Choroba Hashimoto

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Dzisiejszy artykuł może i odbiega od typowych tematów poruszanych na tym blogu ale choroba hashimoto jest na tyle częstym i niepożądanym zjawiskiem, że warto je nieco przybliżyć. To właśnie ona pośrednio może nam zdecydowanie utrudnić proces odchudzania. Czym tak naprawdę jest choroba Hashimoto ? Jakie są jej konsekwencje i jak z nią walczyć ? Więcej w dzisiejszym artykule.

Czym jest choroba Hashimoto

 

Choroba Hashimoto to tak naprawdę zapalenie/rozregulowanie tarczycy. Po raz pierwszy opisał ją Hakaru Hashimoto, i co oczywiście bardzo zaskakujące, od jego nazwiska wzięła się ta nazwa. Jest to choroba autoimmunologiczna, czyli organizm rozpoznaje swoje struktury albo cząsteczki jako obce substancje i wytwarza przeciwciała niszczące je, a dokładniej niszczący enzym peroksydazę tarczycową (TPO), co prowadzi do zaburzeń wytwarzania hormonów tarczycy.

 

Choroba Hashimoto – przyczyny zachorowania

 

Niestety do dziś nie wiadomo jakie są dokładne przyczyny występowania choroby Hashimoto. Podejrzewa się, ze mogą to być : długotrwałe narażenie na stres, przebyta ciąża czy też inne zaburzenia hormonalne oraz zbyt duża podaż jodu w diecie. Wpływ mogą tutaj mieć też oczywiście uwarunkowania genetyczne. Niestety, przy obecnym poziomie wiedzy, trudno robić cokolwiek by się przed tą dokuczliwą chorobą uchronić.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Przebieg

 

Choroba Hashimoto ma dwie następujące po sobie, zupełnie odmienne fazy występowania objawów chorobowych:

Pierwsza faza przypomina objawy nadczynności tarczycy broniącej się przed niszczeniem hormonów produkcją większych ich ilości.

Objawy to :  znaczący spadek masy ciała, biegunki, wzmożona potliwość, nerwowość, bezsenność i przyśpieszone bicie serca.

Druga faza – objawy przypominają niedoczynność tarczycy : przybieranie na wadze, zatwardzenia, chroniczne zmęczenie, suchość skóry, wypadanie włosów, spowolnione bicie serca oraz znaczne powiększenie gruczołu tarczycowego (tzw. wole), które z czasem się cofa.

 

Diagnozowanie choroby Hashimoto

 

Przede wszystkim należy wykonać badania krwi. W takim wypadku jednak nie należy poprzestać wyłącznie na oznaczeniu poziomu hormonów wydzielanych przez tarczycę, czyli trójjodotyroniny i tyroksyny. Przede wszystkim  trzeba zbadać poziom przeciwciał we krwi, ponieważ to ich poziom jest decydujący dla prawidłowej diagnozy. Dobrze też oznaczyć poziom hormonu TSH, którego rolą jest bezpośrednio stymulowanie tarczycy do pracy. Dodatkowo – pomocne w wykrywaniu Hashimoto mogą być badania USG tarczycy.

 

Choroba Hashimoto – leczenie

 

Niestety, na dzień dzisiejszy choroba Hashimoto jest nieuleczalna i można leczyć tylko jej skutki. Choremu przepisuje się hormon tarczycy – Lewotyroksynę – do zażywania w tabletkach. Jeśli choroba Hashimoto jest prawidłowo leczona, to nie powoduje poważnych konsekwencji. Rzadko zapalenie tarczycy przechodzi w pierwotnego chłoniaka złośliwego tarczycy lub raka brodawkowatego tarczycy.

Dieta w chorobie Hashimoto

 

Nie napiszę nic odkrywczego jeśli stwierdzę, że dieta jest kluczowa dla naszego zdrowia, wyglądu i dobrego samopoczucia. Właściwie bardziej odpowiednie by tutaj było określenie ‘zdrowe odżywianie’. W chorobie Hashimoto to co jemy będzie miało jeszcze większy wpływ na nasze zdrowie. Na pewno nie powinno się ignorować tej kwestii.

 

Co jest istotne w odżywianiu w Hashimoto :

 

  • Unikajmy spożywania jodu (wykazuje on skłonności do intensyfikowania wszelkich procesów autoimmunologicznych w organizmie) – główne źródła jodu : zaliczamy sól kuchenna, morskie ryby i owoce morza, produkty na bazie alg morskich oraz mleko krowie i produkty mleczne
  • Dostarczajmy do organizmu spore ilości selenu (aktywnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczycowego oraz hamuje aktywność przeciwciał) – źródła selenu : orzechy brazylijskie, podroby, jajka, kukurydza, produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz brązowy ryż
  • Zadbajmy o odpowiednią podaż witaminy D3 (ogranicza przebieg niepożądanych procesów autoimmunologicznych) – źródła D3 : syntetyczna w tabletkach, ser źółty, jajka
  • Rezygnacja z używek (jak zawsze 😉 )
  • Dostarczmy dużo błonnika (przyspieszenie perystaltyki jelit spowolnionej w Hashimoto) – źródła błonnika : banany, jabłka, buraki, marchew, awokado, migdały, kiełki, karczochy

 

Trenujesz już od jakiegoś czasu
ale efekty nie są zadowalające?

A może czujesz, że nie wszystko robisz dobrze i mógłbyś trenować o wiele skuteczniej?

Jeśli tak, ten ebook jest dla Ciebie!

Znajdziesz w nim opisane podstawowe błędy w treningu i odżywianiu, które mogą czasem nawet całkowicie pozbawić nas jakichkolwiek pozytywnych efektów?

Wyeliminowanie ich sprawi, że będziesz robić postępy o wiele szybciej i zdecydowanie łatwiej osiągniesz to o czym marzysz!

Pobierz bezpłatnie i trenuj skutecznie już dziś!

KONTAKT

Choroba Hashimoto – podsumowanie

 

Mam nadzieję, że naświetliłem nieco sprawę tej bardzo uciążliwej choroby. Może dzięki temu artykułowi ktoś wykona odpowiednie badania albo zastosuje niektóre z rad dotyczących odżywiania. Nie jestem jednak lekarzem i jeśli faktycznie mamy chorobę Hashimoto to musimy przede wszystkim kontaktować się z nim i przyjmować odpowiednie leki. Oprócz dolegliwości zdrowotnych, choroba Hashimoto prowadzi też do spowolnienia metabolizmu przez upośledzenie produkcji hormonów tarczycy. W takiej sytuacji nawet bardzo mała kaloryczność może nie wystarczyć by schudnąć. W takiej sytuacji nasza ciężka praca nie przynosi zadowalających efektów dla poprawy wyglądu. Zdecydowanie polecam zastosować leczenie zalecane przez lekarza, tak byśmy mieli efekty z naszych treningów i diet.

Tutaj była mowa o hormonach tarczycy. Chcecie zapoznać się z działaniem innego, niezwykle istotnego dla naszego zdrowia hormonu ? Sprawdźcie ten artykuł : Insulina

Jeśli uznacie, że ten artykuł będzie dla kogoś przydatny, udostępnijcie go proszę w mediach społecznościowych. A jeśli chcecie być na bieżąco z moimi artykułami, obserwujcie mnie też tutaj : Facebook  

Chętnych na treningi ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie.

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!