Aktywne wakacje

Oceń post
[Ilość głosów: 0 Średnia głosów: 0]

Jako, że w tym roku jest wyjątkowo upalnie wielu z nas już wyjechało na wakacje. Kolejne osoby pewnie dołączą w lipcu, sierpniu albo wrześniu. Kiedyś w końcu trzeba odpocząć. Ale co z treningami? Czy przez wakacje nie zaprzepaścimy wszystkiego co z trudem wypracowaliśmy ? Oczywiście straty muszą być. Jednak takie roztrenowanie jest niezbędne by organizm w pełni się zregenerował ale przede wszystkim by nasza psychika odpoczęła od wysiłku fizycznego. Dzięki temu będziemy mogli wrócić do treningów ze zdwojoną siłą. Co możemy zrobić żeby zminimalizować straty ? Rozwiązaniem mogą tu być aktywne wakacje. Jakie aktywności będą wtedy wskazane ? Napiszę więcej w dzisiejszym artykule.

Kiedy robić przerwę w treningach i ile powinna ona trwać?

To dosyć kluczowa kwestia. Taką dłuższą przerwę można zrobić … po roku intensywnych treningów ! Taka jest prawda. Jeśli dopiero zaczynamy, potrenujemy dwa tygodnie i robimy dwa tygodnie wakacji, to po prostu wyjdziemy na zero. Takie częste przerwy nie pozwolą nam osiągnąć znaczących postępów. Wiadomo, że przerywając treningi na dłużej niż tydzień, straty muszą być ale trzeba mieć z czego tracić. Takie przerwy można ewentualnie robić dwa razy w roku ale musimy się liczyć z faktem, że osiągniemy wtedy mniej. Jak widać podejście robienia formy na lato się nie sprawdzi. Co rozumiem przez stwierdzenie ‘robienie formy na lato’ ? Gdy ktoś na przykład zacznie ćwiczyć dwa miesiące przed wakacjami. To za mało żeby zrobić większe postępy sylwetkowe, a przy tak szybko zrobionej przerwie i tak je utracimy.

Ile powinna trwać taka przerwa ? Gdy byłem młodszy wystarczały mi dwa tygodnie rocznie. Teraz dla pełnej regeneracji robię już trzy. Optymalnie gdy nie trwa to dłużej. Wiadomo jednak, że wielu z nas wyjeżdża na więcej czasu albo częściej. Trzeba w takiej sytuacji pogodzić się, że straty będą większe. Coś za coś. Możemy jednak sprawić, że będą one o wiele mniejsze. W takich sytuacjach sprawdzą się najlepiej aktywne wakacje. Jak można to wszystko zrobić ? O tym w dalszej części. Opiszę różne możliwe formy aktywności.

Chcesz bym wszystko zaplanował za Ciebie?

treningi.personalne

Jeśli jesteś z Warszawy to zapraszam Cię serdecznie na treningi personalne ze mną! Rozpiszę każdy trening pod Twoje możliwości, nauczę Cię techniki i poprowadzę progresję. Tak wszystko zaplanuję, że osiągniesz swoje cele treningowe w najkrótszym czasie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwo podczas treningów.

Zadzwoń i umów się już dziś! Próbny trening gratis! Trenujemy w siłowniach CityFit przy rondzie ONZ i rondzie Wiatraczna.

KONTAKT

 

Aktywne wakacje – pomysły

 

Oto kilka pomysłów na aktywne wakacje. Oczywiście całkowity brak aktywności też czasem  będzie wskazany. Jeśli przerwa nie będzie zdecydowanie za długa, to możemy nawet całkowicie zapomnieć o sporcie i nie mieć z tego poważnych konsekwencji.

 

1. Brak aktywności

 

Paradoksalnie to też bywa naprawdę dobre rozwiązanie. Gdy cały rok bardzo ciężko trenujemy i pracujemy, niewątpliwie potrzebny jest nam taki urlop – bez myślenia o treningach. Tylko wtedy możemy naprawdę odpocząć fizycznie i psychicznie. Kiedy warto tak całkowicie odpocząć ? Gdy mamy tylko 2 – 3 tygodnie przerwy raz w roku. Ten okres dobrze zapoczątkować i zakończyć tygodniem lżejszych treningów. Wtedy regeneracja przebiegnie sprawniej.

 

2. Bieganie

 

Jeśli nasza przerwa wakacyjna trwa dłużej niż 3 tygodnie albo mamy takich przerw więcej, warto coś jednak trenować. Dobrym wyjściem może okazać się bieganie. Jak wiadomo jest to aktywność, którą możemy wykonywać praktycznie wszędzie. Wystarczy zabrać dobre buty do biegania. W okresie wakacyjnym polecam raczej takie rekreacyjne bieganie, o niższej intensywności. Raczej wykonujmy aeroby (długie i mało intensywne treningi) niż interwały. Te drugie mogą być zbyt obciążające dla stawów i układu nerwowego, a te muszą kiedyś odpocząć.

Zwykłe bieganie jest dla nas zbyt nieprzyjemne i nie chcemy tego robić na wczasach ? No to po prostu spacerujmy. Długie, połączone ze zwiedzaniem spacery, też mogą być dobrym rozwiązaniem. Przy obu wymienionych w tym punkcie aktywnościach jest jeszcze jeden duży atut. Spalimy sporo kalorii i nie musimy się tak bardzo ograniczać z jedzeniem na wakacjach. Tak naprawdę to akurat na urlopie odradzam prawie każde ograniczanie się w jedzeniu. Dobrze jednak gdy dołożymy jakąkolwiek aktywność fizyczną. Po prostu tak bardzo nie przytyjemy i straty w sylwetce nie będą bardzo wyraźne.

3. Chodzenie po górach

 

To jest metoda na większą aktywność i wydatek kaloryczny podczas spacerowania. Takie wielokilometrowe wędrówki po górach i to często w upale, zdecydowanie można uznać za niezły trening. Może nie utrzymamy tutaj naszej masy mięśniowej ale przynajmniej kondycja się nie pogorszy, a tkanki tłuszczowej nie przybędzie. To drugie oczywiście tylko jeśli mocno nie przegniemy z jedzeniem;)

4. Pływanie

 

Jeśli spędzamy wakacje nad morzem albo rzeką – to może być naprawdę ciekawe i przyjemne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy osiągnąć jakiekolwiek efekty treningowe, dobrze byśmy włożyli w to chociaż trochę wysiłku. Na przykład lepiej będzie pływać w miarę szybko kraulem niż lekko żabką. Oczywiście na wakacjach dalej nie będzie chodzić o to by się zajechać ale niech chociaż tętno trochę podskoczy, a nasz organizm odczuje że w ogóle trenuje.

5. Jazda na rowerze

 

A może wycieczka rowerowa ? Taki sposób na spędzenie wakacji z pewnością będzie bardzo atrakcyjny dla wielu z nas, a i o brak aktywności fizycznej nie musimy się martwić. Gdy pokonujemy dziesiątki kilometrów na rowerach dziennie, duży wydatek kaloryczny mamy zapewniony i można też ze zdrowym jedzeniem nieco odpuścić.

Potrzeba nam nieco więcej aktywności ? Jeźdźmy tak by utrzymywać cały czas wysokie tempo i postarajmy się robić sporo podjazdów pod górę. W takiej sytuacji efekty treningowe będzie oczywiście o wiele lepsze.

6. Gry zespołowe

 

To też sposób na umiarkowaną aktywność fizyczną i dodatkowo spędzenie czasu ze znajomymi. Pojawić się może dodatkowo, lubiany przez niektórych a innych nie, element rywalizacji. Dla wielu to mogą być naprawdę aktywne wakacje i do tego przyjemne. Tu jednak nie jest tak łatwo jak na przykład w przypadku biegania. Potrzebna będzie grupa ludzi i lepsze albo gorsze boisko. Dobrze też zwrócić uwagę na porządną rozgrzewkę itd. W grach zespołowych łatwo o kontuzję.

7. Kalistenika

 

To nic innego jak treningi z własnym ciężarem. Można je wykonać bez sprzętu spotykanego w siłowni ale minimum dla efektywnego treningu to drążek. Na wakacjach można z tym trochę improwizować. Gałęzie raczej się nie sprawdzą 😉 Trudno znaleźć odpowiednią i może się złamać. Lepsza będzie czasem furtka w ośrodku, a właściwie jej górna część. Jeśli jednak jesteśmy w jakiejś większej miejscowości to pewnie znajdziemy specjalne stanowiska do ćwiczeń w terenie, na których będą drążki do podciągania.

Warto mieć też na uwadze, że trening kalisteniczny jest dość zaawansowany. Oczywiście można skalować trudność ćwiczeń ale niektóre i tak będą bardzo wymagające. Atutem tego jest, że jeśli tylko zrobimy tutaj porządne treningi, nasza forma specjalnie nie ucierpi.

Więcej o kalistenice możecie przeczytać tutaj : Kalistenika. Czy warto

8. Aktywne wakacje – normalne treningi?

 

To rozwiązanie dla tych, którzy wyjeżdżają często, na długo albo cały czas są w drodze. Po co w ogóle przerywać treningi i tracić formę ? Dzisiaj siłowni jest dużo praktycznie w każdej większej miejscowości, a niektóre sieci powalają korzystać ze swoich klubów nawet w całej Europie. W sytuacji gdy nie możemy uniknąć długich wyjazdów, na przykład w związku z pracą, po prostu zadbajmy o treningi tam gdzie jesteśmy. Na pewno warto, bo bez regularności w trenowaniu nic specjalnego nie uda nam się osiągnąć. Jednak pamiętajmy, że aktywne wakacje to jednak wakacje, wiec jeśli nie jesteśmy ciągle na wyjazdach to po prostu trochę odpuśćmy.

 

Chcesz być naprawdę silny?

jak.byc.silnym

Przykładowe plany treningowe dla początkujących i dla zaawansowanych pozwolą Ci szybko rozpocząć, ale dzięki temu ebookowi będziesz też umiał samemu układać takie plany treningowe, dostosowane maksymalnie pod Ciebie.W tym ebooku znajdziesz wszystko czego potrzebujesz by twoja siła rosła maksymalnie szybko, a treningi były efektywne. Zaprezentuję Ci tutaj podstawowe metody na zwiększanie siły, wyjaśnię jak zachodzą podstawowe procesy i nauczę Cię planować treningi długofalowo, tak by ze spektakularnych efektów cieszyć się latami i nie ryzykować zdrowiem.Podnosić ogromne ciężary? Móc popisać się przed kolegami i koleżankami? Potężnie wyglądać? Poradzić sobie w każdej sytuacji? Zdecydowanie zwiększyć pewność siebie?

257 stron czystej wiedzy! Kup już dzisiaj i ciesz się kompletem potrzebnej wiedzy do skutecznego trenowania na siłę. Oszczędź czas i pieniądze na poszukiwanie informacji, szkolenia i nieefektywne treningi.

KONTAKT

Aktywne wakacje – podsumowanie

 

No to były moje propozycje aktywnego spędzania wakacji. Warto z tego skorzystać by stracić jak najmniej ale jednocześnie w pełni się zregenerować i odpocząć trochę od sportu. Macie jeszcze inne pomysły i propozycje ? Dajcie znać w komentarzach. Na pewno niektóre będą przydatne dla wielu osób.

Macie do mnie jakieś pytania? Piszcie śmiało w wiadomościach tutaj albo w komentarzach. Postaram się na wszystko odpowiedzieć : Facebook, a chętnych na treningi personalne ze mną zapraszam do siłowni CityFit w Warszawie.

Życzę wszystkim udanych wakacji !

Mateusz

Zestaw dwóch ebook’ów

Wszystko o budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu siły fizycznej! Zestaw dwóch ebooków. Promocyjna cena!