Każdy kto mnie zna, albo przynajmniej czyta mojego bloga, wie że moją ulubioną formą treningu jest trening siłowy. Nie chodzi tutaj stricte o kulturystykę ale formę treningu, w której głównym celem jest wykonywanie podstawowych ćwiczeń (najlepiej z wolnymi ciężarami) i progresowanie obciążeń wraz ze wzrostem naszej siły i poziomu zaawansowania treningowego. Jestem też oczywiście otwarty na inne formy treningu (które także wykonuję) ale uważam, że właśnie trening siłowy może nam dać najwięcej korzyści. W dzisiejszym artykule przedstawię moim zdaniem najmocniejsze argumenty za tym, że to właśnie trening siłowy powinien stanowić trzon naszych programów treningowych. Zrobię to w maksymalnym skrócie, tak żeby na siłę nie przedłużać niepotrzebnie tego artykułu. No to pozostaje mi zaprosić Cię do przeczytania.
1. Trening siłowy jest zdecydowanie najlepszy jeśli chcemy zbudować atrakcyjną sylwetkę
Kształtowanie sylwetki nierozerwalnie wiąże się z budowaniem masy mięśniowej. Tak! U kobiet też. Redukcja tkanki tłuszczowej też jest kluczowa ale nawet jeśli nam się uda uzyskać szczupłą sylwetkę, to bez wyrzeźbionych mięśni nie będzie ona naprawdę atrakcyjna. Czasy kiedy na topie były wychudzone modelki odeszły już chyba w niepamięć (na szczęście!). Teraz najczęściej za najatrakcyjniejsze uznawane są zdrowsze i bardziej wysportowane sylwetki, z zarysowanym kształtem mięśni.
Zestaw dwóch ebook’ów
Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!
W podstawowej formie trening siłowy to właśnie koncentracja na pracy kluczowych grup mięśniowych, a metody treningowe takie jak trening blisko upadku mięśniowego są najlepszymi narzędziami, żeby budować masę mięśniową. Jeśli nie wiesz o co chodzi z tym upadkiem mięśniowym, przeczytaj inny mój artykuł.
2. Trenowanie siłowo zabezpiecza przed kontuzjami
Wzmacniamy mięśnie i struktury z nimi powiązane, jak ścięgna. Dodatkowo trening siłowy wzmacnia także naszą masę kostną. To wszystko przyczynia się między innymi do poprawy stabilizacji stawów i radykalnie zmniejsza ryzyko kontuzji podczas większości czynności, nawet zupełnie nie związanych z treningiem.
Jeśli trenujemy prawidłowo i przedkładamy wolne ciężary nad maszyny, to dzięki wzmocnieniu wielu mięśni stabilizacyjnych będziemy po prostu sprawniejsi i rośnie szansa, że wyrobimy się podczas pewnych niespodziewanych i niebezpiecznych sytuacji. Jeśli na przykład poślizgniemy się i upadniemy, to przy wyższym poziomie sprawności fizycznej jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będziemy taki upadek kontrolować i unikniemy przykrych konsekwencji. Oby nie trzeba było tego sprawdzać w praktyce ale wiadomo, że lepiej być przygotowanym.
3. Trening siłowy jest najlepszy do zwiększania…
siły
Brzmi logicznie, prawda? Dzięki wykorzystaniu dużych obciążeń i progresji możemy w bardzo skuteczny i dość szybki sposób zwiększać naszą siłę fizyczną.
Siła jest kluczowa zarówno przy większości dyscyplin sportu jak i podczas czynności życia codziennego. Na pewno powinniśmy zadbać o jej odpowiedni poziom.
4. Trenując siłowo efektywnie spalamy tkankę tłuszczową
Nie jest to może najskuteczniejszy z treningów na odchudzanie ale jeden ze skuteczniejszych na pewno. W treningu siłowym spalamy spore ilości kalorii. Tutaj dzieje się to głównie po treningu przez tak zwany efekt deficytu tlenowego ale nie będę się tutaj nad tym rozwodził. Ważne żeby wiedzieć, że dla odchudzania nie wystarczy robić samych długich aerobów. Trening siłowy też może nam w tym pomóc.
Jeszcze jedna bardzo istotna kwestia to fakt, że większa masa mięśniowa potrzebuje więcej kalorii. Gdy zbudowaliśmy już spore mięśnie, będziemy spalać więcej przez cały dzień, nawet nic nie robiąc. Gdy wykonujemy jakąś cięższą aktywność fizyczną, spalimy o wiele więcej i łatwiej nam będzie uzyskać deficyt kaloryczny.
5. Mamy możliwość ciągłego rozwoju i progresowania w prosty i przystępny sposób
W niektórych formach treningu trudno jest podnosić sobie poprzeczkę. Jeśli chcemy mieć coraz lepsze efekty i robić postępy przez bardzo długi (niemal nieograniczony czas), to progresowanie będzie absolutną koniecznością.
W treningu siłowym sprawa jest naprawdę prosta. Zwykle trzeba tylko dołożyć obciążenia. Jest oczywiście wiele innych metod ale dodanie 2,5 kilograma na sztangę gdy jest już łatwo, to naprawdę najprostsza i bardzo skuteczna metoda na podnoszenie sobie poprzeczki i stałe zmuszanie naszego ciała do poprawy swoich możliwości przez konieczność adaptacji.
6. Trening siłowy jest bezpieczny
Wiele osób demonizuje trenowanie na siłowni z dużymi obciążeniami i myśli że jest ono bardzo niebezpieczne i kontuzjogenne. Oczywiście kontuzja zawsze może się przydarzyć ale akurat na siłowni zdarzają się one niezwykle rzadko i zwykle wynikają z poważnych błędów trenującego.
Statystyki pokazują to jasno! Na siłowni mamy o wiele mniej kontuzji niż w sportach takich jak tenis czy piłka nożna. Tak naprawdę trudno o bezpieczniejszą formę treningu. Warto na początku poświęcić trochę czasu na naukę prawidłowej techniki ćwiczeń i nie tylko unikniemy kontuzji na siłowni ale zabezpieczymy się przed nimi podczas innych czynności i rodzajów treningu.
7. Trening siłowy zwiększa pewność siebie i podnosi poziom energii
Na koniec trochę kołczingowo 😉 Dość oczywistym jest, że trening siłowy najmocniej przyczynia się do poprawy naszego wyglądu. No a atrakcyjny wygląd to prawie zawsze większa pewność siebie. Dodatkowo będziemy po prostu czuli się lepiej każdego dnia i poprawi się nasz profil wydzielania wielu hormonów regulujących kluczowe funkcje w naszym ciele. W takiej sytuacji będziemy robić wszystko w naszym życiu trochę łatwiej i bardziej efektywnie. A może nawet więcej niż trochę? Sam się przekonaj!