Czego nie dowiesz się z darmowych planów treningowych

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

W dzisiejszych czasach większość informacji można bez trudu wyszukać w internecie. Co więcej często nie musimy za nie płacić. Podobnie ma się sprawa z planami treningowymi. Nie trzeba długo szukać, by trafić na te bezpłatne plany treningowe, które możemy sobie pobrać i korzystać z nich podczas naszych treningów na siłowni. W dzisiejszym artykule napiszę czego nie znajdziesz w zdecydowanej większości takich planów. Zapraszam do przeczytania!

 

Czy bezpłatne plany treningowe są złe? 

 

Ogólnie mówiąc – Nie! Oczywiście jest mnóstwo beznadziejnych, nie nadających się do niczego, planów treningowych ale są też te naprawdę skuteczne. Problemem może być jedynie selekcjonowanie informacji i wybranie tych dobrych bezpłatnych planów treningowych dla kogoś kto nie miał wcześniej doświadczenia ze sportem. Uważam jednak, że gdy coś jest za darmo, nie powinniśmy wymagać od tego zbyt wysokiej jakości. Nie jest w porządku wtedy, gdy płacimy komuś za przygotowanie takiego planu treningowego, a jego jakość będzie naprawdę słaba.

 

Rzeczywiście możemy natrafić na bezpłatne plany treningowe ale są pewne rzeczy, o których się z nich nie dowiemy. Warto mieć to na uwadze i modyfikować takie plany pod siebie, albo zlecić to komuś bardziej doświadczonemu w kwestii treningów. Od razu dodam, że to nie jest żadna reklama moich usług, bo ja przygotowuje plany treningowe tylko dla osób, które regularnie ze mną trenują. Uważam, że to jedyny sposób by takie plany mogły być naprawdę zindywidualizowane i zoptymalizowane.

 

Warto też jeszcze wiedzieć o tym, że jeden plan treningowy nie wystarczy nikomu na całe życie. To bardzo poważny błąd, gdy nie zmieniamy planów treningowych. Napisze o tym dalej, a teraz już konkretnie – czego nie dowiesz się z darmowych planów treningowych.

 

A jeśli chcesz nauczyć się samemu układać plany treningowe, to możesz zacząć od przeczytania innego mojego artykułu.

 

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Czy ten plan treningowy na pewno jest dla Ciebie

 

To oczywiście może być napisane w konkretnym planie treningowym, ale niekoniecznie tak będzie.

 

Mamy różne cele. Jesteśmy w różnym wieku i na różnych etapach treningowych. Mamy inne predyspozycje. I tak dalej. Różnice można mnożyć. Tak naprawdę jest ich zbyt wiele by dało się to ując w pojedynczym, niezindywidualizowanym planie treningowym. Czasem możemy trafić coś odpowiedniego dla nas. Coś co da dobre efekty przez pewien czas. To jednak jest dość trudne.

 

Raczej będziemy musieli przestrzegać podstawowych zasad treningu odpowiedniego dla osiągnięcia naszych celów i z czasem modyfikować plan tak by był najlepszy właśnie dla nas. Uwzględnijmy nasze predyspozycje, ograniczenia, sytuację życiową i inne czynniki mające wpływ na całokształt naszego trenowania. Tylko tak możemy stworzyć plan treningowy, który będzie naprawdę skuteczny.

 

Gotowe plany treningowe można czasem potraktować jako punkt wyjścia i później je indywidualizować. To jest całkiem niezła metoda, choć trzeba mieć sporą wiedzę o treningu, by z powodzeniem ją stosować. Pamiętajmy tylko by taki plan był przewidziany akurat na osiągnięcie takich celów, jakie chcemy. Tu też niezbędna jest wiedza, by oddzielić to co wartościowe od chłamu.

 

Jak robić progresję

 

Progresja jest absolutnie kluczową rzeczą w treningu. Bez niej o znaczących postępach możemy zapomnieć. Bo jak nasz organizm ma się adaptować i zmieniać, skoro takiej zmiany na nim nie wymuszamy? Bez podnoszenia poprzeczki nie będzie postępów. Takie są realia.

 

W niektórych bezpłatnych planach treningowych możemy znaleźć takie rady jak: zwiększ ciężar co 2 treningi albo dodawaj jedno powtórzenie co trening. To oczywiście ma sens ale jest za mało dokładne.

 

Na początku postępy mogą iść szybko, ale z czasem spowolnią. W niektórych przypadkach nie możemy dołożyć ciężaru ale możemy zrobić trudniejszy wariant ćwiczenia. Jak mamy gorszy dzień, to lepiej czasem nawet nieco ułatwić trening, zamiast go utrudniać. Możliwości jest bardzo wiele. Znowu musimy to zindywidualizować.

 

Rady w planach treningowych, a już na pewno w tych bezpłatnych, są zwykle niewystarczające. Znowu będziemy musieli od czegoś zacząć, a potem nauczyć się dostosowywać rodzaj i tempo progresji pod siebie.

 

Od jakich obciążeń zacząć

 

To szczególnie istotne gdy zaczynamy trenowanie na siłowni. Żaden plan od osoby, która nas nie zna nie ma szans odpowiedzieć na pytanie: ‘Jakim ciężarem trenować w poszczególnych ćwiczeniach?’. To trzeba sprawdzić samemu metodą prób i błędów.

 

Nie chodzi od razu o to by testować maksy. Sprawdźmy raczej ile powtórzeń możemy wykonać konkretnym ciężarem. Zwykle 2 – 3 treningi i już będziemy mieć pojęcie od czego startujemy.

 

 

Czy robimy ćwiczenia dobrze technicznie

 

Dość oczywista sprawa. Czasem do planu dołączony będzie wideoporadnik jak wykonywać ćwiczenia, ale nie liczyłbym na to w planach darmowych. To po prostu za dużo pracy.

 

Może być tak, że mamy dobry plan treningowy ale nie robimy postępy przez zbyt dużą ilość błędów technicznych w ćwiczeniach. Kiedyś na przykład przez kilka lat miałem okazję obserwować jednego trenującego na tej samej siłowni. Skracał on zakres ruchy we wszystkich ćwiczeniach. Po tych kilku latach jego wygląd nic się nie zmienił, mimo że trenował pod sylwetkę.

 

Na szczęście w internecie możemy znaleźć dużo filmów o tym jak robić konkretne ćwiczenie. Oczywiście znowu będzie niezbędna pewna selekcja. Niektórym to wystarczy by się nauczyć. Inni będą potrzebowali korygowania na bieżąco przez Trenera albo kogoś doświadczonego. Ważne jedynie by zwrócić uwagę na aspekt techniczny, bez którego każdy plan treningowy może się nie sprawdzić.

 

Jak długo korzystać z takiego planu treningowego i co dalej

 

Wielokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniami (niestety też przy planach treningowych płatnych), że ten plan można stosować dożywotnio. Oczywiście jest to bzdura.

 

Każdy kiedyś zaczyna. Z czasem nabieramy doświadczenia i możemy wykonywać bardziej zaawansowane plany treningowe. Ważne by mniej więcej wiedzieć kiedy je zmieniać.

 

Gdy już zdobędziemy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, zorientujemy się że będzie potrzebnych wiele różnych planów treningowych na różne momenty w naszym cyklu treningowym. Naprawdę skuteczne mogą być tylko treningi, które odpowiednio periodyzujemy.

 

Da się oczywiście rozpisać bardzo dokładny, całoroczny program treningowy. To ma miejsce gdy Trener przygotowuje swojego zawodnika na ważne zawody. Nie mamy jednak co na to liczyć w darmowych planach treningowych.

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KONTAKT

 

Tego, że taki plan treningowy to nie wszystko

 

Czasem samo trenowanie to za mało. Jeśli na przykład pracujemy nad wyglądem, to sam plan treningowy nie załatwi sprawy. Potrzebne będzie też prawidłowe odżywianie. Nie zawsze mamy tego świadomość, a w planie zwykle nie jest to powiedziane. W takiej sytuacji trzeba szukać wiedzy w innych źródłach.

 

 

Czego nie dowiesz się z darmowych planów treningowych – podsumowanie

 

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił Ci spojrzeć na różne aspekty korzystania z planów treningowych. Moim celem nie było wcale zniechęcenie Cię do korzystania z takich darmowych planów treningowych ale zachęcenie do tego by dokonywać dokładniejszej selekcji i zdobywać wiedzę, dzięki której będziesz mógł modyfikować te plany treningowe pod siebie.

 

Możesz wykorzystać jeden z darmowych planów treningowych aby rozpocząć. Oczywiście tylko taki nakierowany na osiągnięcie twoich celów. Potem prowadź progresję, optymalizuj i z czasem skorzystaj z innego, bardziej odpowiedniego w danym momencie planu. Przy odpowiedniej wiedzy i rozsądnym testowaniu różnych rozwiązań może się to udać i wypracujesz takie efekty jakie chcesz.

 

Dzięki za przeczytanie. Na dziś to już wszystko. Zapraszam Cię też do przeczytania moich innych artykułów na blogu. Trochę ich już tutaj jest. A jeśli chcesz być na bieżąco, śledź mnie na przykład tutaj. Z radością powitam Cię na moim blogu wkrótce.

 

Mateusz Grabowski

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!