Co wpływa na naszą siłę

Oceń post
[Ilość głosów: 2 Średnia głosów: 5]

Zdecydowana większość mężczyzn chciałaby być silna fizycznie. Oprócz satysfakcji i w niektórych sytuacjach poprawy statusu siła fizyczna jest bardzo przydatna, zarówno w sporcie jak i w życiu codziennym. Co nie jest tak oczywiste, większa siła pomoże też w poprawie wytrzymałości. No w końcu jeśli w nasze czynności musimy wkładać mniej siły, to możemy je wykonywać dłużej albo efektywniej. W dzisiejszym artykule napiszę o podstawowych rzeczach, które wpływają na zwiększenie naszej siły fizycznej. Tak więc, co wpływa na naszą siłę? Zapraszam do przeczytania!

 

O tym jak trenować na zwiększenie siły, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy, możesz poczytać w tym artykule. A teraz już przejdźmy do omówienia tego co wpływa na naszą siłę.

 

 

Wielkość mięśni

 

 

To dość oczywista sprawa dla większości trenujących. Gdy mamy większą masę mięśniową, to możemy wygenerować większą siłę. No przecież umięśnionym mężczyznom zawsze przypisuje się ponadprzeciętną siłę fizyczną? To prawda ale sprawa nie jest tak oczywista jak się na początku może wydawać.

 

Faktycznie większa masa mięśniowa pozwoli poprawić naszą siłę fizyczną. Jednak oprócz samej masy ważne jest też to w jakim stopniu potrafimy ją wykorzystać do generowania siły. O tym decyduje nasz układ nerwowy i to ile jednostek motorycznych (neuron i unerwiane przez niego włókna mięśniowe) może pobudzić. W wielu sytuacjach liczy się też czas, w którym do tego pobudzenia dojdzie.

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Tak więc, masa mięśniowa jest bardzo ważna jeśli chodzi o naszą siłę fizyczną ale ważne też w jakim stopniu możemy ją wykorzystać do generowania tej siły. Aby to poprawić oczywiście potrzebny jest właściwy trening.

 

Technika wykonywania ćwiczeń

 

 

Siłę fizyczną najczęściej wyraża się przez to jaki ciężar możemy podnieść w konkretnym ćwiczeniu. Żeby nasz wynik był lepszy, trzeba maksymalnie dopracować technikę wykonywania tych ćwiczeń.

 

To czy prowadzimy ciężary po odpowiednim torze ruchu, czy efektywnie wykorzystujemy do synchronicznej pracy kilka grup mięśniowych, a nawet to ile jednostek motorycznych i jak szybko aktywujemy, zależy właśnie od techniki wykonywania ćwiczenia. Trzeba dążyć do tego by każdy wzorzec ruchowy maksymalnie dopracować, a nawet w końcu dojść w nim do mistrzostwa. To nie tylko sprawi, że będziemy podnosić więcej ale też pozwoli efektywniej trenować i zwiększać naszą siłę fizyczną.

 

 

Zdrowe i silne stawy

 

 

Tak naprawdę chodzi tutaj o ścięgna więzadła i inne struktury obecny przy naszych stawach i odpowiedzialne za ich funkcjonowanie. Same mięśnie też mają ogromne znaczenie dla stabilizacji, zabezpieczenia i prawidłowego funkcjonowania stawów.

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

Kiedy mamy jakieś problemy ze stawami albo poszczególne struktury nie są wystarczająco wzmocnione do podnoszenia dużych ciężarów, to nie tylko będziemy mniej efektywni jeśli chodzi o generowanie siły, ale też o wiele łatwiej o kontuzję.

 

 

Wiek

 

 

Gdy zastanawiamy się co wpływa na naszą siłę, nie możemy zapominać o tym ile mamy lat. Niestety wiek ma niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o poziom siły fizycznej. Niestety, po przekroczeniu pewnego wieku, do którego nasza siła rośnie,  im jesteśmy starsi, tym będzie trudniej trenować, generować i zwiększyć naszą siłę.

 

Oto kilka związanych z wiekiem rzeczy, które są mocno powiązane z tym ile mamy lat:

 

  • u młodych układ nerwowy jest bardziej pobudliwy, więc można generować skurcz mięśnia szybciej (największe znaczenie ma to w sportach bazujących na mocy, jak na przykład podnoszenie ciężarów).

 

  • Układ nerwowy w młodości jest bardziej plastyczny. Można szybciej i lepiej nauczyć się wykonywać konkretne ruchy i doprowadzić je do mistrzostwa.

 

  • Młodzi mają nieco więcej elastyny co pozwoli zmagazynować więcej energii elastycznej i wykorzystać ją w fazie ruchu przy rozciągniętym mięśniu (tzw. stretch refleks).

 

  • Szybsza regeneracja, więcej testosteronu i hormonu wzrostu, lepsza jakość snu. Te wszystkie rzeczy sprawiają, że gdy jesteśmy młodzi możemy wypracować większą siłę maksymalną.

 

To prawda, że z wiekiem mamy coraz trudniej jeśli chodzi o zwiększanie siły fizycznej. To jednak nie powinno nikogo powstrzymywać przed treningiem. Znam wiele starszych osób, nawet trenujących tylko rekreacyjnie, które są wielokrotnie silniejsze niż większość 20-kilkulatków. Największe znaczenie i tak będzie miał trening i doświadczenie, więc nasz wiek może niczego nie przekreślać.

 

Co wpływa na naszą siłę – podsumowanie

 

 

Na dzisiaj to już wszystko. Oczywiście można by tutaj wymienić wiele innych czynników mających wpływ na siłę fizyczną ale ja zająłem się dzisiaj tymi bardzo istotnymi, mającymi też wpływ na inne kwestie.

 

Dla podsumowania można praktycznie napisać tylko, że na naszą siłę bardzo duży wpływ mają: wielkość masy mięśniowej, technika wykonywania ćwiczeń, zdrowe i mocne stawy oraz wiek.

 

Pamiętajmy jednak, że zastanawiając się co wpływa na nasza siłę, nie możemy zapominać, że największą rolę i tak będzie pełnił tutaj prawidłowo przeprowadzony trening siłowy. Warto się skupić przede wszystkim na nim, bo tutaj nasz wpływ będzie największy.

Dzięki z przeczytanie. Chcesz być na bieżąco? Możesz śledzić aktualności tutaj.

Mateusz Grabowski

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!

co.wplywa.na.nasza.sile