Gdzie trenować

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Na całe szczęście dla naszego zdrowia (i dla trenerskiego portfela ;)), w Polsce już od kilku lat panuje moda na trening i wciąż nowe osoby rozpoczynają przygodę z siłownią i zdrowym trybem życia. Jak za każdą inną modą tak i za tą podąża komercja, więc nowe kluby fitness powstają dosłownie prawie na każdym rogu. Czy jednak naprawdę takie ważne jest gdzie trenujemy ? Do tego tematu odniosę się w dzisiejszym artykule. Tak więc, gdzie trenować ? Sprawdź na co od razu zwracać uwagę.

Gdzie trenować – podstawy

 

Co tak naprawdę jest ważne w treningu ? Logiczna wydaje się odpowiedź – efekty, ale każdy ma jakieś własne obawy i oczekiwania. Jedni na przykład cenią sobie komfort i wygodę, a inni nie lubią trenować gdy w klubie jest za wiele osób. Wybór miejsc do treningu jest spory, więc każdy powinien dzisiaj, przynajmniej w większych miastach, znaleźć coś dla siebie. Jeśli szukacie miejsca gdzie trenować można w pełni komfortowo. sprawdźcie poniższe kwestie.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Dostępność

 

Pierwsza kwestia to dostępność siłowni. Osobiście bardzo nie lubię gdy na przykład chcę zrobić trening z samego rana, tak by zdążyć ze wszystkim, a tu muszę czekać do 7:00 na otwarcie fitness klubu. Często też robiłem treningi w święta i chciałbym mieć gdzie.

Dawniej, gdy pierwsze siłownie dopiero pojawiały się w Polsce, no chyba że weźmiemy pod uwagę piwnicowe pakernie, których nigdy nie brakowało, z dostępnością były pewne problemy. Kluby często były otwarte tylko w godzinach 8 – 22, a w weekendy 10 – 18. Gdy ktoś na przykład ciężko pracował w tygodniu, a w weekend studiował zaocznie, mógł mieć problem ze znalezieniem czasu na trening. W weekendy nie było jak, a w tygodniu przed pracą raczej też ciężko, skoro można dopiero od 8:00. Pozostawał tylko późny wieczór, gdy jest najwięcej ludzi.

Dziś sytuacja jest o wiele lepsza. Kluby mocno ze sobą rywalizują, więc większość otwierają już o 6:00 – 7:00. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są siłownie całodobowe, gdzie wchodzi się po przystawieniu karty do bramki. Takich miejsc jest coraz więcej. W Warszawie siłownie Mcfit i Cityfit są otwarte 24/7 i to przez cały rok. Możemy trenować kiedy tylko chcemy. To moim zdaniem zdecydowanie najlepsze rozwiązanie i takie miejsce warto sobie znaleźć.

 

Cena

 

Istotna dla wielu osób będzie również cena karnetu. Tu mamy nie tylko kwestię gdzie trenować chcemy ale czy nas na to stać. Zazwyczaj gdy kupimy członkostwo miesięczne zapłacimy dużo więcej niż za długoterminowe. To sposób by zdobyć więcej pieniędzy od ludzi, którzy kupią karnet na przykład na rok ale i tak szybko przestaną chodzić. Ja zdecydowanie zachęcam jednak do tych długoterminowych członkostw. Jeśli mamy mieć jakiekolwiek efekty treningów to po prostu musi potrwać i nie ma sensu zapisywać się na siłownię na miesiąc. Dobrym rozwiązaniem wydają się abonamenty roczne. Ich cena jest często nawet 2X niższa niż karnetów miesięcznych.

Chyba każdy klub fitness oferuje wejście gratis, więc warto sprawdzić kilka z nich zanim zdecydujemy się na któryś na dłużej. Paradoksalnie można tak trenować za darmo nawet przez kilka miesięcy, bo siłowni jest bardzo dużo ale lepiej się ćwiczy gdy już oswoimy się z konkretnym obiektem.

Jeśli chodzi o ceny to spotkałem się z rozpiętością od 39 pln do 600 pln za miesiąc. Oczywiście te ekstremalnie drogie to najwyższy standard i (co za taką cenę nie dziwne ;)) mało trenujących. Zazwyczaj jednak ceny wahają się w granicach 90 – 120 pln miesięcznie. Nie jest to drogo. Dawniej ciężko było znaleźć coś o zadowalającym standardzie taniej niż 200 pln miesięcznie. Na pewno jednorazowe wejście nie są opłacalne nigdzie.

 

Zastrzeżenie de cen

 

Cena często wcale nie idzie w parze z jakością. Sieciówki dysponujące bardzo wysokim budżetem dają wyższy standard za niższą cenę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jeśli mamy dobra siłownię za mniej to będzie na niej mnóstwo ludzi. Jeśli nie możemy chodzić w godzinach porannych albo około południowych, może być to sporym utrudnieniem. W końcu słabo się ćwiczy gdy w kolejce do ławki stoją przed tobą 4 osoby, a na jedynym stanowisku do przysiadów ktoś właśnie pompuje bicepsy;)

 

Gdzie trenować – dojazd

 

Ważnym kryterium dla wielu osób będzie oczywiście czas dojazdu. Jak wspominałem, klubów fitness jest tak dużo, że pewnie znajdziemy coś w pobliżu, tak że będziemy mogli nawet iść piechotą. Osobiście polecam jednak nadłożyć trochę drogi by chodzić do miejsca, które nam naprawdę odpowiada. W dłuższej perspektywie to i tak wyjdzie na dobre.

 

Sprzęt

 

W kwestii gdzie trenować zasadnicze znaczenie ma na czym możemy trenować. A co z jakością sprzętu na siłowni ? Ja bym w tej kwestii nie przesadzał. Liczy się efekt treningów, a nie to czy trenujemy na ławkach z pięknymi obiciami albo na wymyślnych maszynach, które de facto dają nam dużo słabsze efekty treningowe.

Gdy jeszcze trenowałem wioślarstwo, musieliśmy robić treningi na siłowni gdzie czasem nawet na ścianie wyrastały grzyby kapeluszowe. Sprzęt był bardzo zniszczony i ograniczał się do ławki do wyciskania, suwnicy, drążka i kilku mniej przydatnych rzeczy. Trzeba było chodzić z samego rana, bo trzy osoby trenujące jednocześnie to już był tłok. Znosiłem to ponieważ liczył się cel, a nie komfort. Można tam było zrobić najważniejsze ćwiczenia i to było kluczowe. Nie zachęcam was do trenowania w takich miejscach, zwłaszcza gdy wybór jest dzisiaj tak duży ale po prostu skupmy się na treningu, a nie narzekaniu na jakość sprzętu itd.

 

Dopiero planujesz rozpocząć treningi na siłowni?
Nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać?

przewodnik.po.silowni

A może trenujesz już jakiś czas ale ciągle nie czujesz się pewnie w swoim fitness klubie?

Ten ebook jest dla Ciebie?

Jest to przewodnik po siłowni ale znajdziesz tutaj też opis całego procesu – od wyboru i zapisania się na siłownię, do odbycia pierwszych treningów.

Ten ebook sprawi, że będziesz wiedzieć co masz robić!

Pobierz bezpłatnie już dziś!

KONTAKT

Gdzie trenować – podsumowanie

 

Na koniec doradzę, że najlepiej po prostu osobiście przetestować kilka miejsc i wybrać takie które nam najbardziej pasuje. Często chodzić będzie przede wszystkim o klimat, a nie jakość siłowni. Zawsze lepiej spędzać te wszystkie godziny w miejscu, w którym czujemy się dobrze. Przede wszystkim jednak zapomnijmy o narzekaniu i skupmy się na treningu. Osobiście uważam, że jeśli nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani w wykonywaniu naszego planu treningowego to reszta jest mniej istotna.

 

Chcecie bym polecił wam konkretne kluby albo podzielił się moją opinią o niektórych siłowniach ? Piszcie w komentarzach albo w wiadomości na FB : Facebook

No to już wiemy gdzie trenować, a właściwie na co warto zwracać przede wszystkim uwagę. A wiecej o samym treningu przeczytacie tutaj : Jak trenować żeby mieć efekty

Na treningi ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie. Zapewniają one naprawdę niezłą jakość i dużą dostępność sprzętów w dosyć niskiej cenie.

Życzę Wam znalezienia takiego miejsca, które będzie dla Was odpowiednie w każdym aspekcie.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!