Dieta eliminacyjna. Z czego rezygnować?

Oceń post
[Ilość głosów: 3 Średnia głosów: 4.3]

Gdy chcemy schudnąć i zbudować atrakcyjną sylwetkę, dieta oparta na zdrowym odżywianiu jest absolutnie kluczowa. No tak. Wiadomo. Wszyscy to piszą albo o tym mówią. Wiele osób robi jednak spory błąd. Myślą o tym co powinni jeść by uzyskać pożądane efekty. To niby jeszcze jest dobre ale zwykle sprowadza się do tego, że szukamy jakiś cudownych produktów, które pomogą nam schudnąć, zbudować mięśnie itd. o wiele szybciej i najlepiej jeszcze bez wysiłku. No i muszą być smaczne. Nie ma co się poświęcać prawda? Nieprawda! Zdrowe i skuteczne odżywianie sprowadza się zwykle nie do tego co mamy jeść, a do tego czego nie powinniśmy jeść. Dzisiaj napiszę o produktach, które mogą spowodować największe szkody i zniweczyć nasze cele treningowe. Unikanie ich, czyli taka dieta eliminacyjna może być bardzo dobrym pomysłem. Zapraszam!

 

Dieta eliminacyjna na dzisiejsze czasy

 

 

Kolejna dość oczywista kwestia ale mimo to warto ją poruszyć. W dzisiejszych czasach jedzenie nie jest zbyt dobrej jakości. Dominują produkty mocno przetworzone i bardzo niezdrowe. Wiele z tego co możemy znaleźć w sklepach może nam mocno zaszkodzić ale jest obliczone na przyciągnięcie klienta wyglądem, smakiem, a czasem ma nawet działanie uzależniające. Twórców produktów żywieniowych raczej rzadko interesuje nasze zdrowie, a jedynie zarobek. Nawet produktu określane jako fit bardzo często są słabej jakości. Jest naprawdę sporym wyzwaniem uniknąć tego co niezdrowe i skupić się na odżywczych, mało kalorycznych produktach.

 

Wiem z własnego doświadczenia, ale także z doświadczenia wielu innych osób, że w zdrowym odżywianiu rzadko ma sens dokładne planowanie co konkretnie zjeść. To i tak musi być dostosowane do nas, tak byśmy mieli z jedzenia jakąś przyjemność i dawali radę taką dietę utrzymać. Największe efekty robi zwykle wyeliminowanie niektórych, szczególnie niezdrowych i kalorycznych produktów. Taka, jak ja to nazywam, dieta eliminacyjna to pierwszy i największy krok gdy chcemy schudnąć, poprawić stan zdrowia, zbudować mięśnie i osiągnąć wiele innych pozytywnych celów powiązanych z naszymi treningami. Bez tego będzie bardzo ciężko zrobić cokolwiek.

 

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

 

Dieta eliminacyjna – jakich produktów unikać

 

 

Dieta eliminacyjna sprowadza się do całkowitego albo prawie całkowitego wykreślenia z naszego jadłospisu tych rzeczy, które są w jakikolwiek sposób szkodliwe, mają dużą kaloryczność (tutaj w niektórych sytuacjach może to być jednak dla nas korzystne) i nie mają dużej wartości odżywczej (mało witamin, mikroelementów itd.). Czasem to nawet nie jest kwestia eliminowania tego co dla nas szkodliwe ale również tego co nie da nam żadnej wartości. Oto przykładowe produkty, na które trzeba uważać i spożywać je w bardzo ograniczonych ilościach albo nawet zupełnie z nich zrezygnować. Kolejność przypadkowa.

 

Ciasta

 

Dużo cukru, kalorii i najczęściej brak wartości odżywczej. Większość ciast może nam mocno zaszkodzić, zwłaszcza gdy chcemy schudnąć. Zwykle są dobre i łatwo zjeść ich naprawdę dużo. Oczywiście mogą być jakieś wersje fit, bez cukru itd. Nie wykluczam, że niektóre z nich mogą nawet nie być dla nas specjalnie niezdrowe i czasem są pewnym rozwiązaniem na to by zjeść coś dobrego i przy okazji jakoś sobie mocno nie zaszkodzić. Tutaj jednak trzeba być z tym ostrożnym.

 

Słodycze

 

Dużo osób ma z nimi problem. I mnie też nie udało się go uniknąć. Wszystkie batoniki, cukierki itd. to smaczna i łatwo dostępna forma jedzenia. Dobrze się sprawdzają na przykład gdy oglądamy telewizję. Niestety zawierają duże ilości cukrów prostych, czasem także niezdrowych tłuszczów i mogą nam bardzo mocno zaszkodzić przez zaburzenie regulacji poziomu cukru we krwi. Przez łatwą dostępność i wręcz uzależniający smak mogą być źródłem zdecydowanie zbyt dużej ilości kalorii na dobę, więc zdecydowanie powinniśmy z nich zrezygnować. Mogą się teraz pojawić głosy, że przecierz gorzka czekolada jest zdrowa? Faktycznie ma ona pewną wartość odżywczą, choćby dzięki temu że jest niezłym źródłem magnezu. To jednak nie zmienia faktu, że ma w sobie bardzo dużo szkodliwych dla nas cukrów prostych. Jeśli nie damy rady się powstrzymać, to już lepiej zjeść gorzką czekoladę niż mleczną. No ale nadal najlepszym rozwiązaniem będzie całkowita rezygnacja z tego typu produktów.

 

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

 

Chipsy

 

Chipsów możemy zjeść bardzo wiele na przykład do telewizji. Problem w tym, że taka jedna paczka to nawet ponad 700 kcal. Gdy ktoś ma zapotrzebowanie dobowe 1500 kcal, to chyba nie muszę pisać co to oznacza? Dodatkowo chipsy najczęściej zawierają zdecydowanie za dużo soli i nie mają większej wartości odżywczej. Najlepiej całkowicie z nich zrezygnować, a do telewizji jeść na przykład warzywa albo owoce w umiarkowanych ilościach.

 

Więcej o kaloryczności niektórych produktów możesz poczytać w artykule ‘Ile kalorii ma…’.

 

Pizza

 

Osobiście bardzo lubię pizzę i całkowicie z niej nie rezygnuję, więc rozumiem każdego kto też nie chce tego robić. Faktem jednak jest, że pizze mają najczęściej ogromne ilości kalorii (głównie z żółtego sera). Nie są może jakoś ekstremalnie niezdrowe ale nie można powiedzieć by były najlepszym wyborem żywieniowym. Przez tą kaloryczność powinniśmy uważać i nie jeść pizzy za często, zwłaszcza gdy naszym głównym celem jest schudnięcie.

 

Fast food’y

 

Szkodliwe dla nas tłuszcze trans, bardzo dużo kalorii, brak wartości odżywczej – to wszystko znajdziemy w popularnych fast food’ach. Choć są one zwykle dobre w smaku, to niestety będą też na tyle szkodliwe, że warto je całkowicie wyeliminować.

 

Napoje słodzone

 

Pepsi, Cola itd. Ogólnie chodzi mi o napoje o bardzo dużej zawartości cukru. Bardzo często właśnie one towarzyszą takim rzeczom jak pizza albo fast food’y, co sprawia że dostarczamy sobie jeszcze więcej kalorii i mocniej szkodzimy naszemu zdrowiu. Niestety takie są realia. Jeśli już musimy coś takiego pić, to przynajmniej wybierajmy odpowiedniki bezcukrowe. Nie twierdzę, że te są zdrowe, bo zdecydowanie nie są. No ale to jakieś tam wybranie mniejszego zła. O wiele lepiej oczywiście będzie w ogóle odstawić takie rzeczy.

 

Lody

 

Lody są smaczne, wiadomo. Niestety i w nich mamy dużo cukrów prostych i taka jedna porcja może być naprawdę kaloryczna. Czasem jedząc 500 ml logów możemy się nawet zbliżyć do 1000 kilokalorii. To najczęściej zdecydowanie za dużo. Można czasem znaleźć wersję bezcukrowe ale na chwilę obecną nie potrafię powiedzieć na ile te są szkodliwe. Pewnie potrzebne będą badania. Ogólnie mówiąc, jeśli jemy lody, to przynajmniej miejmy w tym umiar. Gdy jesteśmy na redukcji, o wiele bardziej opłaci nam się całkowicie z tych lodów zrezygnować.

 

Alkohol

 

Że alkohol jest szkodliwy prawie każdy wie ale mało kto z niego całkowicie rezygnuje. Według niektórych badań 1 – 2 piwa dziennie to nie tragedia. Nawet jeśli tak jest, to alkohol zaostrza apetyt. Czasem wcale nie tyjemy od browara ale od tego co zjemy przy okazji. Mocne alkohole dostarczają nam bardzo duże ilości kalorii, co może nie wydawać się oczywiste. Co gorsza cukier alkoholowy nie może być dla nas źródłem energii. Usuwanie go z organizmu sprawia, że inne składowe pożywienia będą w tym czasie przerabiane na tkankę tłuszczową i magazynowane. Najgorsze mogą się okazać drinki, bo oprócz alkoholu mają różne słodzone dodatki, które powodują podwyższenie poziomu cukru we krwi i dostarczają bardzo dużo kalorii. Jeden drink to zwykle 200 do 400 kcal, a czy często pijemy tylko jeden drink? Nie jest moim celem mówić komuś jak ma żyć ale jeśli regularnie pijemy alkohol to nie dziwmy się, że utyliśmy zamiast schudnąć, a nasze zdrowie jest coraz gorsze.

 

Czy naprawdę musimy całkowicie eliminować te produkty?

 

 

Oczywiście nie. Czasem można sobie na coś mniej zdrowego pozwolić. Takie odstępstwa od zdrowej diety mogą sprawić, że łatwiej będzie nam ją utrzymać przez pozostały czas.

Problem w tym, że ludzie źle rozumieją pojęcie ‘czasem można sobie pozwolić’. To nie oznacza jednego niezdrowego produktu dziennie. No albo jednego w tygodniu ale codziennie innego. Musimy to rozumieć mniej więcej tak, że dozwolony jest jeden niezdrowy posiłek w tygodniu. Tak mało? Niestety, takie są realia. Chcemy być zdrowi i mieć efekty z treningów? Musimy bardzo radykalnie ograniczyć te niezdrowe produkty. Jedzmy je tylko wtedy gdy to sobie zaplanowaliśmy. Na przykład cały tydzień odżywiam się zdrowo ale w niedzielę idę na pizzę. To się może jeszcze sprawdzić ale spontaniczne jedzenie niezdrowych produktów do niczego dobrego nas nie doprowadzi.

 

Wiadomo, że są ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na mniej restrykcyjną dietę. Na to często nie ma się dużego wpływu. Czy my jednak do nich należymy? Warto zadać sobie to pytanie na samym początku.

 

Dieta eliminacyjna – podsumowanie

 

Dieta eliminacyjna jest tym co może nam pomóc najbardziej w rzeczach takich jak odchudzanie, poprawa stanu zdrowia, zwiększenie efektywności treningów i wielu innych. Polega to po prostu na eliminowaniu albo prawie całkowitym eliminowaniu tych najbardziej niezdrowych produktów jaki na przykład pizza, lody, słodycze, fast food’y, napoje słodzone i jeszcze kilku innych.

 

Jeśli chodzi o podsumowanie to w zasadzie wszystko. Teoria nie jest tutaj trudna. O wiele ciężej będzie to wprowadzić w praktyce i faktycznie wyeliminować z naszej diety te niezdrowe produkty. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że na pewno warto. To na dłuższą metę po prostu się opłaca.

 

Dzięki za dzisiaj. Chcesz czytać inne artykuły z mojego bloga? Sprawdzaj aktualności tutaj.

 

Mateusz Grabowski

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

Dieta.eliminacyjna