Co to w ogóle znaczy ‘dobrze wyglądać’

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Pomyślałem, że warto się nad tym zastanowić, bo każdy ma jakąś wizję idealnej sylwetki, tyle że moja wizja może zupełnie nie być zbieżna z twoją. Warto się zastanowić co tak naprawdę chcemy osiągnąć i czy rzeczywiście jest to realne. Co to znaczy ’dobrze wyglądać’?

 

Oczekiwania

 

Tak to już jest, że jedna osoba chce mieć atletyczną sylwetkę, druga wyglądać wręcz jak czołowi kulturyści, jeszcze inna chce być po prostu szczupła. Niektórzy w ogóle nie dbają o swój wygląd i argument, że dzięki trenowaniu ukształtują swoją sylwetkę, nie jest dla nich ani trochę motywujący. Przez te wszystkie lata w pracy Trenera nauczyłem się, że nie można nikogo uszczęśliwiać na siłę. To że ja jakiś typ wyglądu uważam za atrakcyjny nie oznacza oczywiście, ze komuś innemu by to pasowało.

 

Zastanówmy się jednak nad kilkoma przypadkami. Zazwyczaj cele treningowe to : zbudować masę mięśniową, schudnąć, zbudować masę mięśniową i schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę, poprawić sprawność i stan zdrowia. Jak należy postępować żeby przybliżyć się do tego co chcemy osiągnąć i w jakim czasie możemy spodziewać się efektów? Rozwinę ten temat w niniejszym wpisie.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Czy każdy może wyglądać jak zawodowcy?

 

Na początek odniosę się do osób chcących wyglądać jak czołowi kulturyści. Często bierze się to na przykład z obejrzenia filmów z Arnoldem Schwarzeneggerem albo zdjęć z czasów jego kariery kulturystycznej. Nie ważne z resztą na jakim kulturyście chcemy się wzorować. Zbudowanie takiej masy mięśniowej bez stosowania środków dopingujących jest po prostu niemożliwe. Nawet jeśli ktoś ma ogromne predyspozycje genetyczne do rozrostu mięśni i trenuje latami, po prostu nie zbliży się do tego poziomu. Ja uważam, i jest to moje osobiste zdanie, że przez nieuniknione efekty uboczne substancji zakazanych w wyczynowym sporcie gra nie jest warta świeczki. Każdy jednak decyduje za siebie i nic mi do tego.

 

Jak to wygląda u większości kobiet

 

Kobiety zazwyczaj chcą po prostu schudnąć. Te bardziej świadome dążą jeszcze do ukształtowania niektórych mięśnie jak pośladkowe albo nóg. Za wzorcowy jest często uważany wygląd czołowych modelek. Często możemy spotkać, choć dziś już zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, obawę że od ciężarów kobiety urosną jak kulturyści.

I tutaj mamy niespodziankę. Większość modelek trenuje ciężko na siłowni i to nie tylko na zajęciach fitness albo sprzętach kardio ale wykonując porządne treningi siłowe. Układ hormonalny u kobiet w ponad 99% przypadków nie pozwoli na znaczne przyrosty masy mięśniowej. Jeśli rozbudujemy ją tylko w niewielkim stopniu to właśnie uzyskamy efekt tak zwanego kształtowania sylwetki.

 

Jak więc trenować, żeby dobrze wyglądać?

 

Dla utraty tkanki tłuszczowej tylko na początek dobre będzie lekkie kardio na bieżni albo rowerku. Z czasem najskuteczniej sprawdza się połączenie treningu siłowego z interwałowym.

Jak szybko można się spodziewać efektów ? Przy znacznej nadwadze sporo czasu będzie trwała redukcja tkanki tłuszczowej. Jednak zbudowanie sylwetki, uważanej przez wielu za wzorcową, zajmie mniej czasu niż u mężczyzn. To dla tego, że nie trzeba tak mocno rozbudowywać masy mięśniowej. Jeśli nadwaga nie jest duża to dodatkowa redukcja tkanki tłuszczowej i lekki wymodelowanie sylwetki przez ukształtowanie mięśni może zabrać mniej niż rok. To naprawdę mało. Jeśli ktoś spodziewa się spektakularnych efektów w tydzień albo miesiąc to niestety musze go rozczarować. Nie ma takiej możliwości.

 

A jak będzie u mężczyzn?

 

A teraz więcej o budowaniu męskiej sylwetki. Tutaj rozbudowa masy mięśniowej i redukcja tkanki tłuszczowej idą ze sobą w parze. W końcu większe mięśnie wypalają na bieżąco więcej kalorii.

Jeśli ktoś chce tylko schudnąć ale nie rozbudowywać mięśni (nie rozumiem tego, ale jak już wspominałem, nie muszę rozumieć – każdy może mieć inne cele) to może lekko trenować ale trzymać porządnie dietę.

Większość mężczyzn chce jednak zbudować atletyczną sylwetkę z wyraźnymi mięśniami i małą ilością tkanki tłuszczowej. Tutaj układ hormonalny pozwoli na duże przyrosty mięśni ale jest to proces bardzo powolny. Tak naprawdę dla znaczącego powiększenia masy i jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej potrzebne będą lata ciężkiej pracy. Nawet jeśli ktoś ma bardzo dobrą genetykę to szczerze wątpię, żeby atletyczną sylwetkę udało się wypracować w czasie krótszym niż dwa lata. U większości trenujących trzeba będzie czekać o wiele dłużej. Postępy z czasem zdecydowanie zwalniają i w pewnym momencie nawet jeden kilogram masy mięśniowej rocznie będzie sukcesem. Niestety takie są realia ale nie warto się zniechęcać. Efekty na pewno są tego warte i, jeśli nie odpuścimy, zostaną z nami niemal do końca życia.

Trudno jednocześnie budować masę mięśniową i redukować tkankę tłuszczową. Dobrze sprawdzą się tutaj cykle na masę i redukcję, w których główną różnicą będzie ujemny bilans kaloryczny na redukcji i dodatni na masie.

Jeśli chodzi o trenowanie to oczywiście polecę połączenie treningów siłowych z interwałowymi. Gdy ktoś jest typowym ektomorfikiem i trudno mu jest budować mięśnie, lepszy może się okazać sam trening siłowy. Interwały za mocno podkręcały by metabolizm i przybranie na wadze może być jeszcze trudniejsze.

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KONTAKT

 

A co gdy naszym celem wcale nie jest wygląd?

 

No i jeszcze ci, którzy są zadowoleni ze swojego wyglądu i chcą być tylko sprawniejsi, silniejsi i zdrowsi. Tu sprawa jest o tyle prostsza, że nie trzeba tak dokładnie pilnować diety. Bardzo ważne będzie prawidłowe technicznie wykonywanie ćwiczeń opartych na wzorcach ruchowych i dorzucenie kilku ćwiczeń funkcjonalnych albo plyometrycznych. Zależni co dokładnie chcemy osiągnąć. Trening siłowy w połączeniu z interwałowym również będzie korzystny. Jeśli przy okazji poprawicie sylwetkę no to sorry ale może to się zdarzyć;)

 

Gdy mamy jakiś cel odnośnie wyglądu warto znaleźć sobie jakiś wzór, żebyśmy wiedzieli w którą stronę zmierzać. Oczywiście nie osiągniemy tego samego. Każdy organizm jest inny i nie można kształtować go z taką dokładnością ale przynajmniej łatwiej będzie o motywację.

 

A wy co chcecie osiągnąć. Może pominąłem tutaj jakiś cel sylwetkowy istotny dla wielu osób ? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o genetyce tutaj

Potrzebujecie dodatkowej pomocy? Piszcie w wiadomościach tutaj : Facebook

Na treningi ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!