniki, dzięki czemu mogę ocenić co na kogo działa dobrze, a co słabiej. Są pewne kluczowe zasady trenowania, ale każdy jest inny i trzeba je dostosowywać pod trenującego, a nie trenującego do nich. Na treningu całą moją uwagę koncentruję na Podopiecznym. To nie jest tak, że pracuję 30 minut a siedzę w pracy 8 godzin. Jako Trener Personalny muszę być zaangażowany cały czas.
Co jeszcze ma wpływ na cenę treningu personalnego
Dodatkowo na trening trzeba dojechać. Czasem pracujemy przez godzinę, ale dojazd zajmuje nam 2. W takiej sytuacji stawka godzinowa wygląda mniej imponująco. Nie przez przypadek Monter kablówki bierze 150 pln za sam dojazd. Dlaczego w przypadku Trenera ma być inaczej? Oczywiście zazwyczaj prowadzimy kilka treningów z rzędu, ale nie zawsze uda się tak wszystko ustawić.
Inny argument dla osób, które uważają że na przykład cena 100 złotych za godzinę to za dużo — ta praca wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy z wielu dziedzin. Dobry Trener Personalny powinien, oprócz wiedzy merytorycznej z zakresu treningu, znać się na rehabilitacji, sprzedaży, komunikacji interpersonalnej i trochę na motywowaniu. Ja uczę się obecnie po około 8 godzin dziennie, z różnych dziedzin, 5 – 6 dni w tygodniu (nie wliczam czasu prowadzenia treningów). To jak najbardziej autentyczny czas. W końcu, jeśli śpimy 6 godzin mamy do dyspozycji 18. Po za tym muszę prezentować jakiś poziom żeby ludzie mi zaufali, więc sam trenuję 4 – 5 razy w tygodniu. Mam obecnie 7 lat doświadczenia jako Trener Personalny i 15 treningowego.
Jakie są realia finansowe jeśli chodzi o trening personalny?
Czy za robienie tego wszystkiego przez tyle czasu wziąłbym 30 złotych za godzinę? Oczywiście, że więcej! To jak w tym dowcipie : ‘Dlaczego mam ci tyle płacić za coś co zrobiłeś w 15 minut? Bo żeby to zrobić w 15 minut uczyłem się 15 lat.’
I jeszcze opieka dietetyczna. Bez odpowiedniego odżywiania ciężko osiągnąć coś spektakularnego. Podopiecznego trzeba nauczyć zasad odżywiania i wyliczyć najważniejsze rzeczy. Na to trzeba dodatkowego czasu, który Trener Personalny poświęca poza godzinami treningów. Oczywiście tu też bez wielu godzin nauki się nie obejdzie.
Co więc dostaniemy za 30 złotych za godzinę? Najprawdopodobniej 8 -10 losowo wybranych ćwiczeń bez ładu i długofalowej koncepcji i kilka uwag technicznych niekoniecznie kluczowych. Poza tym taki Trener Personalny najprawdopodobniej będzie cały trening pisał wiadomości i poświęcał nam minimum uwagi, a ćwiczenia będą miały wydawać się ciekawe, ale raczej nie będzie to szło w parze ze skutecznością. Czy powinniśmy mieć pretensję do takich Trenerów? Lepiej popatrzeć na to realistycznie: Gdy płacimy 30 złotych dostajemy usługę za 30 złotych.
Czy warto zatrudnić dobrego Trenera?
Czy gdybyśmy mieli wyglądać wspaniale, nie mieć problemów ze zdrowiem, mieć na co dzień dużo energii i dużo większą pewność siebie – to czy nie dalibyśmy za to każdych pieniędzy? Problem w tym, że na efekty trzeba tu długo czekać i włożyć dużo pracy własnej. Są one jednak bardzo trwałe i całkowicie odmieniają naszą jakość życia, dlatego ich cena jest wysoka!
Ile kosztują inne usługi jak masaże albo nawet fryzjer? Cena zazwyczaj także zaczyna się od około 100 złotych za godzinę. Mają tą przewagę, że nie musimy wkładać pracy własnej, ale efekty szybko znikają. Dlaczego Trener Personalny, który musi realnie poświęcić dużo więcej czasu dla każdej osoby ma zarabiać mniej?
Czy można ogarnąć to samemu i zaoszczędzić pieniądze?
Można, ale czy naprawdę oszczędzimy? Dla osób, które chcą się tylko nauczyć podstaw i kontynuować samemu proponują pakiet startowy 3 treningów za 300 złotych. Można zdobyć tą wiedzę czytając 5 – 6 najlepszych książek. Ale czy wiecie, które książki wybrać? Dodatkowo ich cena będzie pewnie wyższa niż te 300 pln. Na przykład bardzo dobra książka dr Starretta „Bądź sprawny jak lampart” kosztuje od 89 do 129 złotych. Dodatkowo trzeba je jeszcze przeczytać, co zajmie pewnie zapracowanej osobie ponad rok. No i techniki raczej się z książki nie nauczymy. Nie będzie więc szybciej i taniej, gdy pomoże nam Trener Personalny?
Czy treningi personalne są dla każdego?
Oczywiście nie. Jest, a przynajmniej powinna to być, usługa premium. Gdy ktoś ma problem z przetrwaniem do końca miesiąca oczywiście nie będzie przeznaczał kilkuset złotych na trenowanie. Jednak cena wcale nie musi być wysoka.
Wspominałem już o pakiecie startowym. Oczywiście nie da się nauczyć wszystkiego w 3 godziny. Nie ma tu też mowy o żadnych cyklach treningowych, opiece dietetycznej i długofalowym planowaniu progresji. Jednak da się wystartować z poprawnymi treningami. Efekty będę, ale wolniej i z czasem będzie trzeba zdobyć nową wiedzę. Jeśli zaczniemy bez żadnej wiedzy na 99% nie zmienimy nic.
Ile powinniśmy trenować by to miało sens?
Najlepsze efekty dają 3 – 4 treningi w tygodniu. Więcej to już raczej za wiele dla osób nietrenujących wyczynowo i pracujących w innej branży. Tu koszty miesięczne byłyby znaczne. Ale można przecież robić 2 albo nawet 1 trening, podczas którego towarzyszy Trener Personalny, a resztę samemu. Efektywność oczywiście spadnie, ale duże lepsze efekty osiągniecie, gdy ktoś za Was wszystko zaplanuje, skoryguje technikę i nauczy odpowiedniego odżywiania. 1 trening w tygodniu, przy założeniu, że cena to 100 pln za godzinę, da koszty 400 złotych miesięcznie. Czy to naprawdę tak dużo?
Niezwykle ważną kwestią są także krótko i długofalowe oszczędności, które zyskamy dzięki trenowaniu. Cena zdrowego jedzenie paradoksalnie jest niższa od tego niezdrowego. Płacimy dużo pieniędzy za konserwanty, barwniki i inne dodatki mające na celu poprawę wyglądu i smaku jedzenia, ale pogarszające stan naszego zdrowia. Nad tym jak drogie są takie niezdrowe rzeczy jak McDonald i pizza chyba nie trzeba się rozwodzić.
Oczywiście, jeśli będziemy odżywiać się tylko produktami ze sklepów ekologicznych zapłacimy więcej, ale nie zachęcam do tak radykalnego podejścia. Wystarczy zmienić produkty na zdrowsze wersje i wyeliminować (przynajmniej w dużym stopniu) te najbardziej niekorzystne. Wiele osób w ten sposób spokojnie może oszczędzić ponad 500 złotych miesięcznie i jest to czysty zysk. Dodatkowa oszczędność to uniknięcie w przyszłości chodzenia po lekarzach. Jest jeszcze kwestia, na którą zwracam uwagę jako Trener Personalny — lepszy wygląd i większa pewność siebie to lepsze perspektywy na pracę i wyższe zarobki, w Warszawie, ale też w mniejszych miejscowościach.
Chcesz mieć spektakularną sylwetkę?
W tym ebooku dowiesz się wszystkiego co najważniejsze o budowaniu masy mięśniowej. Będziesz wiedział jak trenować by zbudować efektowne mięśnie i wyrzeźbić swoje ciało. Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych. Poparta badaniami naukowymi i sprawdzona wiedza! 243 strony wiedzy!
Ile kosztuje trening personalny – podsumowanie
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pytanie „ile kosztuje Trener Personalny w Warszawie”, wytłumaczyłem za co się płaci i przekonałem Was, że praca nas Trenerów i przede wszystkim jej efekty są warte swoich pieniędzy. Na koniec rada jak wybrać dobrego trenera.
Dla osób już trenujących na jakiejś siłowni polecam po prostu chodzenie przez pewien czas i obserwowanie jak pracuje każdy Trener Personalny. Czy są zaangażowani i skoncentrowani na Podopiecznym (pisanie wiadomości podczas treningu jest nie do przyjęcia). Żeby zweryfikować wiedzę, jaką posiada Trener Personalny warto poszukać informacji zamieszczanych przez niego na facebooku albo blogu i ocenić ich wartość merytoryczną. Dobrym rozwiązaniem jest też po prostu przyjście na trening próbny. Większość dobrych trenerów oferuje go gratis, bo wie, że ich usługi są na tak wysokim poziomie, że jeśli ktoś chce współpracować z Trenerem, to da się przekonać. Wiele osób przychodzi tylko żeby za darmo dowiedzieć się jak najwięcej, ale tak to już jest. Jeśli Ty jednak naprawdę chcesz mieć efekty to po prostu sprawdź Trenera.
Jeśli chodzi o mnie to ceny podaje po kontakcie mailowym albo telefonicznym. Zainteresowanych zapraszam na moją stronę www
Więcej o samej pracy Trenera Personalnego przeczytacie tutaj : Zadania Trenera Personalnego
Pytania możecie zadawać, na przykład w wiadomości tutaj : Facebook, a na treningi ze mną zapraszam do CityFit’ów w Warszawie. W grę wchodzą CityFit rondo Onz i CityFit Wiatraczna. Zapraszam!
Mateusz